NFT ادوارد اسنودن با قیمت بیش از ۵٫۴ میلیون دلار فروش رفت

NFT ادوارد اسنودن با قیمت بیش از ۵٫۴ میلیون دلار فروش رفت

توکن غیرقابل‌معاوضه‌ی ادوارد اسنودن، افشاگر معروف آمریکایی، با قیمت تقریبا ۵٫۴ میلیون دلار فروخته شد. این NFT تصویری از اسنودن است و «آزاد بمانید» نام دارد.

ورج در گزارشی می‌گوید توکن غیرقابل‌معاوضه‌ی (NFT) ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه‌های آژانس امنیت ملی ایالات متحده، در ازای ۲،۲۲۴ اتریوم (حدودا ۵٫۴ میلیون دلار) فروخته شده است. این توکن غیرقابل‌معاوضه اثری هنری است و چهره‌ی اسنودن را نشان می‌دهد و این تصویر با استفاده از صفحات حکم دادگاه تجدیدنظر آمریکا خلق شده است. حکم دادگاه اعلام کرد افشاگری اسنودن در زمینه‌ی برنامه‌ی نظارت انبوه آژانس امنیت ملی این کشور باعث نقض قوانین ایالات متحده شده است.

تصویر طراحی‌شده‌ی اسنودن «آزاد بمانید» (Stay Free) نام دارد و سود ناشی از فروش NFT آن قرار نیست به اسنودن، معروف‌ترین افشاگر تبعیدی آمریکایی برسد. ظاهرا ۵٫۴ میلیون دلار به‌دست‌آمده قرار است دراختیار بنیاد آزادی مطبوعات قرار بگیرد که ریاست آن را خود اسنودن برعهده دارد. اعضای هیئت‌مدیره‌ی بنیاد آزادی مطبوعات از جان کیوسک (بازیگر) و دانیل السبرگ (افشاگر) و گلن گرینوالد (نویسنده) تشکیل می‌شود. 

ادوارد اسنودن بیانیه‌ای از‌طریق بنیاد آزادی مطبوعات منتشر کرد و گفت: «کاربردهای نوظهور رمزارز می‌تواند نقش مهمی در حمایت از حقوق ما ایفا کند. این حراج کاربردهای ارزشمند رمزنگاری را برای امنیت آزادی مطبوعات و خدمت به عموم مردم تقویت می‌کند.»

در‌حال‌حاضر، ادوارد اسنودن در مسکو، پایتخت روسیه، زندگی می‌کند. وی اطلاعات فوق‌محرمانه‌ی آژانس امنیت ملی ایالات متحده را کپی کرد و سال ۲۰۱۳ در‌دسترس گلن گرینوالد و مستندسازی به نام لائورا پویتراس قرار داد. مقاله‌های منتشرشده‌ی مبتنی‌بر اطلاعات اسنودن در واشینگتن‌پست و گاردین برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر برای خدمات عمومی شدند.

سال ۲۰۲۰ و هفت سال پس از زمانی‌که اسنودن اطلاعات را به گرینوالد و پویتراس داد، دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده گفت نظارت گسترده بر مکالمات تلفنی آمریکایی‌ها غیرقانونی بوده است. 

منبع theverge

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید