با صفحه‌ Yolk از انرژی خورشید برای ابزارهای هوشمند استفاده کنید

با صفحه‌ Yolk از انرژی خورشید برای ابزارهای هوشمند استفاده کنید

استفاده از انرژی خورشید برای تامین انرژی دستگاه‌های دیگر موضوعی است که به شدت مورد توجه کمپانی‌های مختلف است. Yolk شارژری تاشدنی و به اندازه‌ی یک تبلت معمولی است که می‌تواند انرژی الکتریکی مورد نیاز ابزار هوشمند شما را از خورشید تامین کند.

سال گذشته زمانی که کمپین کیک استارتری Solar Paper کار خود را برای جذب سرمایه آغاز کرده بود، فکرش را هم نمی‌کرد که با هدف گرفتن ماه به خورشید! برسد. این کمپین در هنگام اتمام مدت زمان جذب سرمایه‌ی خود توانسته بود سرمایه‌ای معادل یک میلیون دلار را از حدود ۶۳۰۰ پشتیبان جذب کند که در نوع خود بسیار جالب توجه است. اکنون سوال مهمی که وجود دارد این است که آیا این استارتاپ توانسته پاسخگوی این حمایت عالی سرمایه گذاران باشد؟ در ادامه‌ی این مقاله به بررسی محصول این تیم و پاسخ به این پرسش می‌پردازیم.

طراحی و اتصالات

صفحه‌ی خورشیدی Yolk برای آن‌هایی که بیشترین کارایی را در کمترین حجم ممکن می‌خواهند محصولی ایده آل به شمار می‌آید چرا که توانسته در کمترین حجم ممکن بیشترین قابلیت‌های ممکن را به کاربران خود عرضه کند. با ابعادی در حد یک تبلت نازک (شاید به اندازه یک تا دو انگشت بلند تر و پهن تر) این صفحه‌ی خورشیدی توانسته بدون فداکردن کارایی یک صفحه‌ی خورشیدی همه کاره را برای شما به ارمغان بیاورد. البته تا کنون صفحات خورشیدی مشابه زیادی را دیده‌ایم که تا خورده و در ابعاد کوچکی در حد یک برگه کاغذ جمع می‌شدند ولی تمامی این محصولات بسیار ضخیم تر از یک محصول خوش دست و شکیل مثل محصول Yolk بودند این محصول وزنی در حدود ۱۷۵۰  گرم دارد و ابعاد آن نیز ۱۹ در ۹ در ۱.۱1 سانتی متر است بنابراین اگر دنبال شارژری هستید که همه جا پاسخگوی‌تان باشد و چیزی هم از خوش دستی کم نداشته باشد Yolk انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

واحد اصلی Yolk یک بورد الکترونیکی است که یک صفحه‌ی LCD و دو پورت USB بر روی آن قرار گرفته است و در پشت آن نیز آرایه‌ای از صفحات خورشیدی سیاه رنگ وجود دارد که توسط اتصالات طلا به یکدیگر متصل شده اند. این قطعه می‌تواند به تنهایی توانی معادل ۲.۵ وات با ۵ ولت/۵۰۰ میلی آمپر تولید کند که البته با افزودن هر یک از صفحات اضافه به آن می‌توان این میزان انرژی تولیدی را افزایش داد. این صفحات کمکی که به شکل زیبایی به وسیله‌ی آهنربا به قطعه‌ی اصلی متصل می‌شوند (در نتیجه احتمال اشتباه وصل کردن آن‌ها نیز وجود نخواهد داشت) قادرند تا توان دستگاه را تا ۱۵وات (۵ ولت / ۳ آمپر)  افزایش دهند. البته این آهنرباها خیلی هم قدرتمند نیستند و تنها در این اندازه که پنل‌ها از محل جدا نشوند توان نگهداری آن‌ها را دارند.

استفاده از این ابزار هم کار ساده‌ای است، ابزار نیازمند شارژ خود را به آن متصل کنید و سپس آن را مقابل خورشید قرار دهید، نه دکمه‌ای نیاز است و نه تنظیمی، مدار الکترونیکی خودش همه‌ی این کارها را انجام خواهد داد. حتی ابر یا سایه‌ی خفیف هم نمی‌تواند در راه این شارژر مانعی ایجاد کند، ابزار شما باید به هر قیمتی که شده شارژ شود. البته جهت و زاویه‌ای که این ابزار نسبت به نور خورشید دارد در توان تولیدی آن نیز تاثیر گذار است و برای راحتی هر چه بیشتر شما در آویزان کردن این ابزار از مکان دلخواه سوراخ‌هایی در پنل در نظر گرفته شده است تا آن را از هر جایی که دلتان خواست بیاویزید.

خب، برای راحتی شما و جلوگیری از حدس و خطای بیهوده، صفحه نمایش LCD نصب شده بر روی این ابزار می‌تواند بهترین حالت قرار گیری ابزار را به شما نشان دهد تا در سریع ترین زمان ممکن به بیشترین توان ممکن دست پیدا کنید. با قرار گیری پنل برابر خورشید این صفحه روشن می‌شود و ولتاژ تولید شده را به شما نمایش می‌دهد، با اتصال ابزار خود به درگاه USB نیز این صفحه نمایش جریان ورودی به ابزار را نشان خواهد داد تا با این روش بتوانید بهترین موقعیت قرار گیری ابزار را تشخیص دهید.

پس از باز کردن جعبه در کنار این ابزار محافظ سیلیکونی نیز قرار داده شده است که با قرار گیری بر روی صفحه خورشیدی و درگاه‌های اتصال از آسیب رسیدن به آن در اثر افتادن یا ضربات احتمالی جلوگیری کند.

تجربه خوشایند خورشیدی

در خارج از خانه به همراه داشتن این ابزار این حس را به شما القا می‌کند که خورشید پریز برقتان است! کافی است دستگاه را در حالتی قرار دهید که پرتوهای خورشید با عمودترین زاویه‌ی ممکن بر روی صفحه‌ی آن بتابند که البته بازده نهایی به عرض جغرافیایی شما، زمان و شرایط محیطی نیز بستگی خواهد داشت. البته چند تکه ابر نه چندان حجیم مشکل جدی بر سر راه تولید انرژی نخواهند بود و می‌توانید انتظار تولید ۵ وات انرژی را تنها با استفاده از سه پنل داشته باشید که البته با برطرف شدن آن توان خود به خود به بالاترین حد خود خواهد رسید.

LCD قرار گرفته بر روی این ابزار نیز آن قدر خوب طراحی و ساخته شده است که بتواند به سرعت پاسخگوی اطلاعات وارده باشد و با به روز شدن خود شما را در قرار دادن درست دستگاه در برابر خورشید راهنمایی کند. زاویه‌ی دید باز و بسیار مناسب این صفحه نمایش نیز کمک مهمی به ویژه در خواندن آن در شرایط دشوار یا زیر نور شدید خواهد بود.

البته می‌توان یک مولتی متر یا دستگاه سنجش توان USB را هم به همراه داشت تا این کار را برای صفحات خورشیدی معمولی دیگر انجام داد اما این دستگاه آن را با خود به همراه دارد که مزیت بسیار مهمی محسوب می‌شود. همچنین با سنجش توان خروجی از دستگاه با استفاده از اپلیکیشن تلفن سنجش شرایط باتری هوشمند و دستگاه مخصوص می‌توان به خوبی پایداری و دقت دستگاه را دید، ضمن اینکه صفحه نمایش روی دستگاه توان بسیار پایینی از دستگاه را به مصرف می‌رساند.

البته وقتی زمان قرار دادن آن بر روی زمین می‌رسد – مگر در حالتی که خورشید درست در وسط آسمان قرار گرفته است- این دستگاه نمی‌تواند به بیشینه توان تولیدی خود برسد بنابراین همواره می‌بایست قدری خلاقیت به خرج دهید و دستگاه را جوری به صورت مایل و در جهت درست قرار دهید چرا که دستگاه از داشتن پایه‌های از پیش طراحی شده محروم است.

اگرچه به نظر می‌رسید دو درگاه USB تعبیه شده برروی این ابزار یکی مخصوص دستگاه‌های اپل و دیگری به دستگاه‌های اندرویدی مربوط باشند ولی آنچه که در عمل به نظر می‌رسید نشان از بهینه بودن و یکسانی هر دو درگاه برای دستگاه‌های اندرویدی و اپلی داشت.

این ابزار همچنین از پشت شیشه‌ی پنجره‌های معمولی (بدون ته رنگ خاص، فیلتر یا گردوغبار) نیز به خوبی کار می‌کرد به گونه‌ای که بازدهی آن در پشت شیشه با دریافت کامل نور خورشید در حد بازدهی دستگاه در محیط خارج از خانه بود. با توجه به اینکه ابعاد این دستگاه در حد و اندازه‌ی یک تبلت معمولی است به نظر می‌رسد انتخاب خوبی برای خوره‌های انرژی باتری باشد! اگر عادت به بیرون رفتن یا تفریح دارید یا در طی روز همیشه دنبال یک پریز برق برای شارژ تلفن هوشمند خود هستید به نظر می‌رسد این دستگاه می‌تواند همراه خوبی برای شما و البته تلفن هوشمندتان باشد. به واسطه‌ی این دستگاه می‌توانید از خورشید برای تامین ویتامین D خودتان و توان الکتریکی رایگان برای گوشی هوشمند خود بهره بگیرید.

اگرچه آهنرباهای اتصال دهنده‌ی دو صفحه‌ی کناری به اندازه‌ی کافی برای نگهداری صفحات نیرومند است ولی نمی‌توانید روی آن‌ها خیلی حساب باز کنید یک ضربه ناگهانی برای اتصال کابل USB یا جداکردن آن کافی است تا سه جزء این سازه در هم بشکنند و از هم جدا شوند. ویژگی بسیار جالب دیگر این ابزار ضد آب بودن آن است به طوری که با پوشانده شدن درگاه‌های USB در محفظه‌ی خود دیگر نیازی به نگرانی در خصوص خیش شدن دستگاه در باران احتمالی نخواهید داشت. همچنین به واسطه‌ی پوشش مناسب بنده نگرانی بابت قرار دادن یا کشیدن آن بر روی سطوح مختلف نخواهید داشت. با این حال این گوشش ضمن صدایی که در برخورد با دیگر قطعات تولید می‌کند از مقاومت کمی برابر خش برخوردار است در نتیجه ممکن است ترجیح بدهید آن را اصلا روی زمین نکشید تا ظاهر شارژر رایگان خورشیدیتان خراب نشود. با استفاده از یک تکه طناب نازک و قدری دانش مهندسی هم می‌توانید این ابزار را به هر شکل و حالتی که دوست داشتید از محلی مناسب آویزان کنید.

نتیجه گیری

البته دستگاه Yolk نازک ترین صفحه‌ی خورشیدی دنیا به شمار نمی‌آید ولی به نظر می‌رسد این نازک موردی است که به صورت تجاری در دسترس عموم قرار گرفته است. بدون شک آن‌هایی که بهینه ترین طراحی ممکن برایشان دغدغه‌ی مهمی محسوب می‌شود می‌توانند این ابزار را به لیست ابزارهای مورد علاقه یا حتی لیست خرید خود قرار دهند. با توان خروجی ۷.۵ واتی این دستگاه می‌توان به خوبی از پس شارژ چند دستگاه کوچک یا یک دستگاه با مصرف بالای انرژی بر آمد. برای شارژ دستگاه‌های با توان بالاتر یا تعداد دستگاه‌های بیشتر به صورت همزمان هم می‌توان چند عدد از این صفحات خورشیدی را به هم متصل کرد تا توان بالاتری از این دستگاه به دست بیاید. البته سروکله زدن با دستگاهی که تنها اتصال بین اجزای آن به وسیله‌ی آهنرباهای نسبتا ناپایداری (به ویژه در این ابعاد) برقرار شده است قدری دشوار است و واقعا حوصله می‌خواهد.

خب، نتیجه‌ی نهایی اینکه اگر دنبال یک شارژر خورشیدی هستید که همیشه در دستتان باشد و آن را در هرجایی به همراه داشته باشید شاید شارژر Yolk گزینه‌ی مناسبی به نظر نیاید ولی اگر دنبال یک شارژر مقاوم و مناسب برای کوله پشتی خود هستید تا در مسافرت باتری هایتان را با آن سرشار از انرژی خورشیدی کنید به نظر می‌رسد این دستگاه برای شما مناسب باشد. قیمت این دستگاه به صورت پایه ۱۳۵ دلار است که این برای دو پنل با توان ۵ وات است، در صورتی که نیاز به پنل‌های بیشتری دارید می‌تواند هر یک را به قیمت ۵۰ دلار تهیه کنید.

منبع gizmag
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده