عرضه املاک و اراضی در بورس ایران آغاز شد

عرضه املاک و اراضی در بورس ایران آغاز شد
برای نخستین‌بار و پس از دستور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، املاک و اراضی و مستغلات در بورس کالای ایران عرضه می‌شود.

روز دو‌شنبه، ۱۳ مرداد، برای نخستین‌بار عرضه‌ی املاک و مستغلات در حوزه‌ی راه و شهرسازی در بورس كالای ايران عملياتی شد. به‌گفته‌ی امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و راه‌اندازی تابلو زمین و مسکن پس از دستور مقام عالی وزارت مرتبط و برگزاری جلسات متعدد در چند سال تشکیل شد.

اولین عرضه‌ی سهام بورس کالا مربوط به یک ملک تجاری متعلق به شرکت عمران شهر جدید پردیس واقع در محله‌ی ۱ فاز ۲ پردیس به مساحت ۱۷/۱۶ مترمربع و قیمت پايه‌ی ۱۰ ميليارد و ۶۳۹ میلیون و ۲۰۰ هزار ريال در ۲۹ مرداد است. شرايط پرداخت برای متقاضیان به‌صورت ۳۰ درصد ثمن نقدی و بقیه در اقساط ۴۸ ماهه تعیین شده است. متقاضیان خرید سهام از هم‌اکنون می‌توانند با مراجعه به یکی از ۸۶ شرکت کارگزاری عضو بورس کالای ایران، از ملک بازدید و در حراج شرکت کنند.

غفاری مهم‌ترين مزیت فروش اموال غیرمنقول دولت در بورس كالا را فروش زمين در بستری شفاف و رقابتی سالم عنوان می‌کند و می‌گوید: «باتوجه‌به دسترسی تمام مردم ایران به تابلو بورس، تمام ذی‌نفعان معاملات دولت که کل مردم ایران هستند، این امکان را دارند که ناظر رقابت فروش اموال دولت در بورس باشند.»

در مرحله‌ی بعدی فروش اموال غیرمنقول متعلق به شرکت‌های زیرمجموعه‌ی وزارت راه و شهرسازی، هفت واحد تجاری متعلق به شركت عمران شهر جديد هشتگرد عرضه خواهد شد. بنا‌به گفته‌ی معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، همه‌ی دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها و سازمان‌های دارای املاک و مستغلات قابل‌فروش و واگذاری نیز با اخذ مجوزهای قانونی می‌توانند معاملات خود را در قالب تابلو زمين و مسكن در بورس كالای ایران انجام دهند.

براساس ماده‌های ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری موظف هستند بخشی از اموال منقول و غیرمنقول و سرقفلی خود را واگذار کنند که ازنظر شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی مازاد تشخیص داده شده است. اطلاعات تکمیلی مربوط به ارزیابی کارشناس دادگستری و جزئیات قرارداد و تصاویر واحد تجاری مذکور را در این لینک می‌توانید مشاهده کنید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید