افت ارزش سهام اینتل در پی ورود انویدیا به حوزه‌ی پردازنده‌ مرکزی سرور

سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
بررسی بازار نشان می‌دهد در پی رونمایی انویدیا از پردازنده‌ی مرکزی گریس، ارزش سهام اینتل با افت ۴٫۱۸ درصدی مواجه شده؛ اما ارزش سهام انویدیا افزایش پیدا کرده است.

به ‌دنبال انتشار اخبار رسمی با محوریت ورود انویدیا به بازار پردازنده‌ی مرکزی سرور، در ساعات پایانی دوشنبه ارزش سهام اینتل با افت ۴٫۱۸ درصدی مواجه شد. از طرفی در پایان روز گذشته، ارزش سهام انویدیا ۵٫۶۲ درصد رشد کرد. به گزارش CNBC، انویدیا به ‌خاطر تولید پردازنده‌ی گرافیکی و تراشه‌هایی برای هوش مصنوعی شرکتی نام‌آشنا و تا پیش از اعلام خبر جدید، پردازنده‌ی مرکزی تولید نمی‌کرد.

معماری جدید گریس (Nvidia Grace) که فعلا برای پردازنده‌های مرکزی کلاس دیتاسنتر معرفی شده است، نخستین جاه‌طلبی تیم سبز در حوزه‌ی CPU سرور محسوب می‌شود و در تلاش است اینتل را در بازاری که بیش از ۹۰ درصد از سهمش در اختیار این شرکت است، به چالش بکشد. اینتل در گزارش مالی خود اعلام کرد در سال ۲۰۲۰ موفق شده ۲۶٫۱ میلیارد دلار درآمد از واحد تجاری دیتاسنتر کسب کند (رشد ۱۱ درصدی سالانه). 

انویدیا می‌گوید پردازنده‌های سری گریس از معماری آرم استفاده می‌کنند. آرم تفاوت‌های محسوسی با معماری x86 دارد که در پردازنده‌های مرکزی اینتل به کار رفته است.

جن سون هوانگ، مدیرعامل انویدیا، در مراسم شب گذشته‌ی GTC 2021 اعلام کرد گریس در کنار پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) و واحد پردازش داده (DPU) قرار می‌گیرد و به «سومین فناوری اساسی انویدیا برای رایانش» تبدیل می‌شود و «پیشرفته‌‌تر کردن هوش مصنوعی» را ممکن می‌کند. هوانگ می‌گوید‌ «انویدیا اکنون شرکتی سه‌تراشه‌ای است»؛ بدین معنی که به‌صورت مستقل CPU،اGPU و DPU می‌سازد.

انویدیا می‌گوید محققان از جمله اعضای آزمایشگاه ملی لس آلاموس وزارت انرژی ایالات متحده قصد دارند با استفاده از پردازنده‌های سری گریس، ابرکامپیوتر تولید کنند. 

انویدیا سال گذشته‌ی میلادی اعلام کرده بود با پرداخت ۴۰ میلیارد دلار آرم را از سافت بانک خریداری می‌کند و همچنان مجوز استفاده از مجموعه‌ دستورالعمل و هسته‌های آرم را به مشتریان این شرکت نظیر اپل و کوالکام می‌فروشد. پردازنده‌های آرم سلطه‌ی کاملی بر بازار گوشی هوشمند دارند؛ اما به ‌شکل گسترده در دیتاسنتر استفاده نمی‌شوند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود