ریزش ۶۰ درصدی بازیکنان فورتنایت در iOS در پی بالاگرفتن تنش‌ها میان اپیک گیمز و اپل

دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
اختلاف میان دو شرکت اپیک گیمز و اپل و درنتیجه حذف بازی فورتنایت از اپ استور به کاهش ۶۰ درصدی مخاطبان این بازی در دستگاه‌های مبتنی بر iOS انجامیده است.
تبلیغات

در گزارش مالی مرتبط با بازی فورتنایت، اپیک گیمز از رشد درآمد آن خبر داده است؛ اما وضعیت این بازی در سیستم‌عامل iOS رو به وخامت عنوان می‌شود. اختلاف نظر اپیک گیمز با کوپرتینویی‌ها بر سر قوانین اپ استور و درنتیجه شکایت‌های حقوقی متعددی که علیه یکدیگر تنظیم کرده‌اند، آسیب قابل توجهی به جایگاه یکی از محبوب‌ترین بازی‌های بتل رویال جهان در پلتفرم iOS وارد کرده است.

آخرین آمارها نشان می‌دهد، اپیک گیمز بیش از ۶۰٪ جامعه بازیکنان خود را در دستگاه‌های آیفون و MacOS از دست داده است. این اتفاق در پی حذف بازی فورتنایت از فروشگاه‌ اپ استور که تنها مرجع دانلود و خرید اپلیکیشن‌های اپل محسوب می‌شد، صورت گرفت.

وب‌سایت اختصاصی Epic Games بعد از اعلام حکم اولیه دادگاه علیه اقدام اپل در جهت حذف فورتنایت از فروشگاه App Store گزارشی حاوی اسناد و مدارک مرتبط با این شکایات را با مخاطبان به اشتراک گذاشته که در ادامه به آن می‌پردازیم. به زبان ساده می‌توان گفت که اپیک به‌نوعی از دادگاه درخواست کرده تا زمان برگزاری جلسه نهایی و صدور حکم اصلی، اپل را مجبور به بازگرداندن Fortnite به اپ استور کند.

اپیک گیمز درگذشته نیز اقدام به ارسال چنین درخواستی علیه اپل کرده بود که دادگاه با اشاره به نبود هیچگونه مدرک قابل قبولی از زیان مالی وارده به این شرکت، این درخواست را رد کرد؛ بنابراین اپیک درحال‌حاضر تلاش می‌کند با ارائه‌ی اسناد و مدارکی مبنی بر عملکرد ضعیف بازی فورتنایت در مقایسه با وضعیت آن قبل از تصمیم اپل برای حذف بازی از فروشگاه آنلاین خود، قاضی را برای صدور این حکم متقاعد کند.

بازی فورتنایت نسخه iOS

براساس ادعای اپیک گیمز، میزان خسارت واردشده، شامل بیش از ۶۰٪ کاهش در تعداد کاربران اپلیکیشن این شرکت در دستگاه‌های iOS می‌شود:

«فریاد اعتراض کاربران به اقدام اپل بلند شده و حرکت نابخردانه این شرکت، منافع عمومی را در معرض خطر قرار داده است. از زمان خروج Fortnite از فروشگاه اپ استور،  تعداد کاربران فعال این اپلیکیشن در دستگاه‌های iOS بیش از ۶۰٪ کاهش یافته است. این اقدام تاکنون آسیب جدی و جبران‌ناپذیری را به اعتبار اپیک وارد کرده است.»

فهم دلایل این امر می‌تواند نسبتا ساده باشد. از یک طرف افرادی که اولین‌بار قصد دانلود بازی را داشته یا به هر دلیلی مجدداً مجبور به این کار شده‌اند، باتوجه‌به حذف بازی از فهرست اپ استور قادر به انجام چنین کاری نخواهند بود. از سوی دیگر در صورت به‌روزرسانی یا تعویض گوشی تلفن همراه توسط کاربران نیز امکان دریافت این بازی وجود ندارد.

اما شاید مهم‌تر از همه عدم امکان آپدیت بازی در سیستم‌عامل iOS باشد که باعث شده کاربران این پلتفرم نسخه‌ی قدیمی‌تری را در مقایسه با سایر بازیکنان تجربه کرده و به‌نوعی از ویژگی‌های جدید بازی، عقب بمانند. درحال‌حاضر اپیک از انتشار هرگونه محتوای جدید یا اصلاح مشکلات گیم‌پلی بازی در این نسخه از اپلیکیشن جدید ناتوان بوده و این امر شکاف بزرگی را میان کاربران iOS و سایر سیستم‌عامل‌های پشتیبانی کننده از این بازی ایجاد کرده است.

مقاله‌های مرتبط:

  درنهایت می‌توان انتظار داشت که اسناد و مدارک جدیدی که توسط وکلای اپیک گیمز آماده شده بیشترین تأثیر را بر رأی دادگاه داشته باشد. البته هنوز مشخص نیست که چند درصد از کاربرانی که به ادعای اپیک از دسترسی به فورتنایت منع شدند، به سایر پلتفرم‌های گیمینگ از قبیل پی‌سی و کنسول‌های بازی دسترسی داشته تا مجدداً به جامعه کاربران این بازی بازگردانده شوند.

  درحال‌حاضر Fortnite در اکثر پلتفرم‌های موجود قابل دسترسی است. در ادامه می‌توانید دیدگاه‌های خود را پیرامون اقدام جدید اپیک در این جنگ تمام‌عیار علیه اپل با ما در میان بگذارید. جدیدترین اخبار بازی را از زومجی دنبال کنید.

  تبلیغات
  داغ‌ترین مطالب روز

  نظرات

  تبلیغات