روش غیر معمول اینووگا برای ایجاد واقعیت افزوده با ترکیب عینک و لنزهای چشمی

روش غیر معمول اینووگا برای ایجاد واقعیت افزوده با ترکیب عینک و لنزهای چشمی

از زمانی که گوگل پروژه عینک خود را معرفی کرد، کمپانی‌های مختلفی در زمینه ساخت محصول مشابه و ایجاد واقعیت افزوده تلاش کردند و محصولات جالبی نظیر Vuzix نیز معرفی شدند. اما شرکت Innovega روش خاص و متمایزی را در این باره در نظر گرفته که در آن از ترکیب عینک و لنزهای چشمی بهره می‌برد. توضیحات کامل در رابطه با سیستم iOptik که رقیب تازه عینک گوگل محسوب می‌شود را در ادامه مطلب بخوانید.

در واقعیت افزوده قرار است به آنچه شما با چشم‌های خود می‌بینید اطلاعاتی اضافه شود و در واقع دنیای واقعی از دید کاربر دستخوش تغییر آن هم تغییرات مثبت و کارآمد گردد. مثلا وقتی در حال انتظار در ایستگاه اتوبوس هستید، زمان اولین اتوبوس بعدی جلوی چشمان شما نمایش داده شود یا وقتی در مقابل درب رستوران خاصی ایستاده‌اید منوی رستوران به همراه قیمت و رتبه بندی کاربران در جلوی چشمان شما و به همراه تصویری که از دنیای واقعی مشاهده می‌کنید برایتان نمایش داده شود. در سیستم iOptik نیز همانند نمونه‌های مشابه نیمی از عملیات واقعیت افزوده توسط شیشه‌های بزرگ عینک انجام می‌شوند و اما برخلاف سیستم‌های دیگر در iOptik از دو لنز چشمی اپتیکال استفاده می‌شود که داری فیلتر داخلی نیز ‌می‌باشند.

لنزهای چشمی iOptik مانند لنزهای طبیعی یا لنزهایی زیبایی هستند، یعنی کاربر باید آنها را روی چشم خود قرار دهد تا با عینک iOptik جفت شوند. وقتی این دو با یکدیگر جفت شوند، میدان دید کاربر بسیار وسیع تر می‌شود.

اولین نسخه از عینک‌های واقعیت افزوده شرکت Innovega برای استفاده‌های نظامی طراحی شده است اما این شرکت قصد دارد نسخه مخصوص مصرف کننده عادی را نیز در سال 2014 یا 2015 روانه بازار کند.

یک نسخه از این عینک برای آزمایش در CES آماده شده بود ولی برروی چشم انسان قرار نگرفته و در عوض برروی صورت یک مجسمه قرار گرفته بود و تصویری که در دید مجسمه شکل می‌گرفت برروی یک صفحه نمایش بزرگ نشان داده می‌شد. اما به هر حال تا وقتی که یک انسان این عینک را به همراه لنزهای آن استفاده نکند نمی‎‌توان در مورد کیفیت یا عملکرد آن صحبت کرد.

این عینک قرار است به زودی برای پنتاگون ارسال شود تا آنها برای استفاده نظامی iOptik را مورد آزمایش قرار دهند. احتمالا اطلاعات مربوط به عملیات‌های نظامی، دستورات فرمانده یا موقعیت جغرافیایی دشمنان در مقابل چشمان سربازان نمایش داده خواهند شد. اما این عینک‌ها در دنیای واقعی و برای مصرف کننده عادی چه استفاده‌ای خواهند داشت؟

جهت مشاهده کلیه اخبار و مقالات مرتبط با نمایشگاه CES به صفحه اختصاصی زومیت مراجعه کنید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید