لباس جدیدی برای آتش‌نشان‌ها که از آنها سوپرمن می‌سازد

لباس جدیدی برای آتش‌نشان‌ها که از آنها سوپرمن می‌سازد

در فیلم‌های علمی-تخیلی لباس‌های خاص را دیده‌ایم که انسان عادی را به سوپرمن تبدیل می‌کنند. بازی‌خورها هم حتماً در شاهکاری کمپانی  Crytek یعنی بازی‌های کرایسیس دیده‌اند که زره نانو چه طور به ماهیچه‌های شخص کمک می‌کند که حرکت سریع‌تر و قدرت بیشتری داشته باشد. لباس جدیدی که برای آتش‌نشان‌ها طراحی شده هم با اضافه‌کردن اسکلت‌بندی خارجی، قدرت شخص را افزایش می‌دهد. در ادامه با این طرح جالب بیشتر آشنا می‌شویم.

لباس‌های جدیدی که برای آتش‌نشان‌ها طراحی می‌شوند، تنها کاربرد حفاظتی نخواهند داشت؛ بلکه قدرت بدنی شخص را با اسکلت‌بندی خارجی افزایش می‌دهند. یک مأمور آتش‌نشانی در حالیکه مجموعه‌ای از تجهیزات سنگین با خود حمل می‌کند، باید قادر به دویدن، پریدن و بالا رفتن سریع از پله‌ها هم باشد و این کار ساده‌ای نیست.

DARPA یا آژانس پروژه‌های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته، قبلاً لباس خاصی برای سربازان حاضر در میدان نبرد معرفی کرده و ناسا هم مشغول آزمایش لباسی با اسکلت‌بندی خارجی برای فضانوران است تا بتوانند در فضا تمرین کنند. حالا یک دانشجوی دانشگاه Monash در ملبورن استرالیا، همین ایده را برای مأموران آتش‌نشانی مطرح کرده و یک اسکلت‌بندی خارجی طراحی کرده است.firefighter-exoskeleton

مأموران آتش‌نشانی هنگام جدال با آتش به تجهیزاتی نیاز دارند که حداقل 50 پوند یا حدود 23 کیلوگرم وزن دارد و در مواقع حساس ممکن است مجبور به جابجایی وزنی معادل 125 پوند یا حدود 60 کیلوگرم شوند. آنها باید در مکان‌هایی که شاید در چشم‌ برهم‌زدنی، اتفاقات وحشتناک رخ می‌دهد، سریع بدوند، از پله‌ها بالا بروند و حتی مصدومین را حمل کنند. در این شرایط لباسی که توان فیزیکی شخص را افزایش دهد، بسیار مفید واقع می‌شود.

لباس طراحی شده با اضافه‌کردن اسکلت‌بندی خارجی، امکان جابجایی 200 پوند بار، معادل 90 کیلوگرم را به شخص می‌دهد. مانعی در برابر حرکت سریع ماهیچه‌ها وجود ندارد و می‌توان 20 پله را به سرعت طی کرد.

اگر آتش‌نشان در هر شرایطی به لباس نیاز نداشته باشد، با فشار دادن یک دکمه، مفاصل آن باز شده و روی زمین می‌افتد.

این طرح فعلاً به مرحله‌ی تولید نمونه‌ی اولیه هم نرسیده؛ ولیکن بر اساس تکنولوژی مشابهی که در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته، طراحی شده است. لذا عملی‌بودن طرح چندان دور از ذهن نیست. وزن لباس 50 پوند یا حدود 23 کیلوگرم است؛ اما نه تنها کار مأمور آتش‌نشانی را مشکل نمی‌کند، بلکه حمل بار و جابجایی اون را بیش از پیش آسان می‌نماید.

به نظر شما با پوشیدن این لباس، آیا می‌توان سوپرمن مبارزه با آتش و حوادث تلخ شد؟ چه قدر امکان عملیاتی‌شدن دارد؟


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید