تیم کوک: فناوری عینک واقعیت افزوده هنوز به بلوغ نرسیده است

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
تیم کوک، مدیرعامل اپل، در مصاحبه جدیدش از فواید فناوری واقعیت افزوده گفته است.
تبلیغات

تیم کوک هم‌اکنون در تور اروپا به سر می‌برد و روز سه‌شنبه در مصاحبه جدیدش از فواید فناوری واقعیت افزوده و همچنین ویژگی ARKit که در آیفون‌های جدید به کار رفته است، سخن گفت. 

در این مصاحبه کوتاه که از سوی سایت ایندپندنت انجام شد، کوک ترجیح داد بیشتر روی اطلاعاتی که در جریان کنفرانس توسعه‌دهندگان امسال گفته شده بود، تاکید کند. در همان‌جا بود که اپل از ویژگی جذاب ای‌آر‌کیت رونمایی کرد.

مدیرعامل اپل از زمان معرفی رسمی ARKit تاکنون با رسانه‌های زیادی به صحبت پرداخته و تفاسیر متعددی را از این قابلیت ارائه کرده است. کوک همیشه سعی کرده در صحبت‌هایش تاکید ویژه‌ای روی ویژگی‌های نسخه جدید آی‌او‌اس و همچنین تعداد زیاد کاربران آن داشته باشد.

همان‌طور که بارها از او شنیده‌ایم، به لطف عرضه‌ی آی‌او‌اس ۱۱، آیفون هم‌اکنون بزرگ‌ترین پلتفرم واقعیت افزوده در دنیا به حساب می‌آید. از نظر تیم کوک، واقعیت افزوده یک فناوری مهم و در عین حال تامل‌برانگیز است. او همچون گذشته با اشاره به اینکه AR به فناوری‌های موفق فعلی اپل مثل لمس چندگانه شباهت دارد، گفت:

دوست دارم به سال ۲۰۰۸ فکر کنم، زمانی که اپ استور برای اولین بار در دسترس قرار گرفت. در آن زمان در این فروشگاه چندین اپلیکیشن وجود داشت و مردم پس از نگاه کردن به آنها می‌گفتند «اپ استور نمی‌تواند به هیچ موفقیتی دست پیدا کند». مدت‌ها گذشت و چیزهای مختلف مرحله به مرحله دست‌خوش تغییر شدند و رو به جلو حرکت کردند. البته این فرآیند بسیار پیچیده‌تر از آن‌چیزی بود که من برای‌تان شرح دادم. حال پس از گذشت‌ سال‌ها، شما به جایی رسیده‌اید که نمی‌توانید زندگی خود را بدون اپلیکیشن‌ها تصور کنید. وضعیت سلامتی‌تان روی یک اپلیکیشن خاص ثبت شده است. وضعیت پول‌هایتان، خریدهایتان، اخباری که دنبال می‌کنید و سرگرمی‌هایی که دارید همه و همه روی اپلیکیشن‌ها قرار گرفته‌اند. به نظر من، واقعیت افزوده نیز قرار است مسیری این چنینی را طی کند. این فناوری قرار است به همین اندازه دراماتیک باشد.

مدیرعامل فعلی اپل علاوه بر ارایه توضیحات بسیار در مورد فواید واقعیت افزوده، به صحبت کردن در مورد برنامه‌های اپل برای توسعه این فناوری تا حدی فراتر از آی‌او‌اس پرداخت. در این مصاحبه از کوک در مورد احتمال ساخت عینک واقعیت افزوده توسط اپل سوال شد و او در جواب گفت:

شایعات زیادی شنیده‌ می‌شود که بر اساس آنها، کمپانی‌های متعددی هم‌اکنون در حال کار روی چنین فناوری هستند. بدیهی است که ما از آن‌چه که هم‌اکنون رویش کار می‌کنیم، حرفی نخواهیم زد؛ اما تا همین حد می‌توانم به شما بگویم که فناوری AR ما قرار نیست فعلا چنین مسیری را پیش بگیرد. برای ساختن یک عینک واقعیت افزوده، هم به نمایشگر باکیفیت نیاز است و هم دیگر اقلامی که باید روی صورت خود قرار دهید. ساختن چنین محصولی بسیار چالش‌برانگیز است. 

کوک در ادامه صحبت‌هایش مجددا در مورد چالش‌های فنی پیش‌روی کوپرتینویی‌ها برای ساخت عینک واقعیت افزوده گفت. مدیرعامل اپل عنوان کرد که این کمپانی نمی‌خواهد فناوری خاصی را برای اولین بار ارائه دهد؛ هدف اصلی آنها، ارائه‌ی آن فناوری به بهترین شکل ممکن است:

ما نمی‌خواهیم فناوری‌هایمان کاملا جدید باشد؛ هدف ما «بهترین بودن» است. ما می‌خواهیم به مشتریانمان یک تجربه‌ی عالی ارائه دهیم. 

مدت‌ها است شایعاتی در مورد ساخت عینک توسط اپل شنیده می‌شود؛ این شایعات ابتدا به ساخت عینک واقعیت مجازی اشاره داشتند و مدتی نگذشته بود که به ساخت عینک واقعیت افزوده تغییر یافتند. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات