اسکورپیو تنها کنسولی که توانایی اجرای بازی های 4K را دارد

اسکورپیو تنها کنسولی که توانایی اجرای بازی های 4K را دارد

مایکروسافت به زودی کنسول Scorpio را عرضه می‌کند. این شرکت اسکورپیو را تنها کنسولی می‌داند که توانایی اجرای بازی‌های 4K حقیقی را دارد.

کنسول‌های پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان در سال ۲۰۱۶ از بسیاری جهات مشابه هم هستند. بسیاری از بازی‌ها برای هر دو اکوسیستم منتشر می‌شوند، تقریبا تمام قابلیت‌های آن‌ها یکسان است و حتی قیمت مشابهی دارند. از بسیاری لحاظ، تنگاتنگ‌ترین رقابتی که در عرصه‌ی کنسول‌ها وجود داشته است، به رقابت بین سوپر نینتندو و سگا جنسیس باز می‌گردد. در آن دوران، کمپانی‌ها به صورت مستقیم همدیگر را در آگهی‌های تبلیغاتی خود خطاب می‌کردند.

البته شاهد به‌کارگیری مجدد چنین تاکتیک‌هایی نخواهیم بود، اما در نهایت با رونمایی سونی از هدست پلی‌استیشن VR، دوران جدیدی از رقابت‌ها آغاز می‌شود. سونی با عرضه‌ی چنین محصولی، پلی‌استیشن 4 را به نخستین کنسولی بدل کرد که قادر به ارائه‌ی تجربه‌ی واقعیت مجازی به کاربران است، عناوینی همچون Battlezone ،Rigs و Thumper نشان از آن دارند که این هدست پتانسیل بدل شدن به بخش مهمی از صنعت بازی را دارد. با در نظر داشتن آنکه پلی‌استیشن 4 پرو نیز به زودی از راه خواهد رسید، چنین بازی‌هایی، به تدریج شفاف‌تر، واضح‌تر و بهتر خواهند شد.

اما به نظر می‌رسد که مایکروسافت چندان تحت تاثیر قرار نگرفته است. تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید، اسکرین‌شاتی از صفحه‌ی لندینگ کنسول آینده‌ی این شرکت با کد نام "Project Scorpio" است. این کنسول با هدف رقابت با کنسول PS4 Pro سونی طراحی شده است.

ایکس‌باکس اسکورپیو

مدت‌ها است این قابلیت‌های عمومی در دسترس قرار گرفته‌اند، بنابراین احتمالا کنجکاو به دانستن هدف مایکروسافت از این کار هستید. در این تصویر آمده است که اسکورپیو "نخستین کنسولی است که قادر به اجرای واقعی بازی‌های 4K و محتوای واقعیت مجازی با شباهت زیاد به واقعیت (high-fidelity) است". آیا این جمله، کنایه‌ای به PS VR و PS4 Pro است؟ نسل بعدی کنسول پلی‌استیشن محتوا را به رزولوشن 4K آپ‌اسکیل می‌کند، این موضوع باعث مایوس شدن طرفداران کنسول سونی شد، چرا که پلی‌استیشن 4 پرو قادر به اجرای بومی با این رزولوشن نیست و اینکه سونی با سازگار کردن VR با مدل استاندارد این کنسول، به تعهد خود نسبت به آن تاکید کرد.

PS VR‌ از حیث قیمت مناسب و راحتی استفاده، هدست بسیار خوبی محسوب می‌شود، اما واضح است که در قیاس با ریفت و وایو قدرت پایین‌تری دارد. از این رو ادعای مایکروسافت مبنی بر آنکه اسکورپیو تنها کنسولی خواهد بود که قادر به اجرای بازی‌ها با رزولوشن 4K حقیقی است، اظهار نظر جسورانه‌ای محسوب می‌شود.

براساس آرشیو اینترنت، به نظر می‌رسد که وب‌سایت یاد شده، در تاریخ ۱۴ مهر بروزرسانی شده است. اما نکته‌ی جالب در این خصوص آن است که این تاریخ با زمان آغاز انتشار بررسی‌ هدست واقعیت مجازی سونی در وب‌سایت‌های مختلف، مصادف بود.

در نمایشگاه E3 امسال اعلام شد که Fallout 4 VR احتمالا برای پروژه‌ی اسکورپیو عرضه خواهد شد، گرچه تنها هدستی که مطمئن هستیم از این بازی پشتیبانی خواهد کرد، اچ‌تی‌سی وایو است. علاوه‌براین مایکروسافت نیز تایید کرده است که قصد ساخت هدست ندارد. آیا این موضوع به مفهوم آن است که اسکورپیو از وایو پشتیبانی خواهد کرد؟ یا اینکه رابطه‌ی کنونی بین مایکروسافت و آکیولس (هر هدست ریفت با یک گیم‌پد ایکس‌باکس وان عرضه می‌شود)، زمینه‌ساز سازگاری اسکورپیو با هدست این شرکت خواهد شد.

در هر صورت، زمان زیادی در انتظار پی بردن به حقیقت نخواهیم بود. کنسول جدید مایکروسافت، در فصل تعطیلات ۲۰۱۷ عرضه خواهد شد، بنابراین احتمالا سال آینده‌ در رویدادهایی مانند E3، اطلاعات بیشتری در ارتباط با این کنسول به دست خواهیم آورد. با توجه به آنکه نینتندو از واقعیت مجازی پشتیبانی نمی‌کند، بنابراین خلاء بزرگی در فضای واقعیت مجازی وجود دارد که باید توسط کنسول‌های رقیب پر شود.

تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید