رشد ۲۰ درصدی سهام متا پس از انتشار گزارش مالی فصل چهارم ۲۰۲۲

پنج‌شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
مارک زاکربرگ / Mark Zuckerberg با کت و شلوار در مجلس سنا
متا در فصل چهارم سال گذشته‌ی میلادی فراتر از حد انتظار ظاهر شد و در واکنش به این موضوع ارزش سهام شرکت نزدیک‌به ۲۰ درصد رشد کرد.
تبلیغات

متا در جدیدترین گزارش مالی خود که به فصل چهارم ۲۰۲۲ ارتباط دارد فراتر از انتظار تحلیلگران وال‌استریت ظاهر شد و در واکنش به این اتفاق، ارزش سهام این شرکت به‌‌شکلی قابل‌توجه رشد کرد. متا همچنین گفت که قصد دارد ۴۰ میلیارد دلار بازخرید سهام انجام دهد.

بر اساس گزارش CNBC، شرکت مادر فیسبوک و اینستاگرام و واتساپ توانسته است در سه‌ماهه‌ی پایانی سال گذشته‌ی میلادی به ازای هر سهم سود ۱٫۷۶ دلار به جیب بزند. درآمد متا در این بازه‌ی زمانی ۳۲٫۱۷ میلیارد دلار بود. تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که متا در بهترین حالت ۳۱٫۵۳ میلیارد دلار درآمد کسب کند.

مخارج تجدید ساختار کسب‌و‌کار Family of Apps و Reality Labs در فصل پایانی سال ۲۰۲۲ به ترتیب ۳٫۷۶ میلیارد دلار و ۴۴۰ میلیون دلار بود. به دلیل ورود این مخارج به گزارش مالی، سخت است بخواهیم سود هر سهم متا (۱٫۷۶ دلار) را با عدد پیش‌بینی‌شده توسط تحلیلگران (۲٫۲۲ دلار) مقایسه کنیم.

متا می‌گوید تعداد کاربران فعال روزانه‌اش برای نخستین بار مرز دو میلیارد نفر را رد کرده است. تحلیلگران آمار ۱٫۹۹ میلیارد نفری را پیش‌بینی کرده بودند. متا در تمامی سرویس‌هایش اکنون ۲٫۹۶ میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد و میانگین درآمد این شرکت به ازای هر کاربر ۱۰٫۸۶ دلار است.

درآمد متا در فصل چهارم ۲۰۲۲ به‌میزان چهار درصد نسبت‌به فصل چهارم ۲۰۲۱ افت کرد. این سومین فصل متوالی است که درآمد این شرکت کاهش پیدا می‌کند. هزینه‌ها و مخارج متا در بازه‌ی زمانی موردبحث ۲۲ درصد افزایش یافت و به ۲۵٫۸ میلیارد دلار رسید.

متا انتظار دارد که در فصل اول ۲۰۲۳ بین ۲۶ تا ۲۸٫۵ میلیارد دلار درآمد کسب کند. تحلیلگران درآمد ۲۷٫۱ میلیارد دلاری را پیش‌بینی کرده‌اند. فروش سرویس‌های متا در فصل اول ۲۰۲۱ به ۲۷٫۹ میلیارد دلار رسیده بود. در صورتی که فروش ۲۸٫۵ میلیارد دلاری دست‌یافتنی شود، متا سرانجام به روند مطلوب قبلی خود برمی‌گردد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، از ادامه‌ی رشد جامعه‌ی کاربران این شرکت می‌گوید: «خوشحالم که میزان استفاده از اپلیکیشن‌های ما زیاد است.» زاکربرگ می‌گوید ۲۰۲۳ قرار است «سال بهره‌وری» برای متا باشد.

متا می‌گوید تعداد کارکنانش تا پایان سال ۲۰۲۲ با رشد ۲۰ درصدی سالانه به ۸۶٬۴۸۲ نفر رسیده بود. این عدد بخش قابل‌توجهی از ۱۱٬۰۰۰ نیروی اخراج‌شده را شامل می‌شود.

متا انتظار دارد که مخارجش در سال جاری میلادی به ۸۹ تا ۹۵ میلیارد دلار برسد. این شرکت قبلا مخارج را ۹۴ تا ۱۰۰ میلیارد دلار پیش‌بینی کرده بود. این شرکت همچنین هزینه‌های سرمایه‌ای سال ۲۰۲۳ را از ۳۴ تا ۳۷ میلیارد دلار به ۳۰ تا ۳۳ میلیارد دلار کاهش داده است. این شرکت برای کاهش هزینه‌ها تصمیم گرفته بودجه‌ی کمتری به ساخت دیتاسنتر اختصاص دهد.

هیئت‌مدیره‌ی متا با بازخرید ۴۰ میلیارد دلاری سهام موافقت کرده است. این شرکت سال گذشته ۲۷٫۹ میلیارد دلار سهام بازخرید کرده بود.

ارزش سهام متا در سال گذشته‌ی میلادی بیش از ۶۰ درصد افت کرد. تحلیلگران وال‌استریت این وضعیت را به تأکید بیش از حد مارک زاکربرگ روی متاورس نسبت می‌دهند. زاکربرگ معتقد است که دیر یا زود همه‌ی شرکت‌ها باید به سمت متاورس حرکت کنند.

متا می‌گوید کسب‌و‌کار Reality Labs که پروژه‌های مربوط‌به متاورس را پیش می‌برد، در فصل چهارم ۲۰۲۲ بالغ‌بر ۴٫۲۸ میلیارد دلار ضرر کرد. مجموع ضرر عملیاتی Reality Labs در سال گذشته‌ی میلادی به ۱۳٫۷۲ میلیارد دلار رسید. متا قبلا گفته بود ضرر عملیاتی Reality Labs در سال ۲۰۲۳ افزایش پیدا می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات