آیا مالیات دیجیتال باعث ایجاد جنگ تجاری آمریکا و انگلیس خواهد شد؟

دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
دولت انگلیس با وضع مالیات دیجیتال، شرکت‌هایی مانند اپل و گوگل را هدف قرار داده است که این موضوع می‌تواند باعث ایجاد جنگ تجاری بین انگلیس و آمریکا شود.
تبلیغات

دولت انگلیس چندی است از شرکت‌های آمریکایی مالیات دیجیتال می‌گیرد. مالیات دیجیتال شامل محصولات آنلاینی است که در انگلیس فروخته می‌شوند و از بین آن‌ها می‌توان به اپ‌استور و حتی گوگل‌پلی اشاره کرد. فروشگاه‌هایی که میلیون‌ها دلار درآمد دارند، حالا باید مالیات پرداخت کنند.

دولت انگلیس سال گذشته به فرانسه و ایتالیا ملحق شد تا قانون مالیات دیجیتال به وجود بیاید. از تاریخ ۱۳ فروردین‌ماه سال ۲۰۲۰، دولت انگلیس از درآمد موتورهای جست‌وجو، شبکه‌های اجتماعی و مارکت پلیس‌های آنلاین که از کاربران کشور انگلیس کسب شده باشد، ۲ درصد مالیات دریافت می‌کند.

بر اساس اطلاعات منتشرشده، کسب‌وکارهایی شامل این قانون می‌شوند که درآمد جهانی آن‌ها و درآمدی که از کاربران انگلیسی کسب می‌کنند، به ترتیب از ۵۰۰ میلیون و ۲۵ میلیون پوند بگذرد. اگر درآمد شرکت‌ها از این مقدار عبور کند، دولت انگلیس دو درصد مالیات دریافت خواهد کرد. 

این اقدام دولت انگلیس باعث شده است که دولت آمریکا هم دست به کار شود. به گزارش 9to5mac، دفتر نماینده تجاری ایالات متحده قصد دارد قانون جدیدی وضع کند. در این گزارش گفته شده است که دولت آمریکا می‌خواهد با اعمال این قانون، به شش کشوری که قصد دارند از شرکت‌های اینترنتی بزرگ دنیا مالیات بگیرند فشار وارد کند. این مالیات دریافتی توسط کشورهای اروپایی به سالانه یک میلیارد دلار خواهد رسید.

دولت آمریکا قصد دارد روی محصولاتی که از اتریش، انگلیس، ترکیه و ایتالیا وارد این کشور می‌شوند نزدیک به ۲۵ درصد مالیات دریافت کند. این قانون دولت آمریکا در حقیقت قصد دارد پولی که دولت‌های اروپایی از شرکت‌های آمریکایی دریافت می‌کنند، پس بگیرد. پیش‌بینی شده است که این قانون بتواند درآمدی نزدیک به ۸۸۰ میلیون دلار برای دولت به همراه داشته باشد.

آمریکا و انگلیس تحت نظارت سازمان همکاری و توسعه اقتصادی فعالیت دارند و به همین دلیل از یک قانون جهانی برای پرداخت مالیات پیروی می‌کنند؛ اما بعید نیست شرایط خاصی برای یک سری از کشورها در نظر گرفته شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات