گزارش مالی اپل: بزرگ‌ترین افت فصلی درآمد در هفت سال اخیر

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
تیم کوک مدیرعامل اپل با کت شلوار Apple Tim Cook
اپل در گزارش مالی فصل پایانی ۲۰۲۲ ضعیف‌تر از انتظار تحلیلگران ظاهر شد و درآمد تقریبا تمامی واحدهای تجاری این شرکت ازجمله آیفون کاهش یافت.
تبلیغات

پس از چندین فصل عملکرد درخشان با وجود افزایش مشکلات اقتصادی، سرانجام درآمد، سود و آمار فروش اپل در بسیاری از کسب‌و‌کارهایش ضعیف‌تر از حد انتظار تحلیلگران وال‌استریت شد. در نتیجه‌ی این وضعیت،‌ ارزش سهام اپل افت کرد.

آن‌‌طور که CNBC می‌نویسد، فروش اپل در فصل تعطیلات سال ۲۰۲۲ حدوداً پنج درصد کمتر از سال ۲۰۲۱ بود. این نخستین بار از سال ۲۰۱۹ تاکنون است که فروش محصولات اپل با افت سالانه مواجه می‌شود.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، می‌گوید سه عامل روی عملکرد مالی این شرکت در سه‌ماهه‌ی منتهی‌به پایان ۲۰۲۲ اثر گذاشتند: دلار قوی، مشکلات تولید آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس در چین و افزایش مشکلات اقتصادی. کوک می‌گوید وضعیت دشوار اقتصادی روی عملکرد همه‌ی شرکت‌ها اثر گذاشته است.

ارزش سهام اپل به‌طور موقتی تا چهار درصد افت کرد، اما به دنبال ارائه‌ی پیش‌بینی‌های جزئی اپل درباره‌ی فصل اول سال ۲۰۲۳ مجدداً بالا رفت. بر اساس پیش‌بینی‌های اپل، سرعت افت فروش آیفون در فصل جاری کمتر از فصل تعطیلات خواهد بود.

اپل در گزارش مالی جدیدش می‌گوید در فصل پایانی سال گذشته‌ی میلادی ۱۱۷٫۱۵ میلیارد دلار درآمد کسب کرد، در حالی که تحلیلگران درآمد ۱۲۱٫۱۰ میلیارد دلاری پیش‌بینی کرده بودند. درآمد اپل در این بازه‌ی زمانی ۵٫۴۹ درصد نسبت‌به فصل پایانی ۲۰۲۱ افت کرده است.

در سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۲۲ درآمد آیفون ۶۵٫۷۸ میلیارد دلار بود که از افت ۸٫۱۷ درصدی نسبت‌به یک سال قبل خبر می‌دهد. درآمد مک ۲۸٫۶۶ درصد افت کرد و درآمد آیپد ۲۹٫۶۶ درصد بالا رفت. این دو واحد تجاری به ترتیب ۷٫۷۴ میلیارد دلار و ۹٫۴ میلیارد دلار درآمد برای اپل به ارمغان آوردند.

در بازه‌ی زمانی موردبحث، درآمد «سایر محصولات» اپل که شامل مواردی مثل اپل واچ و ایرپاد می‌شود، ۸٫۳ درصد افت کرد و به ۱۳٫۴۸ میلیارد دلار رسید. درآمد واحد خدمات اپل با رشد ۶٫۴ درصدی برای اولین بار از ۲۰ میلیارد دلار عبور کرد و حتی فراتر از انتظار تحلیلگران ظاهر شد.

اپل می‌گوید در فصل پایانی ۲۰۲۲ حاشیه‌ی سود ناخالصش ۴۲٫۹۶ درصد بود. تحلیلگران عدد ۴۲٫۹۵ درصد را پیش‌بینی کرده بودند.

اپل رهنمود کامل سه‌ماهه‌ی جاری میلادی را که به آخر مارس (اواسط فروردین) منتهی می‌شود منتشر نکرده است. اپل از سال ۲۰۲۰ به بعد هیچ رهنمودی منتشر نمی‌کند. تحلیلگران انتظار دارند درآمد اپل در فصل جاری به ۹۸ میلیارد دلار برسد.

مدیر ارشد مالی اپل در کنفرانسی که با حضور سهام‌داران برگزار شد،‌ گفت انتظار دارد درآمد این شرکت در فصل جاری به شیوه‌ای مشابه فصل پایانی ۲۰۲۲ کاهش پیدا کند. انتظار می‌رود درآمد واحد خدمات همچنان روندی روبه‌رشد داشته باشد اما فروش مک و آیپد کاهش خواهد یافت.

این نخستین بار در هفت سال اخیر است که اپل عملکردی ضعیف‌تر از انتظار تحلیلگران ثبت می‌کند. همچنین از سال ۲۰۱۹ به بعد درآمد اپل به‌صورت سالانه افت نکرده بود. به‌علاوه، این نخستین بار از سال ۲۰۱۶ تاکنون است که درآمد فصلی اپل تا این حد کاهش می‌یابد.

تیم کوک می‌گوید در فصل تعطیلات بزرگ‌ترین کارخانه‌ی تولید آیفون در چین با تعطیلی گسترده مواجه شد و حجم تولید به‌شدت کاهش یافت. همین موضوع باعث شد تعداد آیفون‌های موجود در بازار کاهش یابد و در نهایت آمار فروش تحت تأثیر قرار بگیرد. به گفته‌ی مدیرعامل اپل، تولید در کارخانه‌ی بزرگ چین به شرایط عادی بازگشته است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات