ادغام ۲۶ میلیارد دلاری تی‌موبایل و اسپرینت تأیید شد

دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
پس از یک سال انتظار، وزارت دادگستری ایالات متحده‌ی آمریکا قرارداد ۲۶ میلیارد دلاری ادغام تی‌موبایل و اسپرینت را تصویب کرد.
تبلیغات

پس از یک سال بلاتکلیفی قانونی، سرانجام کمیته‌ی ارتباطات فدرال (FCC) با اعلام موافقت ضمنی خود با ادغام تی‌موبایل و اسپرینت، به این ادغام چراغ‌سبز نشان داد. وزارت دادگستری ایالات متحده پس‌ از آن با این ادغام موافقت کرد که دیش (Dish)، شرکت تلویزیون ماهواره‌ای، با اپراتورها بر سر خرید بوست‌موبایل و ویرجین‌موبایل، طرح‌های پیش‌پرداخت اسپرینت و برخی از دارایی‌های خاص آن‌ها به‌توافق رسید. این معامله Dish را به چهارمین اپراتور بزرگ ایالات متحده تبدیل خواهد کرد. شرکت‌های تی‌موبایل و اسپرینت ملزم به تهیه‌ی ۲۰ هزار سایت سلولی و صدها محل تجاری برای دیش هستند. همچنین، این تهیه‌کننده‌ی تلویزیون ماهواره‌ای هفت سال به شبکه‌های تی‌موبایل دسترسی خواهد داشت.

آوریل گذشته، شرکت‌های تی‌موبایل و اسپرینت با اعلام خبر مذکور، مدعی شدند اجرای این پروژه آن‌ها را به رقیبی جدی برای AT&T و ورایزون تبدیل خواهد کرد و ازاین‌پس، خواهند توانست هزینه‌های مصرف‌کنندگان را کاهش و با سرعت بیشتری شبکه‌های نسل جدید 5G را در سطح کشور گسترش دهند.

اجرایی‌شدن این قرارداد به تأیید کمیته‌ی ارتباطات فدرال و وزارت دادگستری ایالات متحده‌ی آمریکا نیازمند است و تأیید آن نیز بسیار محتمل به‌نظر می‌رسد. آجیت پای، رئیس FCC، این اقدام را کاری در جهت منافع مردم می‌داند. او این ادغام را فرصتی منحصربه‌فرد برای شتاب‌بخشیدن به توسعه‌ی 5G در مناطق مختلف ایالات متحده معرفی کرد و تنها شرط وی برای رأی‌دادن به آن در کمیته، متعهدماندن شرکت‌ها به گسترش شبکه‌های بی‌سیم و فراهم‌سازی پهنای باند بیشتر برای مناطق روستایی است.

T-mobile & Sprint

با توجه به واکنش‌های مثبت اعضای جمهوری‌خواه این کمیسیون و نیز به‌دلیل ارتباطات بین تی‌موبایل و دولت ترامپ، نظارت شدیدی بر روند این ادغام حاکم است. چندین جلسه در کنگره با موضوع ادغام پیشنهادی دو شرکت برگزار شد و شماری از چهره‌های مطرح دموکرات‌ها از این طرح به‌دلیل کاهش تعداد اپراتورهای اصلی بی‌سیم آمریکا انتقاد کردند. شایان ذکر است درصورت اجرایی‌شدن این طرح، اپراتورهای آمریکا از چهار به سه کاهش می‌یابد. برخی از نمایندگان هم با برشمردن تهدیدهای مربوط به رقابت‌ها در بازار، اعلام کردند این کار به ظرفیت آمریکا برای سردمداری حوزه‌ی 5G آسیب خواهد رساند. آن‌ها در نامه‌ای به پای بهترین راه برای ایجاد شبکه‌ی 5G باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه را ایجاد بازاری رقابتی دانستند و این ادغام را عاملی برای دورشدن از رقابت موردنیاز برای این هدف نامیدند که نوآوری را از بین می‌برد.

تی‌موبایل و اسپرینت برای کاهش این نگرانی‌ها پیشنهاد فروش بوست‌موبایل و بخشی از طیف بی‌سیم خود را به سایر رقبا مطرح کردند. Dish موفق شد این دارایی‌ها را به‌دست آورد و با این اقدام، آن‌چنان قدرتمند شد که می‌تواند به‌جای این دو شرکت، در رتبه‌ی چهارم اپراتورهای بزرگ آمریکا قرار بگیرد.

در گذشته نیز، تی‌موبایل تلاش کرده بود با سایر اپراتورها ادغام شود. سال ۲۰۱۱، شرکت AT&T اعلام کرد این شرکت را با قیمت ۳۹ میلیارد دلار خواهد خرید؛ اما چند ماه پس‌ازآن، وزارت دادگستری با این معامله مخالفت کرد. باوجوداین، سال ۲۰۱۲ آن‌ها توانستند به توافقی با MetroPCS دست یابند تا این شرکت کوچک را به‌ تملک خود دربیاورند. خرید اسپرینت را می‌توان اکنون بزرگ‌ترین خرید موفق شرکت تی‌موبایل دانست.

البته، هنوز مانع دیگری پیش روی نهایی‌شدن ادغام این دو شرکت وجود دارد. ماه گذشته، نمایندگان چند ایالت طی دادخواستی برای جلوگیری از این معامله اعلام کردند زمانی‌ که قدرت شرکت‌ها مطرح می‌شود، بزرگ‌ترشدن همیشه به‌معنی بهتربودن نیست. آن‌ها این کار را آسیبی جبران‌ناپذیر برای مشترکان تلفن‌همراه دانستند که دسترسی میلیون‌ها آمریکایی را به خدمات بی‌سیم مطمئن و مقرون‌به‌صرفه قطع می‌کند.

در اعلامیه‌ای که وزارت دادگستری به‌تازگی منتشر کرده است، ایالت‌های نبراسکا، کنزاس، اوهایو، اوکلاهما و ساوت‌داکوتا با این ادغام موافقت کرده‌اند. این درحالی است که نمایندگان نیویورک و کالیفرنیا همچنان با این طرح مخالفت می‌کنند و قصد خود را برای مبارزه برای دست‌یافتن به بازاری عادلانه و رقابتی و دارای حقوق برابر برای همه‌ی مصرف‌کنندگان در همه‌ی نقاط کشور اعلام کرده‌اند. ناگفته نماند درصورت پیروزی آن‌ها در دادگاه، کل معامله فسخ خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات