سنسور BioSole کفش‌، تنها در سه گام صاحب خود را شناسائی می‌کنند

سنسور BioSole کفش‌، تنها در سه گام صاحب خود را شناسائی می‌کنند

اگر قبلاً جایی می رفتید که پس از بازگشت متوجه می‌شدید کفش‌هایتان غیب شده‌اند! دانشمندان چاره کار را پیدا کرده‌اند. ابزاری که قادر است صاحب اصلی کفش را شناسایی کند! اگر هنوز دود از کله تان بلند نشده با ما همراه باشید.

از فیلم‌های علمی-تخیلی آموخته‌ایم که روزی ما را از طریق اسکن چشم‌هایمان خواهند شناخت، حال اما اتفاق جالب‌تری رخ داده، محققان دانشگاه کارنگی ملون موفق شده‌اند ابزاری برای شناسائی افراد از طریق پاهایشان ابداع نمایند. کارشناسان این دانشگاه که اخیراً با شرکتی به نام Autonomous ID برای تولید محصولات تحقیقاتی بیومتریک مشارکت می‌کنند، در حال توسعه سیستم حسگرهای ویژه‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را در کف پای افراد جاسازی کرده و از آن برای کنترل حرکات پا بهره گرفت. این ابزار که از آن با نام BioSole یاد می‌شود از سال 2009 روند تحقیقاتی‌اش را آغاز کرده و قادر است تنها در سه گام صاحب اصلی کفش را با دقت بیش از 99 درصد تشخیص دهد.

رئیس شرکت Autonomous ID در مصاحبه‌ای با بنگاه خبری آسوشیتدپرس ابراز داشت:

تنها در سه گام این حسگر تشخیص می‌دهد که آیا صاحب اصلی کفش آن را به پا کرده یا خیر.

جالب اینکه کارکرد این حسگر تنها به این موضوع ختم نخواهد شد، و قادر خواهد بود از این توانایی برای تشخیص بیماری‌هایی چون دیابت و پارکینسون نیز بهره ببرد. البته هنوز خبری پیرامون زمان دقیق عرضه تجاری این محصول بیان نشده است. این گروه معتقد است با عرضه چنین محصولی تحولی شکرف روی خواهد داد. موریس ساویدز، یکی از اساتید این دانشگاه نیز عقیده دارد که «حقیقتاً هیچ محدودیتی برای این فناوری وجود دارد.»

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده