قیمت‌ مسکن بدون توجه به کرونا بالا می‌رود

شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
داده‌های آماری ملک‌رادار، بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی املاک نشان می‌دهند که قیمت مسکن پس از شیوع کرونا همچنان بالا می‌رود.

ملک‌رادار به‌عنوان موتور جست‌وجوی املاک در کشور، اولین تحلیل قیمتی از بازار آنلاین مسکن بعد از اپیدمی کرونا را منتشر کرد. براساس آمارهای ملک رادار که دراختیار زومیت قرار گرفته، آگهی‌های مسکن در استان‌های تهران و البرز و منطقه خراسان در دو هفته پایانی بهمن و دو هفته ابتدایی اسفند نشان از روند افزایشی قیمت‌ها دارند؛ البته تهران، هفته اول اسفند را با کاهش قیمت‌ها پشت سر گذاشت.

این روند افزایشی در تهران در دو بخش اجاره و فروش، در هفته اول اسفند، معکوس شد؛ اما در هفته دوم اسفند مجددا ادامه یافت و حتی سطح قیمت‌ها به بیش از هفته آخر بهمن رسید. روند افزایشی قیمت‌ها در آگهی‌های ثبت‌شده از سوی مالکان و مشاوران املاک به‌صورت یکسان دیده می‌شود.

در استان البرز آگهی‌های فروش ملک، بدون توجه به رخدادهای هفته‌های اخیر، کاملا افزایش قیمت داشته‌اند؛ اما در هفته‌ی آخر بهمن شاهد کاهش قیمت در آگهی‌های اجاره منتشر شده از سوی مالکان هستیم که این روند با شیبی ملایم در دو هفته ابتدایی اسفند در آگهی‌های مشاوران املاک نیز دیده می‌شود.

در خراسان نیز آگهی‌های فروش ملک، روند افزایشی داشته‌اند؛ اما آگهی‌های اجاره هفته اول اسفند را کاهشی و در هفته دوم مجددا با افزایش قیمت، پشت سر گذاشته‌اند.

نگاه کلی به آگهی‌های ملکی منتشر شده ظرف چهار هفته‌ی اخیر نشان می‌دهد سطح عمومی قیمت‌ها در اجاره و فروش بالا رفته‌اند؛ هرچند نگاهی به نسبت قیمت اجاره به خرید ملک نشان می‌دهد این افزایش در قیمت فروش ملک، بیشتر بوده است. نکته‌ی جالب در این میان، تأثیر کرونا بر آگهی‌های منطقه‌های خاصی از شهر است؛ به گونه‌ای که می‌توان دید در محله دارآباد تهران که به بیمارستان مسیح دانشوری نزدیک است، در دو هفته اخیر هیچ مالکی آگهی اجاره یا فروش ثبت نکرده یا در محله یافت‌آباد تهران که بیمارستان شهدای یافت‌آباد در آن محله قرار دارد، آگهی‌های ثبت شده از سوی مالکان با کاهش چشمگیری رو‌به‌رو شده است.

مطالب مشابه

نظرات