با وجود کاهش قیمت بیت‌ کوین، درجه سختی ماینینگ به‌سرعت در حال افزایش است

دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
با وجود کاهش قیمت بیت‌کوین، نرخ هش این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸ به‌سرعت در حال افزایش است. آیا چنین تغییری روی خرید بیت‌کوین تأثیری خواهد داشت؟
تبلیغات

با وجودی که قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرد، نرخ هش این ارز رمزپایه با سرعت شگفت‌انگیزی افزایش پیدا می‌کند. از ابتدای ژانویه‌ی ۲۰۱۸، قیمت Bitcoin حدود ۵۳ درصد کاهش یافت. جالب است بدانید در همین بازه‌ی زمانی، نرخ هش بیت‌کوین حدود ۱۵۵ درصد افزایش یافته است.

افزایش نرخ هش، نشان از این دارد که هوز خیلی از ماینرها یا معدن‌کاوان در سراسر جهان اعتقاد زیادی به پول رمزنگاری شده دارند و از این‌رو شاید در آینده شاهد افزایش قیمت دوباره‌ی این پول رمزنگاری شده باشیم. 

نرخ هش بیت کوین

در شکل بالا،  نمودار سبز رنگ قیمت بیت‌کوین و نمودار آبی رنگ، نرخ هش بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، نرخ هش (درجه سختی معدن‌کاوی) در سال ۲۰۱۸ هم‌چنان در حال افزایش است ولی قیمت بیت‌کوین کاهش یافته است.

اگر بخواهیم نرخ هش بیت‌کوین را به زبانی ساده تعریف کنیم، باید بگوییم؛ نرخ هش بیت‌کوین در اصل معیاری است که سختی انجام محاسبات پیچیده‌ی ریاضی برای ایجاد بلاک‌های جدید توسط آن تعیین می‌شود. ماینینگ (Mining) اصطلاحی است که برای استخراج ارز‌های دیجیتال به‌کار برده می‌شود و به‌معنی فرآیندی از محاسبات پیچیده برای جستجوی عددی خاص است. در رقابت برای حل مساله‌ی ریاضی، معدن‌کاوی که بتواند بلاک جدید را سریع‌تر از سایر معدن‌کاوان که رقیب هستند، ثبت کند، در حال حاضر ۱۲.۵ بیت‌کوین به ازای هر بلاک ثبت شده پاداش می‌گیرد.

علامت اختصاری        

نماد      

فاکتور 

توان 

exa

E

۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

ده به توان هجده 

peta

P

۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

ده به توان پانزده 

tera

T

۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

ده به توان دوازده 

kilo

K

۱۰۰۰

ده به توان سه 

نرخ‌هش یا درجه سختی معدن‌کاوی در حال حاضر برابر با  ۳۸ میلیارد میلیارد هش در هر ثانیه است.

ASIC (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) تنها سخت‌افزار مورد استفاده برای ماینینگ یا استخراج بیت‌کوین هستند و موجب افزایش نرخ هش و افزایش بهره‌وری سیستم می‌شوند. یک سیستم سخت‌افزاری اسیک (ASIC) قدرت استخراج تقریبا برابر ۱۲ تراهش در ثانیه دارد. در سال ۲۰۱۳، میزان کل نرخ هش شبکه‌ی بیت‌کوین در تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۱۳، حدود  ۷۹.۰۲ تریلیون هش در ثانیه بود.

نرخ هش بیت‌کوین به‌سرعت در حال افزایش است که اشاره به رشد تعداد ماینرهای بیت‌کوین دارد. در سال ۲۰۱۸، نرخ هش بیت‌کوین حدود ۱۵۵ درصد افزایش یافت و از  ۱۵.۰۴ Eh/s به ۳۸.۴۳ Eh/s رسید.

شاید یکی از دلایل احتمالی افزایش نرخ هش بیت‌کوین، بالا رفتن ارزش بیت‌کوین باشد. با این‌که قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۸ به‌شدت کاهش یافت، ارزش بلاک ۱۲.۵ بیت‌کوین پاداش برای هر بلاک حدود ۷۸.۰۰۰ دلار است. زمانی که بیت‌کوین بالاترین ارزش خود را طی سال ۲۰۱۷ تجربه می‌کرد، پاداش یک بلاک تقریبا یک‌ چهارم میلیون دلار ارزش داشت و ممکن است استخراج کنندگان به بازار فعلی به‌عنوان راهی برای جمع‌آوری بیت‌کوین با قیمت‌های پایین‌تر نگاه کنند.

نرخ هش بیت کوین

 البته چین وضعیتی ممکن است به نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین نیز مربوط باشد که قرار است در ۲۵ می ۲۰۲۰ رخ دهد؛ در آن تاریخ، پاداش استخراج بیت‌کوین از ۱۲.۵ BTC در هر بلوک به ۶.۲۵ BTC در هر بلوک کاهش خواهد یافت و به همین دلیل، استخراج‌کنندگان ممکن است بخواهند تا جایی‌که می‌توانند بیت‌کوین جمع‌آوری کنند، یعنی قبل از این‌که پاداش استخراج کاهش پیدا کند و با مشکلات افزایش نرخ هش مواجه شوند. قیمت BTC در زمان نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین در سال ۲۰۱۶ برابر ۶۶۰ دلار و در  سال ۲۰۱۲ برابر ۱۲ دلار بود.

 به‌طور کلی، افزایش نرخ هش نشانه‌ی مثبتی است و حاکی از این موضوع است که استخراج‌کنندگان هم‌چنان حمایت خود را از بیت‌کوین به‌صورت روزافزون نشان می‌دهند؛ همچنین نشان می‌دهد که آن‌ها هنوز بیت‌کوین را رها نکرده‌اند و همین مساله باعث تقویت شبکه‌ی ارزهای رمزنگاری شده است. باید دید درنهایت رویکرد استخراج‌کنندگان دارای ارزش است یا خیر.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات