ظاهرا گوگل و فیسبوک قراردادی محرمانه برای تسلط بر بازار تبلیغات داشته‌اند

ظاهرا گوگل و فیسبوک قراردادی محرمانه برای تسلط بر بازار تبلیغات داشته‌اند

شکایت جدید مطرح‌شده علیه گوگل و فیسبوک از معامله‌‌ی بین این دو شرکت برای تسلط بر بازار تبلیغات آنلاین خبر می‌دهد.

در سال‌های اخیر، دولت‌ها درباره‌ی معاملات شرکت‌های بزرگ حوزه‌‌ی فناوری بیش‌ازحد نگران شده‌اند؛ زیرا در چند سال گذشته، هزاران پرونده‌‌ی ضدرقابت (آنتی‌تراست) در سراسر جهان تشکیل شده است. پرونده‌‌ای چندایالتی در ایالات متحده‌ی آمریکا که به‌رهبری کن پکستون، دادستان کل تگزاس، در جریان است، به‌‌تازگی از جزئیات جالبی درباره‌ی معاملات بین گوگل و فیسبوک پرده‌برداری کرده است.

به‌گزارش فون‌آرنا، گفته می‌شود گوگل و فیسبوک که اکنون با نام متا شناخته می‌شود، در پشت‌پرده‌ توافق‌نامه‌ای امضا کرده‌اند. طبق این توافق‌نامه، هنگام استفاده از مبادلات تبلیغاتی گوگل، به فیسبوک امتیازی ناعادلانه اعطا شده است که نمایش نتایج فیسبوک را در فضای تبلیغاتی آسان‌تر می‌کند.

در بخش دیگری از این پرونده، ادعا شده است که مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا و ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت (گوگل)، هر دو به‌خوبی از دستاوردهایشان در پی معامله‌‌ی تبلیغاتی خود آگاه بوده‌اند. علاوه‌براین، شریل سندبرگ، مدیر اجرایی فیسبوک، در مجموعه‌ای از ایمیل‌های سال ۲۰۱۸ که در جریان این پرونده فاش شده، اعلام کرده است توافق بین این دو شرکت معامله‌ی بزرگ استراتژیک است.

ایمیل دیگری بین سندبرگ و زاکربرگ به‌صراحت اعلام می‌کند که این معامله فقط با تأیید زاکربرگ امضا خواهد شد. در این دادخواست، ادعا شده است که ساندار پیچای نیز شخصاً با شرایط این توافق آشنا بوده است.

گوگل که طرفدار نام‌های رمزی عجیب‌وغریب است، حتی یک نام محرمانه‌ داخلی نیز برای این معامله در نظر گرفته که این رمز طبق اسناد پرونده، Jedi Blue است.

OK Google

هر دو شرکت گوگل و فیسبوک غیرقانونی‌بودن این موضوع را انکار کرده‌اند. سخن‌گوی گوگل، پیتر شوتنفلز، این دادخواست را پر از نادرستی و فاقد ارزش قانونی می‌داند. وی همچنین اظهار داشت:

هرساله صدها قرارداد امضا می‌کنیم که به تأیید مدیرعامل نیازی ندارد و درباره‌ی این قرارداد نیز تفاوتی وجود نداشت.

در‌واقع، شوتنفلز اصرار می‌ورزد که ساندار پیچای احتمالاً از همه‌ی جزئیات این معامله اطلاع نداشته است. کریس اسگرو، سخن‌گوی متا، اصرار می‌ک۶ که فیسبوک با بسیاری از پلتفرم‌های مناقصه مشابه، قرارداد مناقصه‌ تبلیغاتی دارد. پلتفرم‌هایی که به افزایش رقابت برای نمایش تبلیغات کمک کرده‌اند، ارزش خوبی هم برای تبلیغ‌کنندگان به‌ارمغان می‌آورند.

شکایت چندایالتی علیه گوگل درباره چیست؟

طبق دادخواستی حقوقی، ظاهراً گوگل و فیسبوک قراردادی محرمانه برای تسلط بر بازار تبلیغات منعقد کرده‌اند. ۱۰ ایالت شامل تگزاس، آرکانزاس، آیداهو، ایندیانا، کنتاکی، می‌سی‌سی‌پی، میسوری، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی و یوتا، در دسامبر ۲۰۲۰ در دادگاه فدرال تگزاس شکایتی ضدرقابتی علیه گوگل تنظیم کردند. این شکایت را کن پکستون دادستان کل تگزاس اعلام کرد و اکنون در جریان است.

هسته‌ی اصلی این شکایت فیسبوک و گوگل است؛ اما به این واقعیت نیز اشاره می‌کند که غول دنیای جست‌وجو بازار تبلیغات حوزه‌ فناوری را کنترل می‌کند؛ بازاری که قرار است تبلیغ‌کنندگان و تولیدکنندگان محتوا را به‌شیوه‌ای بی‌طرفانه دورهم جمع کند.

گوگل سوءاستفاده از قدرت خود را کاملاً ً رد می‌کند و اعلام کرده است که اکثر درآمدهای مربوط به تبلیغات را با ناشران شخص‌ ثالث به‌اشتراک می‌گذارد. در این پرونده که از اکتبر ۲۰۲۰ در جریان است، ادعا شده گوگل میلیون‌ها دلار حاصل از کسب‌وکار تبلیغات و بخش جستجوی این شرکت را استفاده کرده است و به شرکای تولیدکننده‌ی گوشی‌های اندروید هزینه‌ای پرداخت می‌کند تا آن‌ها سرویس‌های گوگل را به‌طور پیش‌فرض روی محصولاتشان ارائه دهند.

گوگل دراین‌باره مدعی شده است که اتهام واردشده به این شرکت ناقص است و می‌گوید اگرچه گزینه‌های جایگزین زیادی برای جستجوی وب وجود دارد، مردم فقط از گوگل استفاده می‌کنند.

تحقیقات ضدانحصار همچنان در حال انباشته‌شدن است و گوگل، تنها شرکتی نیست که با آن مواجه شده است. وزارت دادگستری و FTC نیز به‌شدت در حال بررسی اپل، آمازون، فیسبوک و سایر شرکت‌های بزرگ حوزه‌ی فناوری‌ است.

لوگوی تلگرام

با کانال تلگرام زومیت، آخرین اخبار فناوری و علمی را سریع‌تر از همیشه دنبال کنید.

منبع PHONEARENA
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده