پتنت جدید اپل حکایت از تعبیه‌ی صفحات‌نمایش حساس به فشار در آیفون‌ها و آیپد‌ها دارد

پتنت جدید اپل حکایت از تعبیه‌ی صفحات‌نمایش حساس به فشار در آیفون‌ها و آیپد‌ها دارد

اپل پتنت جدیدی را برای استفاده در ابزار‌های خود به ثبت رسانده است که براساس آن می‌توان فشار وارد شده روی صفحه‌‌ی لمسی ابزار‌های لمسی را سنجید. ساختار این فناوری بر اساس تعبیه سنسورهایی در زوایای ابزار مورد نظر یا به‌نوعی غیرقابل محسوس در زیر صفحه‌ی نمایش استوار است. در ادامه با ما همراه باشید تا ساختار این فناوری و گزینه‌های استفاده از آن را بررسی کنیم.

براساس فناوری مورد استفاده در این پتنت، می‌توان تماس‌های انجام شده در گوشه‌های ابزار یا حاشیه‌ی صفحه‌ی نمایش را نیز تشخیص داد. برای مثال درصورتی که انگشت خود را بیرون از صفحه‌ی نمایش قرار داده و شروع به کشیدن انگشت خود به داخل صفحه‌ی نمایش نمایید، لمس انجام شده در خارج از صفحه‌ی نمایش نیز براساس فشار وارد شده، توسط ابزار‌هوشمند تشخیص داده خواهد شد.

یکی دیگر از مهم ترین کاربردهای این فناوری، عدم لمس و در نتیجه عدم عکس‌العمل ابزار‌هوشمند در زمان برقراری تماس کف دست با صفحه‌ی نمایش است. همچنین بعضا برخی از کاربران سایر انگشت‌های خود را نیز صرفا برای نگه‌داری تلفن‌هوشمند یا تبلت خود در کنار صفحه‌ی نمایش قرار می‌دهند که سهوا منجر به لمس و در نتیجه انجام تغییرات ناخواسته‌ای می‌شود. محصولات اپل در مورد تماس‌های اتفاقی انجام شده با صفحه‌ی نمایش در مقایسه با سایر محصولات موجود در بازار، عملکرد قابل قبولی دارند که با استفاده از این فناوری، می‌توان در انتظار محصولات بهتری بود. از مزایایی دیگر این فناوری می‌توان به ایجاد امکانی برای کاهش حاشیه صفحه‌‌ی نمایش اشاره کرد، چراکه با فناوری جدید مشکلی از جانب لمس‌های ناخواسته احساس نخواهد شد. از منظر دیگر می‌توان تغییر نوع تعامل با صفحات نمایش را نیز انتظار داشت، یعنی با استفاده از این فناوری می‌توان فناوری فشار وارد شده توسط انگشتان را جایگزین فناوری چند لمسی کرد.

لمس حاشیه‌ی تصویر،از دیگر امکاناتی است که می‌توان ورود آن به دنیای ابزارهای اپلی را متصور بود. پیش از این نیز بلک‌بری در PlayBook و ‌‌BB10 از فناوری کشیدن انگشت از حاشیه به صفحه‌نمایش برای فعال کردن برخی قابلیت‌ها استفاده کرده بود. اپل می‌تواند براساس پتنت خود چنین امکانی را در ابزار‌های آینده خود تعبیه کرده یا پا را فراتر از این نهاده و از حاشیه‌ی ابزار‌های‌هوشمند به‌عنوان قسمتی از صفحه‌‌نمایش استفاده کند. برای مثال می‌توان برخی قابلیت‌های کنترلی در اپلیکیشن‌های مختلف را به حاشیه‌ی ابزار‌هوشمند انتقال داد تا نمایش متعلقات این کنترل در صفحه‌ی نمایش جای زیادی را اشغال نکند و در نتیجه از تمامی فضای نمایشی به نحو احسن استفاده کرد.

این اولین باری نیست که شاهد استفاده از فناوری فشار انگشت در پتنتی از اپل هستیم. سال گذشته نیز این شرکت پتنت مشابهی را به ثبت رساند که فناوری آن مربوط به استفاده از فشار وارد شده در صفحه‌ی نمایش بود اما همچون پتنت کنونی جامع نبوده تا حاشیه‌ی صفحه‌ی نمایش را نیز پوشش دهد. براساس گزارش منتشر شده توسط بلومبرگ، اپل در حال طراحی و تولید محصولاتی است که براساس فناوری فشار وارد شده توسط انگشتان کار می‌کنند.

شاید اپل در نظر دارد تا با استفاده از این فناوری و استفاده‌ی بهینه‌تر از صفحه‌ی نمایش برسیاست‌های خود مبنی بر تولید تلفن‌های‌هوشمند با صفحه‌ی نمایش کوچک‌تر ادامه دهد. نظر شما در این مورد چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده