بررسی کنسول بازی ایکس‌باکس وان (Xbox One)

یک‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ۲۱:۱۸
مطالعه 23 دقیقه
مایکروسافت، با فاصله زمانی نسبتا کوتاهی نسبت به رقیبش سونی، قدم به بازار پرطرفدار کنسول‌ها در نسل هشتم نهاد. ایکس‌باکس وان، با تمرکز ویژه روی قابلیت‌های مولتی‌مدیا و با پشتوانه شبکه‌های آنلاین گیمینگ مایکروسافت در کنار استفاده هرچه بیشتر از کینکت سعی می‌کند تا آینده‌ بهتری را برای حوزه‌ی بازی رقم بزند. در این بررسی زومیت، تلاش کرده‌‌ایم تا کنسول نسل هشتمی مایکروسافت را مورد نقد و بررسی قرار داده و معایب و مزایای آن‌ را زیر ذره بین قرار دهیم.
تبلیغات

هر چند تجربه‌ی حضور سونی در دنیای کنسول‌های بازی و ویدئو گیم بیشتر از مایکروسافت محاسبه می‌شود، ولی جهش دو نسل اخیر مایکروسافت، تا حدود زیادی بازار سونی را تحت تأثیر خود قرار داده است. جهشی که با حضور اولین نسل از ایکس‌ باکس که در زمان حضور PS2 روانه بازار شد، جرقه زده شد و در نسل هفتم با ظهور قدرتمند Xbox 360 به اوج خود رسید.

نسل پیشین با شروع بسیار خوب و خیره‌کننده مایکروسافت همراه بود. قدم نهادن به شبکه‌های آنلاین بازی با کمک شبکه Xbox Live که مفاهیم جدیدی را به دنیای بازی آورد و سبب شد تا اولین و مهم‌ترین بنیادهای این گونه اجتماعات آنلاین گیمرها در دنیای کنسول‌ها بنا نهاده شود. عناوین انحصاری جالب توجه که اراده هر گیمری را به لرزه در می‌آورد به همراه قیمت کمتر سبب شده بود تا دورانی طلایی برای کنسول بازی مایکروسافت که تنها چند سال از عمر مفید حضورش در این صنعت می‌گذشت رقم بخورد. نقطه عطف این عصر طلایی نیز حضور کینکت و قابلیت‌های بی‌شمار و تازه‌ای بود که با خود به دنیای گیمرها کشانده بود.

هر چند این عصر طلایی، در نهایت با درخشش سونی در عناوین انحصاری و پشتیبانی خوب این شرکت، در اواخر دوران نسل هفتم کمی به نفع ژاپنی‌ها تغییر کرد ولی سبب شد تا کنسول ایکس ‌باکس به عنوان یکی از سمبل‌های دنیای بازی در بین گیمرهای جهان تبدیل شود. سمبلی که در آن جمله "بازی کردن" با "ایکس‌باکس بازی کردن" یکسان تداعی شود و ایکس باکس به عنوان یکی از اولین انتخاب گیمرها به شمار رود.

اما نسل هشتم حداقل تا اینجای کار دیگر خبری از مایکروسافتی که نزدیک به ۶ سال، سلطنت بر آمار فروش کنسول‌ها را با چنگ و دندان حفظ کرده بود نیست. شاید یکی از دلایل آن حضور دیرتر، قیمت بالاتر و همچنین تمرکز بسیار روی بخش‌های خارج از حوزه‌ی بازی همچون چند رسانه‌ای در کنار بازی ها باشد. علاوه بر این‌ها، سخت‌گیری‌های تند و تیز اولیه همچون نیاز به آنلاین بودن دائمی کنسول (البته مدتی بعد این قانون لغو شد) سبب شد گیمرها روی خوش خود را از مایکروسافت دریغ کرده و آنطور که باید و شاید بدان توجهی نکنند.

جدای از این حرف‌ها، نمی‌توان عملکرد بسیار خوب سونی در نسل پیشین، خصوصا در زمینه عناوین انحصاری و ارائه بازی‌های با کیفیت تا آخرین دقایق حیات مفید نسل هفتم را بر این پیروزی نادیده گرفت. عناوینی مثل The Last Of US که ماراتن جوایز را درنوردیدند و با کسب عنوان برترین بازی‌های نسل پیشین، اعتباری غیرقابل انکار را برای سونی فراهم آوردند.

نسل هفتم، مایکروسافت تمامی تمرکز خود را به‌طور کامل روی بازی و ارائه یک تجربه لذت بخش از بازی‌ها ویدیویی بنا نهاده بود. اما این بار ایکس‌باکس وان، در کنار بازی‌های ویدیویی می‌خواهد به ابزار اول اتاق نشیمن کاربران بدل شود و کاری کند که تماشای تلویزیون، فیلم و وبگردی و ... همه و همه در این جعبه‌ی سحرآمیز مایکروسافت انجام شود. اما آیا این سیاست تازه نتیجه خوبی به همراه خواهد آورد؟

همان‌طور که در بررسی کنسول PS4 گفتیم، سونی در برنامه‌های نسل پیشین خود، با معرفی بلوری (که در آن زمان چندان شناخته نشده بود و دستگاه‌های بسیاری هنوز درگیر دی‌وی‌دی بودند) به همراه قیمت بالاتر و حضور دیرهنگام نسبت به رقیب سبب شده بود تا در چند سال اول آنطور که باید و شاید نتواند در مقابل مایکروسافت و کنسول ایکس‌باکس ظاهر شود. البته انتخاب دیسک بلوری در آن زمان٬ نگاه آینده‌نگر سونی را نشان می‌داد چرا که با گذشت زمان٬ حجم بازی‌ها افزایش پیدا کرد و سبب شد در چند سال آخر نسل هفتم شاهد بازی‌های بالای ۳۰ الی ۴۰ گیگابایت باشیم که روی ایکس‌باکس 360 چندین دی وی دی می‌شدند کما اینکه همه‌ی بازی‌ها روی پلی استیشن 3 روی یک بلوری ۲۵ گیگابایت یا نهایت ۵۰ گیگابایت عرضه می‌شدند.

اما حالا تاریخ به صورت وارونه نبرد بین دو کنسول را تکرار می‌کند. در ابتدای شروع نسل هشتم، ایکس‌باکس‌وان که دیرتر به بازار آمده بود، قیمت بیشتری را به کاربرانش تحمیل می‌نمود. این موضوع در کنار سیاست‌هایی ناخوشایند همچون اتصال دائمی به اینترنت و نمایش‌های نه چندان خیره کننده در عناوین انحصاری سبب شد تا کنسول مایکروسافت اندکی از غافله عقب بماند. اما حالا مایکروسافت قواعد بازی را بهتر فراگرفته و با حذف قانون اتصال دائم و کاهش قیمت کنسول با حذف کینکت، سبب شده تا چشم‌های بیشتری به امید موفقیتش دوخته شود.

طراحی

هر چند طراحی کنسول‌های بازی می‌تواند دید بهتری را به گیمرها القا کند، ولی موضوعاتی همچون جنس بدنه یا ابعاد بزرگ و کوچک، چندان اهمیتی ندارند. چرا که کسی کنسول بازی‌اش را در جیبش نمی‌گذارد یا در دستانش آن را حمل نمی‌کند. اما از سوی دیگر زیبایی و طراحی مناسب آن‌ها در نگاه گیمرها تأثیر گذار خواهد بود. در واقع از آنجا که کنسول‌های بازی در گوشه‌ای از خانه در نزدیکی تلویزیون جای‌گیر می‌شوند و به بخشی از دکوراسیون ساکن خانه تبدیل می‌شوند، طراحی زیبا و چشم‌نواز در آن‌ها اهمیت دارد. خوشبختانه ایکس‌باکس وان نسبت به نسل قبلی خود از نظر طراحی، زیبا‌تر و جذاب‌تر به نظر می‌رسد. این زیبایی خصوصا با به کار بردن رنگ مشکی یکدست در سرتاسر بدنه پلاستیکی سبب شده تا ظاهر گیمرپسندی را از وان شاهد باشیم.

در طراحی قسمت رو‌به‌رو، لوگوی ایکس‌باکس را در سمت راست و ورودی بلوری را در سمت چپ مشاهده می‌کنیم. در عقب دستگاه نیز درگاه‌های مختلف از جمله USB 3.0، خروجی HDMI برای اتصال به صفحه‌نمایش یا تلویزیون و درگاه ورودی برای اتصال کابل‌های گیرنده تلویزیون‌های کابلی (در کشور ما این درگاه‌های ورودی قابل استفاده نیستند) به همراه کابل اتصال به آداپتور و همچنین کابل شبکه برای اتصال به اینترنت مشاهده می‌شود.

Xbox One Review Zoomit

در طراحی ایکس ‌باکس وان از بالا شاهد بدنه دو رنگ هستیم که بی‌شباهت به طراحی کنسول سونی نیست. بخشی از دستگاه را بدنه راه‌راه مشکی و بخش دیگر را بدنه مات مشکی رنگ پوشانده است. این موضوع در رابطه با اطراف دستگاه نیز صدق می‌کند و در کل، هماهنگی و به اصطلاح Align بودن تمامی بخش‌های دستگاه در بالا با قسمت رو‌به‌رو، زیبایی وان را بیشتر از پیش کرده است.

اما در این زیبایی، مواردی نیز وجود دارد که می‌خواهیم بدان اشاره کنیم. یکی از این موارد، ابعاد 274 در 79 در 333 میلی‌متر است که سبب شده تا وان نسبت به پی‌اس4 و نسل قبلی خود بزرگتر به نظر بیاید و در واقع کمی دکوراسیون منزل شما را تحت تأثیر مثبت یا منفی (بستگی به سلیقه شما دارد) قرار دهد. این موضوع در رابطه با کینکت نیز که نسبت به نسل قبلی خود سنسور بزرگ‌تر و البته کارآمدتری دارد نیز صدق می‌کند! به هر صورت برای خرید این کنسول به یک فضای بلااستفاده بزرگ‌تر نیازمند خواهید بود.

همچنین کنسول مایکروسافت بر خلاف PS4 تنها برای قرار دادن به صورت افقی طراحی شده است و حمل و نقل آن به اطراف یا عوض کردن جای آن، خصوصا در زمانی که دیسک بلوری در آن قرار دارد سبب آسیب رساندن به عملکرد دستگاه می‌شود. بنابراین باید اندکی با دقت بیشتری از کنسول گران‌قیمت خود مراقبت کنید.

از نظر دما و سروصدا، خوشبختانه کنسول مایکروسافت همانند رقیب خود در نسل هشتم، کاملا بی‌صدا و خنک عمل می‌کند و بدین ترتیب می‌توانید بدون استرس مزاحمت برای خانواده یا آشنایان از آن لذت ببرید.

در نهایت باید بگوییم که اگر با ابعاد بزرگ‌تر کنسول مایکروسافت مشکلی ندارید، بنابراین دلیل دیگری که بخواهید از طراحی و جذابیت کنسول مایکروسافت ایرادی پیدا کنید، وجود ندارد.

مشخصات فنی

 • درایو اپتیکال بلوری/دی‌وی‌دی
 • 8 گیگابایت حافظه RAM با سرعت کلاک 2133MHz و پهنای باند 68.26 گیگابیت بر ثانیه
 • 32 مگابایت eSRAM با پهنای باند 204 گیگابیت بر ثانیه
 • پردازنده 8 هسته‌ای AMD با فرکانس کاری 1.75 گیگاهرتز برای هر هسته
 • GPU با سرعت کلاک 853 مگاهرتز و Shader Cores 768
 • حافظه داخلی 500 گیگابایت (پشتیبانی از حافظه‌های خارجی در دستور کار قرار دارد)
 • اتصال دائمی به اینترنت (با دانلود و نصب بسته‌ی بروز رسانی 2 گیگابایتی در هنگام راه‌اندازی، این محدودیت برداشته خواهد شد)
 • درگاه USB 3.0، گیرنده وایرلس A/B/G/N دو بانده، کابل اترنت و خروجی و ورودی HDMI. همچنین احتمال اضافه شدن ماوس و کیبورد در آینده وجود دارد
 • کینکت 2 برای دریافت و اجرای فرامین صوتی و حرکتی

هر دو کنسول نسل هشتمی از پردازنده هشت‌هسته‌ای خانواده Jaguar بهره‌مند هستند. فرکانس کاری هسته‌های پردازشی در ایکس‌باکس وان اندکی بیشتر از PS4 است و در طرف مقابل کنسول سونی از قابلیت‌های گرافیکی نسبتا بالاتری در مقایسه با وان بهره‌ می‌برد. مقایسه تخصصی بین دو کنسول را از لحاظ سخت‌افزاری به همراه مقایسه بازی‌های این دو با یکدیگر و با نسل هفتم را در آینده‌ای نزدیک تقدیم حضورتان خواهیم کرد.

به غیر از مشکلات و جنجال‌هایی که فعلا بر سر رزولوشن بازی‌ها در بین دو کنسول نسل هشتمی جریان دارد، مایکروسافت در اوایل عرضه کنسول٬ امکان اتصال دیسک سختِ خارجی را اضافه نکرده بود که کمی با انتقاد مواجه شد٬ اما مایکروسافت این ویژگی را از طریق یک بسته بروز رسانی به ایکس‌باکس وان اضافه کرد.

دسته‌های بازی

معمولا در زمینه دسته‌های کنسول‌های بازی کمتر پیش می‌آید که تغییر وسیع یا انقلابی داشته باشند، و کنسول مایکروسافت نیز از این قاعده مستثنی نیست. بدین ترتیب در ایکس‌باکس‌وان نیز شاهد بهبودهایی جزئی برای بهتر شدن و خوش دست‌تر شدن دسته هستیم. از جمله این بهبودها می‌توان به تغییر در ابعاد دسته و تغییر محل قرارگیری چهار دکمه‌ اصلی اشاره کنیم. به‌علاوه تغییراتی نیز در ظاهر دکمه‌های جهت‌نما و آنالوگ‌ها ایجاد شده و فضای بین تریگرها یا شانه‌های دسته (در پایین دسته) نیز کاهش یافته است.

در کل، استفاده مناسب یا خوشایند بودن استفاده از دستگاه، بیشتر جنبه‌ی شخصی داشته و به عادت کاربران بستگی دارد. از نظر بسیاری، دسته‌های جدید به خوبی در دست جای می‌گیرند و تغییرات صورت گرفته باعث بهبود ارگونومی آن شده است.

Xbox One Review zoomit

نکته مثبت قابل توجه در رابطه با دسته بازی ایکس‌باکس وان، باتری فوق‌العاده خوب آن است. علاوه بر اینکه کنترلر در هنگام عدم استفاده به صورت خودکار به حالت مصرف اندک انرژی می‌رود، این باتری در تمامی مدت زمان بازی کردن یا استفاده از آن برای امور دیگر چندین روز یا حتی یک هفته به صورت مدوام شما را همراهی کند. همچنین در صورت اتمام شارژ می‌توانید دسته را از طریق کابل به کنسول متصل کنید و از آن استفاده کنید. امکان اتصال هم‌زمان 8 دسته به کنسول ایکس‌باکس وان وجود دارد که بدین ترتیب می‌توانید یک پارتی‌گیم اساسی برای خود و دوستانتان ترتیب دهید! اما در سوی دیگر، درجا زدن مایکروسافت و اصرار در استفاده از باتری قلمی در دسته‌های کنسول نسل هشتمی خود، مقداری عجیب است. این در حالی است که سونی، از سال ۲۰۰۵ که کنسول پلی‌استیشن ۳ را معرفی و عرضه کرد در کنترل‌های خود از باتری شارژی درون کنترلر بهره می‌برد که با اتصال سیم به دسته٬ این باتری شارژ می‌شود و نیاز به تعویض آن نیست. البته مایکروسافت کیت شارژی را روانه بازار کرده که می‌تواند جای باتری را در دسته‌های ایکس‌باکس‌وان بگیرد که متاسفانه قیمت نا‌معقولی دارند.

دسته‌ی ایکس‌باکس وان از نظر ما، ارگونومی مناسبی دارد و طول عمر باتری‌های آن نیز قابل قبول است. تغییرات کوچکی که در ساختار این دسته ایجاد شده باعث جذاب‌تر شدن آن در مقایسه با نسل قبل شده است.

Xbox Live

ایکس‌باکس 360 در کنار تمامی قابلیت‌های مثبتش، یک نکته بسیار درخشان داشت و آن‌هم چیزی نبود به غیر از شبکه‌ای قدرتمند برای جمع کردن گیمرهای سراسر دنیا! محلی که میلیون‌ها گیمر برای به اشتراک‌گذاشتن توانایی‌هایشان و علاقه مربوط به بازی در آن گرد هم آمده و قادر بودند در کنار یکدیگر به بازی‌های گروهی آنلاین بپردازند. با حضور سونی و شبکه PSN، دنیای آنلاین و شبکه‌های آنلاین به یکی از بخش‌های جذاب و پرطرفدار کنسول‌ها در سراسر دنیا تبدیل شد.

ایکس باکس وان

حالا مایکروسافت با وسعت بخشیدن به این شبکه و افزودن امکانات تازه به آن قصد دارد تا در مقابل PSN که در نسل هشتم تا به اینجای کار امکانات بی‌نظیری را ارائه کرده است، مقابله کند. شبکه آنلاین Xbox Live به شما امکان خرید یا اجاره فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی، بازی‌ها و همچنین ملحقات اضافی همچون DLCها را می‌دهد. علاوه بر این‌ها از طریق کمپین‌ها و گروه‌های بازی، می‌توانید با عضو شدن در آن‌ها با دوستان و غریبه‌ها بازی‌های گروهی را به صورت آنلاین به رقابت بپردازید.

ایکس باکس وان رابط اربری

ظاهر کلی رابط کاربری در وان، شباهت بسیاری به ویندوز 8 دارد و این موضوع نیز چندان دور از انتظار نبود. به هر صورت اگر مقداری در سیر و گذار در این رابط کاربری باشید، زیر و بم آن را به‌زودی خواهید آموخت و مشکلی گریبان‌گیرتان نخواهد شد. به‌علاوه قابلیت همسان‌سازی و سینک نیز به خوبی جای خود را در رابط کاربری پیدا کرده است و شما را در استفاده آسان از رابط کاربری همراهی می‌کند.

Xbox One Review zoomit

این‌ها تنها بخشی از امکانات شبکه لایو کنسول مایکروسافت هستند. در کنار این‌ها با یکپارچه شدن سرویس اسکایپ با این شبکه می‌توانید از استریم و گفتگوی صوتی با کیفیت برخوردار شده و همچنین از سرورهای ابری برای ذخیره اطلاعات و پردازش ابری در بازی‌ها استفاده کنید.

همانند هر شبکه اجتماعی، شما می‌توانید پروفایل مخصوص خود را در ایکس‌باکس لایو داشته باشید. در این پروفایل‌ها نیز می‌توانید هر آنچه مربوط به بازی‌های ویدیویی می‌شود از جمله اچیومنت‌هایی که در بازی‌ها کسب کرده‌اید تا بازی‌هایی که در حال اجرای آن هستید را برای خودتان و دوستانتان به نمایش بگذارید.

مایکروسافت قابلیت‌های دیگری را همچون Smart Mach به ایکس باکس وان افزوده است که در هنگام فعال کردن آن، شبکه بازی کردن با کاربرانی که در سطح مشابه شما هستند را برای رقابت، پیشنهاد می‌کند.

از جمله ایرادات اصلی ایکس‌باکس لایو عدم امکان به اشتراک‌گذاری و همسان‌سازی پروفایل‌ها با شبکه‌های اجتماعی است. البته این موضوعات چندان حاد نیستند و با به‌روزرسانی نرم‌افزاری قابل حل هستند. امیدواریم که به‌زودی شاهد اضافه شدن این قابلیت‌ها باشیم.

اشتراک‌گذاری ویدئو گیم پلی

یکی از قابلیت‌های قابل توجه کنسول‌های نسل هشتمی، امکان به اشتراک‌گذاری سریع و آسان گیم پلی بازی‌هاست. این موضوع خصوصا برای گیمرهای حرفه‌ای که دوست دارند هدشات‌های پیاپی یا لحظات ویژه‌ای که در دنیای بازی رقم می‌خورد را به دیگران نشان دهند، مفید خواهد بود.

xbox one Game Play Share

ایکس‌باکس وان مایکروسافت، با گفتن جمله " Xbox Record It " تنها 30 ثانیه آخر گیم پلی بازی شما را در خود ثبت می‌کند که در مقایسه با قابلیت مشابه در پلی‌استیشن ۴ که به ۱۵ دقیقه ضبط ویدئو میرسد٬ چندان خوشایند نیست. اما خوشبختانه این راه تنها برای ضبط ویدیوهای سریع است! در واقع با رفتن به اپلیکیشن Game DVR می‌توانید 5 دقیقه بعدی از گیم پلی بازی خود را ذخیره کنید و سپس آن را در صورت نیاز در اپلیکیشن ویرایش فیلم ویرایش کرده و در یوتیوب یا توییچ به اشتراک بگذارید! همچنین امکان آپلود این ویدیوها در فضای ابری مخصوص Sky Drive نیز وجود دارد،‌ اما خبری از اشتراک‌گذاری مستقیم ویدیوها در شبکه‌های اجتماعی نیست که البته در صورت وجود این امکان، شاهد تعامل بهتری با این بخش بودیم.

در مقایسه با کنسول سونی، PS4 در اشتراک‌گذاری قابلیت‌های بیشتری دارد چرا که ضمن ایجاد شبکه اختصاصی برای هر گیمر و کیفیت بالای استریم ویدیوها، امکان اشتراک‌گذاری آن‌ها به صورت مستقیم در شبکه‌های اجتماعی را نیز فراهم آورده است. به‌علاوه در کنسول سونی شما می‌توانید مدت زمان بیشتری از گیم پلی بازی خود را ذخیره کنید. اما از سوی دیگر، نکته مثبتی که کنسول سونی از آن بی‌بهره است، قابلیت دستورها صوتی کینکت در این زمینه است که به شما بدون نیاز به هیچ کار خاصی و تنها با گفتن یک جمله چند کلمه‌ای امکان ضبط ویدیوها را می‌دهد. برای مثال شما به جای رفتن به اپلیکیشن Game DVR می‌توانید بگویید: "Xbox, go to Game DVR" تا ایکس‌باکس وان باقی مراحل را برای شما انجام دهد.

قابلیت‌های مولتی‌مدیا

قابلیت‌های مایکروسافت برای سلطنت بر دنیای مالتی‌مدیای خانه‌ها بسیار قوی و دوست‌داشتنی هستند! اما برای کشور ما که در آن‌ها شبکه‌های اینترنتی یا کابلی معنا ندارد، این امکانات بلااستفاده هستند. بله درست است که شما می‌توانید در حین بازی تلویزیون تماشا کنید یا شبکه‌های پولی را دریافت کنید و ست‌تاپ باکس‌هایتان را به جای تلویزیون به ایکس‌باکس متصل کنید! درست است که حتی می‌توانید کنترل از راه دورهایتان را به خارج از خانه پرتاب کنید و همه چیز را با کینکت و دستوارت صوتی کنترل کنید. اما بیشتر این‌ قابلیت‌ها برای کشورهای آمریکایی و برخی کشورهای اروپایی قابل استفاده هستند و بنابراین سر کاربران کشورهای دیگر از چنین امکاناتی بی‌کلاه می‌ماند. به این ترتیب یکی از مهم‌ترین برتری‌های ایکس‌باکس وان نسبت به پلی‌استیشن ۴ عملا در ایران قابل استفاده نیست.

از این حرف‌ها که بگذریم، اسکایپ یکی از برترین قابلیت‌های چندرسانه‌ای است که می‌تواند بازی کردن شما را دگرگون کند. اپلیکیشن اسکایپ به‌طور دائم در پس‌زمینه سیستم در حال اجرا است و به شما امکان می‌دهد تا در حین بازی بتوانید با دوستانتان نیز مکالمه تصویری یا صوتی داشته باشید! کیفیت مکالمه به لطف بکار گیری اسکایپ، بسیار بالا است و صدای دریافتی اگر اینترنت خوبی داشته باشید واقعا دلپذیر است! همچنین می‌توانید همیشه اسکایپ را در گوشه تصویر داشته باشید و در کنار دیدن آشنایانتان از بازی کردن یا تماشای فیلم‌ها نیز لذت ببرید.

یکی از مزایای ایکس‌باکس وان٬ وجود DLNA است که امکان اشتراک‌گذاری و تبادل اطلاعات بین کامپیوترهای ویندوز 7 و 8 را فراهم می‌آورد، و کاربر می‌تواند فایل‌های صوتی و تصویری خود را به صورت مستقیم از کامپیوتر به ایکس‌باکس از طریق راه‌های مختلف مانند سیستم‌های ابری یا فلش و حافظه‌ خارجی انتقال دهد. وان می‌تواند تمامی فایل‌هایی که در سیستم‌عامل ویندوز به عنوان فایل‌های مدیا شناخته می‌شود را پخش کند که این قابلیت، ویژگی بی‌نظیری برای کسانی که می‌خواهند با ایکس‌باکس‌ فیلم یا موزیک پخش کنند به شمار می‌رود.

رابط کاربری

راه‌اندازی و اجرای ایکس‌باکس وان نیازمند دانلود و نصب یک پچ با حجم نزدیک به 1 گیگابایت است و بدون دانلود این پچ، امکان استفاده از هیچکدام از امکانات کنسول وجود ندارد. بعد از دانلود این بسته‌ی کمر شکن که با سرعت اینترنت کشور ما واقعا از مصیبت‌های خریداران ایکس‌باکس به شمار می‌رود، تازه نوبت به بروز رسانی هر کدام از بازی‌ها می‌رسد. بسیاری از بازی‌هایی که برای ایکس‌باکس وان منتشر شده‌اند دارای به‌روزرسانی روز اول هستند که این به‌روزرسانی‌ها از چند صد مگابایت تا حتی چند گیگابایت خواهند بود که برای ما کاربرین ایرانی عذاب آور به حساب می‌آیند. بعد از آن نوبت به کالیبره کردن کینکت می‌رسد. در ادامه نیز می‌توانید یا اکانت ایکس‌باکس لایو خود را وارد کنید یا به آسانی یک اکانت جدید بسازید.

اگر از مشتریان کینکت باشید،‌ توصیه می‌شود که حتما از کینکت برای ورود به ایکس‌باکس استفاده کنید. در واقع تنها کافی‌ است تا در فاصله نه چندان دور از کینکت قرار بگیرید تا شما را شناسایی کند و به شما اجازه بازی کردن با پروفایل خودتان را بدهد! بدون اینکه نیاز باشد اطلاعات اکانتتان را هر بار وارد کنید! یکی از مزیت‌های این موضوع آن است که شما می‌توانید هر جا که از کنسول خود استفاده می‌کنید، تنها چهره خود را به کینکت نشان دهید (یا اگر کینکت ندارید با نوشتن اطلاعات اکانت وارد شوید) و سپس تمامی اتفاقات پروفایلتان را که به صورت دست‌نخورده، ذخیره شده است مشاهده کنید! حتی با کمک این قابلیت می‌توانید بازی‌هایتان را از همانجا که قطع‌ کرده‌اید ادامه دهید! در کل این موضوع جزو ویژگی‌های جالبی است که کینکت را یک سر و گردن از دوربین پلی‌استیشن 4 بالاتر می‌برد.

ایکس باکس وان رابط کاربری

در رابطه با نصب بازی‌ها، شما باید حتما بازی را برای اجرا روی کنسول نصب کنید و همچنین این قابلیت وجود دارد که در هنگام دانلود بازی، به انجام آن هم بپردازید.

اگر تا بحال مشتری محصولات ایکس‌باکس بوده باشید، با دیدن صفحه استارت ایکس‌باکس وان باید همه چیز را فراموش کنید. صفحه آغازین رابط کاربری ایکس‌باکس‌وان با نسل قبلی کاملا تفاوت دارد و اکنون کاملا به رابط کاربری ویندوز شبیه شده است. در واقع اکنون همه چیز در ظاهر منوی ویندوز 8 که با نام مترو یا مدرن شناخته می‌شود، دیده می‌شود. این موضوع در کل اگر با محیط ویندوز چندان آشنا نباشید، استفاده را برایتان مشکل می‌کند و حداقل ناچارید مدتی را مشغول سر و کله زدن با رابط کاربری کنید.

هماهنگی و استفاده وان از سرویس Twitch نیز که به‌تازگی به زیر پرچم آمازون در آمده است به شما در اشتراک‌گذاری و پخش ویدیوهای ضبط شده از بازی‌هایتان یاری می‌رساند. در این سرویس می‌توانید علاوه بر به اشتراک‌گذاری ویدیوهای ضبط شده از خودتان، ویدیوهای دیگران را نیز با کیفیت مناسب تماشا کنید و یک کل‌کل ویدیویی با گیمرهای دیگر داشته باشید.

فروشگاه مایکروسافت که با تغییر نام به Xbox Store نسبت به نسل قبلی تغییرات جالب توجهی به خود دیده است نیز، وسیع‌تر و گسترده‌تر شده است و ده‌ها بازی بزرگ و کوچک به همراه پک‌های الحاقی و اطلاعات ریز و درشت آن‌ها، همگی از طریق فروشگاه در دسترس هستند.

در تمامی بخش‌های رابط کاربری قابلیتی به نام Snap گنجانده شده که با اجرای آن شما می‌توانید، اپلکیشن دلخواه خود را به گوشه صفحه منتقل کنید و در قسمت دیگر به بازی کردن یا کارهای دلخواه بپردازید. درست شبیه به آنچه در ویندوز ۸ و ۱۰ نیز وجود دارد. این موضوع به لطف پردازنده قدرتمند ۸ هسته‌ای کنسول صورت می‌پذیرد. این قابلیت در مواردی همچون زمانی که در حال مکالمه با اسکایپ هستید، مفید است و به شما اجازه می‌دهد در حین بازی‌ کردن، به صحبت کردن با اسکایپ بپردازید یا حتی یک ویدئو تماشا کنید! البته این قابلیت‌ها نیازمند اینترنت پرسرعت هم هستند.

در ایکس باکس وان همانند پلی‌استیشن، شما در هر جای بازی که باشید با فشردن لوگوی ایکس‌باکس روی دسته به منوی اصلی هدایت خواهید شد و از آنجا می‌توانید اپلیکیشن‌های دیگر را ببینید یا آن‌ها را اجرا کنید. در ادامه نیز هر گاه که دوست داشته باشید می‌توانید به بازی بازگشته و از آنجا که بازی را قطع‌کرده‌اید آن را ادامه دهید.

چشمان جادویی ایکس‌باکس: کینکت

کینکت را به راستی می‌توان چشمان جادویی مایکروسافت نامید! البته چشمان جادویی مایکروسافت در نسل جدید خود با ابعاد بزرگتر به خانه‌ گیمرها پا می‌گذارد و همچنین گوش‌های جادویی تیزتری نیز دارد. ردپای کینکت، یا همان گوش و چشم کنسول مایکروسافت را می‌توان در هر بخشی که قدم می‌گذارید، مشاهده کنید. در واقع اجبار و اصرار اولیه‌ای که مایکروسافت برای فروش کینکت به کاربرانش تحمیل می‌کرد، با دیدن قابلیت‌های بی‌شمار این سنسور حرکتی در استفاده از کنسول، قابل پذیرش می‌شود. در حقیقت، کینکت دیگر تنها برای بازی‌های که نیازمند حرکات دست و پا هستند نیست! حالا ردپای کینکت را می‌توان در رابط کاربری، بخش‌های مدیا و هر چیزی که به ایکس‌باکس مربوط می‌شود مشاهده کرد.

Xbox One Review Zoomit

نمونه این موضوع رابط کاربری است. رابط کاربری به گونه‌ای طراحی شده که با کینکت به‌راحتی و سرعت بالاتری اجرا شود. از ورود به ایکس باکس گرفته که تنها با دیدن تصویر چهره شما یا شنیدن صدای شما، پروفایل شما وارد شده و همه چیز را نمایش می‌دهد بگیرید تا دستورهای صوتی که در وسط بازی برای ضبط گیم‌پلی بازی‌ها می‌گویید! همه چیز با جملات ساده انجام می‌شود و این همه قابلیت صوتی جالب باعث می‌شود که گاهی لبخند رضایت در کنار جمله "چه جالب" بر زبان شما جاری شود.

قدرت شنوایی کینکت در شلوغی‌ به قدری نیست که صدای شما را تشخیص دهد و بنابراین بعضی اوقات فرامین را نشنیده می‌گیرد. به‌علاوه تا زمانی که جمله را به‌طور کامل برایش ادا نکنید، متوجه حرف‌های شما نمی‌شود! برای مثال گفتن Turn Off برای خاموش کردن کنسول کافی نیست و باید جمله Xbox,Turn it Off را به کار ببرید تا فرمان شما اجرا شود! این موضوع در رابطه با بازی‌ها نیز صدق می‌کند و تا زمانی که نام کامل بازی را با پسوندها و پیشوندهایش به کار نبرید، ایکس‌باکس حرف‌های شما را گوش نمی‌کند! (حالا فرض کنید که بخواهید نام طولانی یک از بازی‌های Final Fantasy را بر زبان جاری کنید). ممکن است مایکروسافت پس از اضافه کردن دستیار صوتی کورتنا به سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ نسبت به اضافه کردن آن به ایکس‌باکس وان نیز اقدام کند. آن‌وقت ایکس‌باکس وان یک برتری بزرگ نسبت به رقیب خود پیدا خواهد کرد و نه‌تنها در اجرای دستورها بهتر عمل خواهد کرد بلکه می‌تواند به پرسش‌های مختلف گیمرها نیز پاسخ دهد.

از همه این حرف‌ها که بگذریم، اگر محیط آرام و کم سروصدا داشته باشید و کلمات انگلیسی را نیز با لهجه‌ی قابل قبولی به زبان بیاورید، کینکت به بهترین و باهوش‌ترین دستیار صوتی شما بدل خواهد شد. دستیاری که کنترل همه چیز را از طریق صحبت کردن فراهم می‌آورد و کمک می‌کند تا به بهترین و ساده‌ترین راه ممکن با کنسول خود ارتباط برقرار کنید.

اما حقیقتا، همه‌ی کسانی که کنسول را همراه با کینکت دارند، از این دوربین استفاده نمی‌کنند. از طرفی حضور بسیار ضعیف بازی‌های مبتنی بر کینکت جدید، باعث ناامیدی بسیاری از استفاده‌ی این دوربین در بازی‌ها شده است. البته هنوز برای قضاوت در این باره زود است و باید منتظر بازی‌های جدید ماند.

کینکت که در اوایل عرضه ایکس‌باکس وان به صورت اجباری در جعبه‌ی کنسول قرار داشت، باعث افزایش قیمت ایکس‌باکس وان شده بود و این افزایش قیمت در مقابل رقیب، سبب شد تا کنسول مایکروسافت مقدار زیادی از قافله عقب بماند و در نهایت مایکروسافت مجبور شد تا یک نسخه‌ی بدون کینکت از کنسول جدید خود را با قیمت ۱۰۰ دلار ارزان‌تر، عرضه کند.

بازی‌ها

یکی از بنیادی‌ترین مسائلی که می‌تواند ضامن موفقیت هر یک از کنسول‌ها باشد و آن‌ها را همچنان در بین گیمرها محبوب نگاه دارد، عناوین بازی‌‌ها است. هر چند کنسول‌ها از نظر سخت‌افزاری قابل قیاس با کامپیوترهای حرفه‌ای نیستند ولی سازندگان با تولید بازی‌های انحصاری و نگاه داشتن بازی‌ها از لحاظ کیفیت در سطح کنسول‌ها،‌ گیمرها را به سمت این جعبه‌های جادویی متمایل می‌کنند.

مایکروسافت در کارنامه خود در نسل هفتم، عناوین درخشانی دارد. عناوین بی‌شماری همچون سری Gears Of War یا فرنچایز Halo یا بازی‌های سبک اتومبیل‌رانی همچون Forza همگی از عناوین شاخص نسل هفتم در سبک خود محسوب می‌شوند. با این وجود، نگاهی کلی به آمار و ارقام نسل هفتم در زمینه عناوین انحصاری، نشان می‌دهد که عملکرد مایکروسافت در مقابل رقیب اصلی‌اش سونی، چه در زمینه کیفی و چه از نظر کمی، برابر نیست.

اما این دلیل نمی‌شود که مایکروسافت در نسل هشتم نتواند سونی را پشت سر بگذارد. هر چند بر این باور چندان خوشبین و مصمم نیستیم و نمایش E3 امسال نیز شاهد حضور درخشانی از ردموندی‌ها (خصوصا در مقایسه با انحصاری‌های مشهور سونی) نبوده‌ایم ولی باز هم می‌توان به عناوین انحصاری بزرگ یا حتی مستقل بسیاری که هنوز عرضه نشده‌اند، دل بست. می‌توان به ابتکارات و خلاقیت‌هایی که کینکت می‌تواند با خود همراه کند دل بست و منتظر آمار و ارقام شد.

Xbox One Review Zoomit

مشکل اصلی که در حال حاضر مایکروسافت و طرفدارانش با آن دست‌وپنجه نرم‌ می‌کنند، جنجالی است که در سرتاسر وب بر سر رزولوشن کمتر بازی‌ها در وان نسبت به PS4 دیده می‌شود. جنجالی که در کل نمی‌تواند ملاکی برای رد کردن یا تصویب کردن قدرت یک کنسول بازی باشد. البته این موضوع خارج از بحث این بررسی است و گره‌گشایی از آن را به مقاله‌ای که برای مقایسه بین دو کنسول به‌زودی برایتان منتشر خواهم نمود، واگذار می‌کنم. تا به آن لحظه، امیدواریم که زود قضاوت نکنید و رزولوشن کمتر و بیشتر را ملاک برتری هیچ یک از کنسول‌ها قرار ندهید.

مشکل دیگری که به‌تازگی گریبان ردموندی‌ها را گرفته است، عرضه برخی از عناوین انحصاری این شرکت روی PC (همچون RYSE: Son Of Rome که یکی از مهم‌ترین عناوین این شرکت محسوب می‌شد)‌ است. مشکلی که سبب می‌شود عناوین مایکروسافت از حریم انحصاری خود خارج شوند و این موضوع در مقایسه با رقیب اصلی آن‌ها، یعنی سونی که عناوین و استدیوهای بزرگی را زیر چتر خود رهبری می‌کند و چنین مشکلاتی ندارد اندکی باعث ناراحتی برخی کاربران شده است.

عناوین مهم کنسول Xbox One

در جدول زیر نیز برخی از بازی‌های مهم انحصاری و غیرانحصاری که در سال جاری یا ابتدای سال میلادی آینده قرار است برای کنسول نسل هشتمی مایکروسافت منتشر شوند را گردآوری کرده‌ایم:

 • Halo 5: Guardians | انحصاری
 • Fable Legends | انحصاری
 • Quantum Break | انحصاری
 • Forza Horizon 2 | انحصاری
 • Below | انحصاری
 • Inside | انحصاری
 • Titanfall | انحصاری
 • Metal Gear Solid V: Ground Zeroes | منتشر شده است
 • Watch Dogs | منتشر شده است
 • Child of Light| منتشر شده است
 • Daylight | منتشر شده است
 • Destiny | شهریور ماه1393
 • Dragon Age: Inquisition | مهر ماه 1393
 • Dying Light | بهمن ماه 1393
 • The Witcher 3: Wild Hunt | بهمن ماه 1393
 • Tom Clancy’s The Division | تاریخ نامشخص در سال ۲۰۱۵
 • Final Fantasy XIV Online: A Realm Reborn | منتشر شده است

جمع بندی

یک سال از آغاز نبرد نسل هشتم می‌گذرد. نبردی که از چند سال گذشته گیمرها منتظر شروع آن‌ بودند و برای حضور مهره‌های بعدی این بازی و شروع نسل هشتم انتظار می‌کشیدند. مایکروسافت نسل هشتم را بر خلاف رقیب اصلی‌اش،‌ سونی خوب آغاز نکرده است و آمارهای فروش حاکی از ضعف ردموندی‌ها برای جلب گیمرها دارد. البته این موضوع نیز دلایل بی‌شماری همچون تمرکز بسیار روی بخش‌های غیر مرتبط با گیم به جای تمرکز خالص روی ارائه تجربه ناب بازی، عرضه دیرهنگام نسبت به پلی‌استیشن و همچنین اجبار به کاربر برای خرید کینکت (که در نتیجه آن قیمت کنسول 100 دلار بیشتر می‌شود) به همراه قوانین عجیب و غریبی همچون اتصال دائمی به اینترنت، داشت. خوشبختانه امروز که در حال نگارش این بررسی هستیم، بسیاری از این مسائل حل شده و مایکروسافت سیاست‌های اولیه خود را دگرگون کرده است. اما این مسئله نمی‌تواند برای موفقیت این کنسول در سال‌های آینده کافی باشد.

به‌علاوه استفاده حداکثری از موقعیت و توانایی‌های کینکت به همراه بازی‌های انحصاری بیشتر را در کنار بهره‌وری از پتانسیل‌های بالقوه‌ای که در بازی‌ سازان مستقل نهفته است می‌تواند مایکروسافت را از شکست در نسل هشتم باز دارد.

در کل، به عنوان یک خریدار و به دور از نگاه آماری، ایکس‌باکس‌وان کنسول بسیار خوبی است. کینکت، با قابلیت‌های دستوری شما را راضی می‌کند اما در بخش بازی حداقل در حال حاضر، نا‌امیدکننده است٬ عناوین انحصاری نیز برای کنسول مایکروسافت کم نیستند و می‌توانند شما را چند وقتی سرگرم نگاه دارند. اما از سوی دیگر دل خود را برای استفاده از قابلیت‌هایی که ایکس‌باکس در کشورهای دیگر همچون امکان تماشای شبکه‌های تلویزیونی و سرویس‌های گوناگون دارد خوش نکنید چرا که هیچ کدام از این‌ها در ایران قابل استفاده نیست. از سوی دیگر قیمت گران بازی‌ها و کنسول‌های نسل هشتمی انتخاب کردن و ریسک خرید شما را بالاتر می‌برد. اگر قصد خرید کنسول بازی را دارید، ما علاوه بر بررسی ایکس‌باکس وان، بررسی کنسول سونی را نیز پیش از این تقدیم شما کرده‌ایم. همچنین مقاله دیگری برای مقایسه بین این دو کنسول با یکدیگر و نسل قبلی‌شان نیز در حال تهیه است که به‌زودی برای شما منتشر خواهد شد.

نظر شما در باره‌ی ایکس باکس وان چیست؟ آیا تجربه استفاده از آن را دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات