ایلان ماسک به نقض توافق‌نامه با SEC از طریق توییت‌هایش متهم شد

ایلان ماسک به نقض توافق‌نامه با SEC از طریق توییت‌هایش متهم شد

یک سرمایه‌گذار تسلا، ایلان ماسک و اعضای هیئت‌مدیره‌ی این شرکت را به نقض توافق‌نامه‌‌ی سال ۲۰۱۹ با کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) متهم کرده است.

یکی از سرمایه‌گذاران تسلا، هیئت‌مدیره‌ی این شرکت و ایلان ماسک را ‌به نقض قوانین متهم و علیه آن‌ها شکوائیه ثبت کرده است. آن‌طور که تک‌کرانچ به ‌نقل از بلومبرگ می‌نویسد، سرمایه‌گذار تسلا می‌گوید ایلان ماسک با توییت‌های نامعقول و نابهنجار توافق‌نامه‌ای که بین تسلا و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا (SEC) بسته شده است نقض می‌کند. ظاهرا این توافق‌نامه خواستار نظارت بر فعالیت‌ ایلان ماسک در شبکه‌های اجتماعی شده است.

براساس شکوائیه‌ی مطرح‌شده، ایلان ماسک با رفتارش تسلا را در معرض جریمه‌ی احتمالی و مجازات از سوی نهادهای تنظیم مقررات قرار می‌دهد و این اتفاق ممکن است به پایین آمدن ارزش سهام تسلا منجر شود. شکوائیه به‌ دلیل ناتوانی اعضای هیئت‌مدیره‌ی تسلا برای کنترل رفتارهای ایلان ماسک، آن‌ها را نیز متهم کرده است.

شکوائیه‌ی ثبت‌شده توسط چیس گریتی در دادگاه کیفری دلاور، جمعه‌ی گذشته در دسترس رسانه‌ها قرار گرفت. این شکوائیه در روز ۸ مارس ۲۰۲۱ (۱۸ اسفند ۱۳۹۹) ثبت شده بود. تسلا در حال حاضر به درخواست خبرنگاران برای ارائه‌ی جزئیات بیشتر پاسخ نداده است.

تسلا، ایلان ماسک و SEC در آوریل ۲۰۱۹ (فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۸) به توافقی دست پیدا کردند که به ماسک اجازه می‌داد با رعایت برخی محدودیت‌های خاص از توییتر استفاده کند و نگران ثبت شدن پرونده علیه فعالیتش نباشد. این توافق‌نامه به ایلان ماسک امکان می‌داد به دلخواه خودش توییت کند؛ غیر از مواقعی که توییت درباره‌ی رویدادی خاص یا اتفاقات مهم مالی باشد. در این شرایط ماسک برای ارسال توییت باید مجوز ویژه‌ای از یک وکیل در حوزه‌ی اوراق بهادار دریافت می‌کرد.

توافق‌نامه‌ی آوریل ۲۰۱۹ نتیجه‌ی دعوای یک‌ساله ایلان ماسک و SEC بود. نقطه‌ی آغاز این اختلافات به ۷ آگوست ۲۰۱۸ (۱۶ مرداد ۱۳۹۷) برمی‌گردد؛ یعنی زمانی ‌که ایلان ماسک در توییتی نوشت تسلا بودجه‌ی کافی برای تصاحب شرکتی خصوصی با قیمت ۴۲۰ دلار به ‌ازای هر سهم در اختیار دارد. در پی انتشار این توییت، SEC شکوائیه‌ای علیه مدیرعامل تسلا ثبت و او را به کلاه‌برداری در اوراق بهادار متهم کرد. 

ایلان ماسک و تسلا بدون پذیرش اشتباه، با SEC به توافق رسیدند. تسلا موافقت کرد که ۲۰ میلیون دلار جریمه پرداخت کند و ماسک مجبور شد برای مدت‌‌زمان حداقل سه سال از سِمَتِ رئیس‌ هیئت‌مدیره‌ی تسلا کنار‌ه‌گیری کند. همچنین تسلا مجبور شد دو مدیر مستقل به هیئت‌مدیره اضافه کند. SEC در آن زمان به تسلا گفت راهی برای نظارت روی بیانیه‌‌هایی که ایلان ماسک به‌صورت عمومی اعلام می‌کند (شامل توییت) پیدا کند.

دعوای ایلان ماسک با SEC پس از انتشار توییتی از ماسک در تاریخ ۱۹ فوریه‌ی ۲۰۱۹ (۳۰ بهمن ۱۳۹۷)، ادامه پیدا کرد. ماسک در آن توییت نوشته بود تسلا می‌تواند در سال ۲۰۱۹ حدودا ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند. ساعاتی بعد ایلان ماسک در توییت دیگری گفت منظورش این بوده است تسلا تا پایان آن سال با نرخ سالانه‌ی ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو مشغول تولید می‌شود.

براساس شکوائیه‌، توییت‌های ایلان ماسک توافق‌نامه‌ی آوریل ۲۰۱۹ (فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۸) را نقض و به وظیفه‌ی امانت‌داری ایلان ماسک و اعضای هیئت‌مدیره‌ی تسلا خیانت می‌کنند.

شکوائیه‌ی ۱۰۵ صفحه‌ای به چندین توییتی که ایلان ماسک منتشر کرده است به‌طور صریح اشاره می‌کند که تاریخ یکی از آن‌‌ها، ۱ می ۲۰۲۰ (۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹) است. این توییت که یک سال پس از توافق‌نامه با SEC منتشر شده بود، چنین متنی داشت: 

حدودا نیم ‌ساعت پس از انتشار توییت‌های ایلان ماسک با محوریت سهام تسلا، قیمت این سهام سقوط ۱۲ درصدی تجربه کرد. توییت بالا تنها یکی از چند موردی است که ایلان ماسک در آن روز ارسال کرد. این توییت‌ها موضوعات مختلفی را شامل می‌شدند.

طبق شکوائیه‌ی ثبت‌شده علیه تسلا، اعضای هیئت‌مدیره‌ی این شرکت نتوانسته‌اند مشاوری عمومی استخدام کند و در سال ۲۰۱۹ سه مشاور عمومی از تسلا جدا شده‌اند. در بخشی دیگر از شکوائیه گفته شده است که توییت‌های نامعقول ایلان ماسک باعث وارد شدن آسیب‌هایی در خور توجه به تسلا شده؛ از جمله میلیاردها دلار سرمایه‌ی از‌دست‌رفته‌ی بازار. 

منبع techcrunch

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید