این هفته SketchInsight؛ تخته سفید هوشمند مایکروسافت معرفی می‌شود

این هفته SketchInsight؛ تخته سفید هوشمند مایکروسافت معرفی می‌شود

یکی از اصلی‌ترین اهداف استفاده از رایانه‌ها و انواع و اقسام ابزارهای فناورانه‌ی امروزی، ساده‌تر کردن روند کارهای معمول است؛ در این بین یکی از نقاط قوت بسته نرم‌افزاری آفیس مایکروسافت ارائه نرم‌افزار صفحه گسترده‌ی Excel و برنامه اسلاید PowerPoint است که می‌تواند ابزار مناسبی برای سخنوران، اساتید و تمامی افرادی باشد که می‌خواهند مفهوم یا موضوعی را در جلسه‌ای به بهترین نحو ممکن معرفی کنند. حالا مهندسان مایکروسافت در حال آماده‌سازی بستر جدیدی هستند که بیش از پیش روند ارائه مطالب و محتوی را در چنین جلساتی ساده می‌کند؛ این سیستم SketchInsight نام دارد و قرار است این هفته به طور رسمی معرفی شود.

SketchInsight تخته سفید مخصوص مایکروسافت برای ایجاد طرح‌های تعاملی و سخنوری است؛ که قرار است این هفته در خلال آیین ویژه‌ای با نام TechFast رسماً معرفی شود. گفتنی است SketchInsight ماحصل تلاش لابراتوارهای تحقیقاتی مایکروسافت است؛ که این ابزار نوین به کاربر اجازه می‌دهد با استفاده از طرح‌های تعاملی و داده‌هایی که پیش‌تر در بانک اطلاعاتی ذخیره کرده است، برنامه‌ی نمایشی خوبی را بر روی تخته سفید ارائه کند.

در فایل ویدئویی که از معرفی این سامانه از سوی مایکروسافت منتشر شده و در ضمیمه‌ی این مقاله خواهید یافت، کارشناس این کمپانی به خوبی نشان می‌دهد که چطور کاربران می‌توانند از این بستر برای ارائه‌ و جمع‌بندی مطالب خود بهره برده و طرح‌های تعاملی را به انیمیشن (پویانمایی)های جذاب بدل کنند.

کارشناسان مایکروسافت با تحلیل و بررسی دقیق نشست‌ها و جلسات سنتی که با استفاده از برنامه‌های صفحه گسترده و نمایش‌های پاورپوینت ارائه می‌شود، کوشیده‌اند این روش‌ها را به شیوه‌ای، کارا و جذاب‌تر بدل کنند که در عین حال سادگی بیش از پیشی را برای سخنور به همراه داشته باشد.

این سامانه می‌توان اطلاعات موجود در یک پایگاه داده را استفاده کرده و از آن برای نمایش انواع نمودارهای تصویری بهره‌برداری نماید. در حقیقت وظیفه‌ی اصلی SketchInsight ارائه بستری مناسب برای تسهیل نمایش داده‌های موجود به روشی جذاب‌تر به مخاطب است.

این پروژه را می‌توان بخشی از تمرکز مایکروسافت بر روی پردازش «داده‌های بزرگ» تلقی نمود، به گونه‌ای که کاربر بتواند تنها با اشاره‌ی نوک انگشت یا بهره از قلم مخصوص داده‌های زیادی را ارائه نماید. هر چند این نرم‌افزار و تخته سفیدش در حال حاضر یک مدل مفهومی (کانسپت) هستند، اما می‌توان امیدوار بود که در آینده‌ای نه چندان دور شیوه‌ی ارائه در جلسات کاری و آموزشی را متحول کنند.

آیا سرانجام می‌توان امیدوار بود که چنین شیوه‌های نوینی به نظام آموزشی کشور – اعم از مدارس و دانشگاه‌ها – راه پیدا کنند؟ نظر شما درباره ارائه مطالب به شیوه‌های نوین چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده