طرح آب و گاز رایگان برای مشترکان کم‌مصرف از دی اجرا می‌شود

طرح آب و گاز رایگان برای مشترکان کم‌مصرف از دی اجرا می‌شود

پس از تخفیف کامل برق برای مشترکان کم‌مصرف، این طرح برای آب و گاز نیز از دی محاسبه و اجرا خواهد شد.

با اجرایی‌شدن طرح «برق امید» از آبان، هزینه‌ی گاز و آب مشترکان کم‌مصرف نیز از دی‌ رایگان خواهد بود. رئیس‌جمهور امروز اعلام کرد ۳۰ درصد مشترکان برق تا پایان سال جاری پول برق پرداخت نمی‌کنند.

به‌گفته‌ی وزیر نیرو، اجرای طرح برق امید موجب کاهش ۱۲ درصدی مشترکان پرمصرف شد. طبق گزارش وزیر نیرو به رئیس‌جمهور، مصرف برق در آبان امسال درمقایسه‌با آبان سال پیش کاهش یافته و شمار خانوارهای کم‌مصرف ۳/۵ درصد افزایش یافته است. همین موضوع دولت را به فکر اجرای طرح در بخش آب و گاز انداخت.

طبق مصوبه‌ی دولت در این زمینه، مشترکان خانگی در مناطق مختلف جغرافیایی کشور باتوجه‌به میزان مصرف خود به سه گروه خوش‌مصرف و پر‌مصرف و بد‌مصرف طبقه‌بندی می‌شوند و برای هر دسته، سیاست‌های حمایتی یا تشویقی یا بازدارنده اجرا می‌شود.

بر‌این‌اساس، وزارت نیرو باید صورت‌حساب آب‌و‌فاضلاب مشترکان دارای مصرف تا یک‌سومِ الگوی تعیین‌شده را با تخفیف کامل محاسبه کند. این تخفیف مربوط به سکونتگاه‌های دائمی در ‌حال بهره‌برداری شهری و روستایی است و واحدهای خالی از سکنه و سکونتگاه‌های غیردائم مانند باغ‌ویلاها و خانه‌باغ‌ها مشمول آن نمی‌شوند. آب‌بهای سایر مشترکان تا الگوی تعیین‌شده نیز تغییر نخواهد کرد. تصمیمات درباره‌ی مشترکان با مصرف ماهانه‌ی بیش از الگوی مصرف، به‌زودی اعلام می‌شود.

وزارت نفت نیز از ابتدای دی‌، بهای گاز مشترکان کم‌مصرف خانگی با الگوی مصرف تعیین‌شده را رایگان محاسبه خواهد کرد. حکم دولت گاز‌بها و هزینه‌های مرتبط، ازجمله مالیات و عوارض ارزش‌افزوده و عوارض گازرسانی و نیز سکونتگاه‌های دائمی درحال‌بهره‌برداری شهری و روستایی و سکونتگاه‌های عشایری را شامل می‌شود. مشترکان با میزان مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، ۶ ماه فرصت دارند تا نسبت به اصلاح رفتار مصرفی و کاهش مصرف گاز اقدام کنند. همچنین، نرخ گاز مشترکان کم‌مصرف خانگی با مصرفی بیش از الگوی تعیین‌شده و مشترکان پرمصرف با مصرف کمتر از الگوی تعیین‌شده تغییر نخواهد کرد.

به مشترکان خانگی پرمصرف طبق الگوی تعیین‌شده نیز فرصت داده می‌شود تا مصرف خود را ازطریق آموزش‌های شرکت ملی گاز ایران و شرکت مهندسی آب‌و‌فاضلاب کشور درزمینه‌ی بهینه‌سازی مصرف اصلاح کنند. در مصوبه دولت، جدول الگوی کم‌مصرفی (متر مکعب در ماه) به شرح زیر است:

  • ایام سرد اقلیم‌های ۱، ۲ و ۳: ۲۰۰ متر مکعب و کمتر در ماه
  • ایام سرد اقلیم ۴: ۱۵۰ متر مکعب و کمتر
  • ایام سرد اقلیم ۵: ۱۰۰ متر مکعب و کمتر
  • ایام گرم و همه‌ی اقلیم‌ها (نیمه دوم فروردین تا نیمه اول آبان): ۴۵ متر مکعب و کمتر

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی این خبر چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده