قیمت بیت کوین با عبور از مرز ۲۰ هزار دلار، رکورد شکست

قیمت بیت کوین با عبور از مرز ۲۰ هزار دلار، رکورد شکست

قیمت بیت کوین بار دیگر رکورد شکست. در حال‌ حاضر ارزش کل بیت کوین در گردش ۳۸۰ میلیارد دلار است و با قیمت ۲۰,۷۷۱ دلار مبادله می‌شود.

روز گذشته قیمت هر بیت‌کوین از مرز ۲۰ هزار دلار رد شد و با رشد ۷٫۲۷ درصدی نسبت به روز قبل، با قیمت ۲۰,۷۷۱ دلار (بیش از ۲۲ هزار دلار در زمان انتشار خبر) مبادله شد؛ یعنی بالاترین قیمت بیت‌کوین از زمان عرضه‌ در سال ۲۰۰۹. اکنون ارزش کل بیت‌کوین در گردش حدود ۳۸۰ میلیارد دلار است.

بیت‌کوین طی دو ماه اخیر رشد خوبی تجربه‌ کرده است. ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۵ مهر ۱۳۹۹)، بیت‌کوین با قیمت ۱۱,۵۰۰ دلار مبادله می‌شد که پس از آن در ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر)، این ارز دیجیتال به حدود ۱۹,۶۲۵ دلار و روز بعد به ۱۹,۶۳۳ دلار رسید. از دیروز برای اولین‌بار، بیت‌کوین با قیمت بالای ۲۰ هزار دلار مبادله می‌شود. البته رشد ارزش بیت‌کوین به معنای تداوم آن نیست.

وقوع اتفاق خاصی در رشد ارزش بیت‌کوین نقش نداشته است؛ اما تعداد شرکت‌ها، نهادها و ثروتمندانی که به بیت‌کوین به‌عنوان سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه می‌کنند، افزوده می‌شود و همین موضوع تقاضای برای این ارز دیجیتال را افزایش داده است.

در ماه‌های اخیر، شرکت نرم‌افزاری MicroStrategy سرمایه‌گذاری‌ میلیون دلاری روی بیت‌کوین داشته و اخیرا اعلام کرده است برای خرید بیت‌کوین‌های بیشتر، ۴۰۰ میلیون دلار دیگر اختصاص می‌دهد.

اکتبر امسال، شرکت اسکوئر به ارزش ۵۰ میلیون دلار بیت‌کوین خرید و پی‌پال پشتیبانی از این ارز دیجیتال را اعلام کرد. مبادله‌ی بیت‌کوین در اپلیکیشن‌های رابین‌هود و رولوت (Revolut) نیز امکان‌پذیر است.

از زمان ظهور بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹، امروز چهارمین باری است که این ارز دیجیتال اوج قیمت را تجربه می‌کند. پیش از این، بیت‌کوین بیشترین ارزش خود را با ۱۹,۶۶۶ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ تجربه کرد که البته پس از آن افت قیمت داشت. در دسامبر ۲۰۱۸، ارزش بیت‌کوین به حدود ۳۲۰۰ دلار کاهش یافت.

رشد قیمت بیتکوین

رشد قیمت بیت‌کوین در دو ماه اخیر

در سال‌های اولیه‌ی ظهور بیت‌کوین، حامیان این ارز دیجیتال آن را ‌فناوری جدید پرداختی معرفی می‌کردند؛ با تأکید بر اینکه بیت‌کوین می‌تواند معاملات را در چند دقیقه با کارمزد تراکنش نزدیک به صفر انجام دهد. شاید پذیرش بیت‌کوین برای بازرگانان آسان باشد؛ اما استفاده از بیت‌کوین برای معاملات روزانه دردسر دارد. همچنین ظرفیت شبکه‌ی بیت‌کوین مطابق با افزایش تقاضا نبود و این باعث افزایش کارمزد و طولانی‌ بودن مدت‌زمان تأیید تراکنش در دوران اوج بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ شد.

به همین دلیل اغلب مردم سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین را ترجیح می‌دهند و به ‌عنوان روش پرداختی در نظر نمی‌گیرند. آن‌ها با این امید بیت‌کوین می‌خرند که ارزش آن بیشتر شود.

ارزش بیشتر دارایی‌ها از جمله سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات، به درآمد بستگی دارد؛ اما همه‌ی دارایی‌ها این‌چنین نیست. طلا سود ایجاد نمی‌کند؛ هرچند سهام طلا در جهان در مجموع ارزش تریلیون دلاری دارد. سرمایه‌گذاران بیت‌کوین شرط می‌بندند ارزش این رمزارز در طولانی‌مدت مانند طلا باشد.

ظاهرا بیت‌کوین بازار رقابتی ارزهای دیجیتال را به دست گرفته است. اکنون ارزش بیت‌کوین از رکورد قبلی‌ در سال ۲۰۱۷ بیشتر شده؛ اما ارزش سایر رمزارز‌ها به رکورد قبلی‌ نرسیده است. اتریم که به‌عنوان دومین ارز دیجیتال بعد از بیت‌کوین شناخته می‌شود، حدود ۶۰۰ دلار ارزش دارد؛ یعنی نیمی‌ از بالاترین ارزش آن در سال ۲۰۱۸. ارزش بیت‌کوین‌کش نسبت به رکورد قیمت آن در اواخر سال ۲۰۱۷، ۹۰ درصد کاهش داشته است. ارزش لایت‌کوین نیز در سه سال اخیر ۷۰ درصد افت داشته است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده