عینکی که به پرستاران اجازه می‌دهد رگ‌های بیمار را از میان پوست ببینند

یک‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۶
مطالعه 2 دقیقه
علی‌رغم باورهایی که به دلیل دیدن سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی در ذهن ما ثبت شده، فرو کردن سوزن درون رگ آنقدرها هم کار ساده و راحتی نیست. گاهی اوقات این کار نیازمند کوشش‌های متعددی است تا کم‌ترین میزان درد و ناراحتی را برای بیمار فراهم کند. اما اکنون ایونا مدیکال (Evena Medical) از ارائه عینک جدیدی خبر داده که به کادر درمانی اجازه می‌دهد رگ‌های بیمار را همان لحظه و به راحتی از میان پوست ببینند.

این عینک به طور کامل روی چشم و اطراف آن قرار می‌گیرد و قادر است تصاویر سه بعدی متفاوت از زوایای گوناگون ایجاد کرده، سپس آن‌ها را بر هم منطبق کند و با کمک دوربین‌های دوتایی که روی آن تعبیه شده‌اند سیاهرگ را آشکار کند. استفاده کننده از این عینک می‌تواند پوست بیمار را کاملا واضح از میان لنزهای شفاف آن مشاهده کند. البته تصویری هم از سیاهرگ که توسط دوربین‌های قسمت فوقانی عینک تهیه شده در کنار آن قرار می‌گیرد.

این دوربین‌ها همچنین اجازه می‌دهند تصاویر تهیه شده از طریق بلوتوث، Wi-Fi یا 3G بی‌سیم به دیگر پرسنل پزشکی در نقاط دیگر نیز منتقل شوند. تصاویر همچنین روی عینک و برای مصارف و ارجاعات آینده ذخیره می‌گردند. تصاویر ایجاد شده پردازش می‌شوند و این کار توسط پردازش‌گرهای کوچکی که روی کمربندی قرار گرفته‌اند صورت می‌گیرد سپس تصاویر آماده شده به عینک مخابره می‌شوند.

این عینک به صورت تجاری در سه ماهه اول سال بعد در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

دانشجویان و پرسنل دانشگاه عبری (Hebrew) در اورشیلم نیز روی طرحی مشابه کار کرده و رقابتی سخت را در پیش گرفته‌اند. آن‌ها در حال کار روی سوزن رگ یاب روبوتیکی هستند که SAGIV نامیده می‌شود.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود