ارزش سهام وارن بافت در اپل سه‌برابر شد و به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید

ارزش سهام وارن بافت در اپل سه‌برابر شد و به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید

آمار نشان می‌دهد در پی تبدیل‌شدن اپل به ارزشمندترین برند دنیا در جمعه‌ی گذشته، ارزش سهام وارن بافت در این شرکت از ۳۵ میلیارد دلار به ۱۰۴ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

جمعه‌ی گذشته، ارزش سهام اپل (AAPL) به بیشترین میزان خود در تاریخ رسید تا این شرکت آمریکایی بتواند «سعودی آرامکو» را پشت‌سر بگذارد و ارزشمندترین برند دنیا شود. در پی این اتفاق، ارزش سهام برکشایر هاتاوی، شرکت هلدینگ و خوشه‌ای آمریکایی و چندملیتی از ۳۵ میلیارد دلار به حدود ۱۰۴ میلیارد دلار رسید؛ یعنی سه برابر افزایش پیدا کرد. گفتنی است مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره‌ی این شرکت وارن بافت است.

اپل پس از مدت‌ها انتظار، سرانجام گزارش مالی جدید خود را منتشر کرد. گزارش جدید که به سه‌ماهه‌ی سوم سال مالی ۲۰۲۰ مربوط می‌شود، نشان داد حتی دنیاگیری ویروس کرونا نتوانسته مسیر پیشرفت اهالی کوپرتینو را مسدود کند. عملکرد اپل در سه‌ماهه‌ی سوم سال مالی ۲۰۲۰ فراتر از حد انتظار بود و سرمایه‌گذاران و تحلیلگران را متعجب کرد. همین موضوع باعث شد ارزش سهام شرکت به‌طور محسوسی افزایش پیدا کند.

رسانه‌ی بیزنس‌اینسایدر در گزارشی اختصاصی می‌نویسد اتفاقی که روز جمعه رخ داد، بدین‌معنی است ارزش سهام برکشایر هاتاوی در اپل سه‌برابر افزایش پیدا کرده است. شرکت وارن بافت بخش‌هایی از سهام اپل را در زمان‌های مختلف با قیمت متنوع خریده است. در وب‌سایت رسمی برکشایر هاتاوی، گفته شده این شرکت تاکنون درمجموع ۳۵٫۲۸۷ میلیارد دلار را صرف خرید سهام اپل کرده است.

بیزنس‌اینسایدر می‌نویسد وارن بافت، یکی از سرمایه‌گذاران معروف دنیا، در سال ۲۰۱۹ نامه‌ای برای سهام‌داران شرکتش ارسال کرد و در آن نوشت بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، تقریبا ۳۵ میلیارد دلار خرج کرده تا ۲۵۰ میلیون سهم از سهام اپل را بخرد. از سال ۲۰۱۸ تاکنون، بافت بخشی از سهام را فروخت و طبق جدیدترین آمار،‌ امروزه ۲۴۵ میلیون سهم از سهام اپل را دراختیار دارد. این ۲۴۵ میلیون سهم براساس قیمت فعلی سهام اپل، بیش از ۱۰۴ میلیارد دلار ارزش دارد.

گزارش مالی جدید اپل باعث شد ارزش سهام شرکت ۱۰ درصد افزایش پیدا کند تا به بیشترین حد خود در تاریخ، یعنی ۴۲۵ دلار برسد. رسیدن ارزش هر سهم به ۴۲۵ دلار باعث شد ارزش کلی اپل در بازار به ۱٫۸ تریلیون دلار برسد تا پیش‌بینی کارشناسان مبنی‌بر دوتریلیون‌دلاری شدن اپل در آینده‌ای نه‌چندان دور، محتمل‌تر از همیشه باشد.

اپل با رسیدن به ارزش بازار ۱٫۸ تریلیون دلاری امروزه به‌عنوان ارزشمندترین شرکت دنیا شناخته می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد سهام اپل در سال جاری ۴۲ درصد ارزشمندتر شده و به‌لطف این اتفاق، ارزش سهام وارن بافت فقط در هفت ماه گذشته، ۳۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. وارن بافت اوایل امسال در مصاحبه‌ای گفته بود اپل احتمالا بهترین کسب‌و‌کاری است که در دنیا می‌شناسد.

اپل به‌زودی تعدیل چهاربه‌یک سهام انجام می‌دهد. این یعنی سرمایه‌گذارانی که یک سهم از سهام اپل را دراختیار دارند، سه سهم دیگر دریافت خواهند کرد. براثر تعدیل سهام، تغییری در دارایی سهام‌داران ایجاد نمی‌شود؛ اما پس‌از‌آن، می‌توان سهام را با قیمت کمتری خرید. چندین سال از آخرین‌باری می‌گذرد که اپل تعدیل سهام انجام داد. براساس اطلاعیه‌ی اپل، تعدیل سهام ۲۴ اوت ۲۰۲۰ (۳ شهریور ۱۳۹۹) انجام می‌شود.

بیل بروستر، از سرمایه‌گذاران سرشناس و مدیر شرکت Sullimar Capital Group و از میزبانان پادکست محبوب Value: After Hours، مدتی پیش در گفت‌و‌گو با رسانه‌ی بیزنس‌اینسایدر اعلام کرد شرط‌بندی وارن بافت روی اپل «یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌های تاریخ» برشمرده می‌شود. برکشایر هاتاوی بیش از هر شرکت دیگری در اپل سرمایه‌گذاری کرده است. پس از اپل، Bank of America، شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی و چندملیتی، در رده‌ی دوم جای دارد و ۲۵ میلیارد دلار از سهامش دراختیار برکشایر هاتاوی است. طبق آمار، امروزه ارزش بازار برکشایر هاتاوی به ۴۷۶ میلیارد دلار رسیده است. سهام ۵٫۷ درصدی برکشایر هاتاوی در اپل بیش از یک‌پنجم ارزش خود برند را تشکیل می‌دهد. 

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید