تقسیم سود یک میلیارد تومانی افرانت برای سال ۹۶ و پیش‌بینی درآمد ۱۰۰ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰

تقسیم سود یک میلیارد تومانی افرانت برای سال ۹۶ و پیش‌بینی درآمد ۱۰۰ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت افرانت (افرا) برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ روز چهارشنبه، ۲۰ تیرماه با حضور بیش از ۹۲ درصد از سهامداران در محل سالن شهید قندی برگزار شد.

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت افرانت (افرا) برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ امروز با حضور ۹۲ درصدی سهامداران در محل سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار و در جریان آن یک میلیارد تومان سود تقسیم شد. اقدامات سال ۹۶ شرکت به استماع سهامداران رسید و برنامه‌های سال ۹۷ اعلام شد.

مصوبات مجمع

صورت‌های مالی مربوط به سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ مورد تصویب مجمع قرار گرفت و معاملات مشمول ماده‌ی ۱۲۹ قانون تجارت تصویب شد. سود تقسیمی به میزان یک میلیارد تومان معادل دو تومان به ازای هر سهم تعیین شد. روزنامه‌ی اطلاعات به عنوان روزنامه‌ی کثیرالانتشار انتخاب شد. حق حضور اعضای غیرموظف هیات مدیره برای هر جلسه و حداکثر دو جلسه در ماه مبلغ ۶۵۰ هزار تومان و پاداش هیات مدیره رقم ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد. مؤسسه‌ی حسابرسی دایا رهیافت هم به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی و مؤسسه‌ی فاطر به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شدند. همچنین شرکت های توسعه‌ی سرمایه‌گذاری دریا ساحل ایرانیان، پیشتازان تجارت ویستا، توسعه تجارت مجازی سارینا، اسکان آیت و آقای فریدون قاسم زاده به عنوان اعضای هیات مدیره تعیین شدند.

مهمترین اقدامات سال ۹۶ افرانت، تکمیل فاز ۲ دیتاسنتر بهشتی و فاز ۲ دیتاسنتر راه آهن تا پایان سال

فریدون قاسم زاده، مدیرعامل شرکت افرانت، در ابتدای مجمع به ارائه‌ی گزارش عملکرد شرکت در سال ۹۶ پرداخت. به گفته‌ی او، بیشترین تجمیع استارتاپ‌ها در افرانت است. اولین پرداخت آنلاین بلیط هواپیمای هما توسط افرانت انجام شد. همچنین افرانت اولین شرکت اینترنتی بود که گواهینامه‌ی ISO و isms را دریافت کرد.

او در ادامه خدمات افرانت را در پنج پلتفرم رشد شامل پهنای باند اختصاصی، دیتاسنتر، خدمات ابری، شبکه‌ی توزیع محتوا و دیجیتال معرفی عنوان کرد. قاسم‌زاده در مورد دستاوردهای افرانت چنین اظهار نظر کرد:

رشد پهنای باند در ایران یک نفس ادامه داشته و نرخ رشد مرکب پهنای باند جمهوری اسلامی ایران از ۱۳ سال گذشته تاکنون (سال ۱۳۸۳) ۷۳ درصد بوده است و پهنای باند کشور در پنج سال گذشته ۱۵ برابر شده است. پهنای باند افرانت در این مدت ۳۷ برابر شده و رشد آن بیش از دو برابر رشد پهنای باند کشور و معادل سالانه ۱۰۶ درصد بوده است؛ به این معنا که پهنای باند افرانت هر سال بیش از دو برابر شده است. این قبیل رشدهای سریع یکی از ویژگی های صنایع دانش بنیان است و هم اکنون بزرگترین ارزش بازارهای دنیا از آن شرکت‌های IT و دانش بنیان است.

قاسم زاده درباره‌ی خدمات ابری شرکت گفت:

افرانت اولین شرکتی در ایران بود که خدمات ابری ارائه کرد. در سال ۹۵ دیتاسنتر ابری افرانت با ظرفیت ۲۰ هزار سرور مجازی افتتاح شد.

او همچنین اظهار داشت که به طور مرتب تقریبا ۹۰ درصد در سال، ترافیک دیتاسنتر شرکت رشد داشته است. قاسم زاده مهمترین اقدامات افرانت در سال گذشته را نیز تشریح کرد:

در سال ۹۵ دیتاسنتر ابری افرانت با ظرفیت ۲۰ هزار سرور مجازی به عنوان اولین دیتاسنتر کلاد کشور و جزو اولین های خاورمیانه افتتاح شد. این دومین دیتاسنتر افرانت بود و اولین دیتاسنتر ۱۰ سال پیش ایجاد شده بود. سومین دیتاسنتر هم سال گذشته با مشارکت مخابرات ایران در دیتاسنتر بهشتی راه اندازی شد؛ فاز اول دیتاسنتر تلکو کلاد شهید بهشتی سال ۹۶ افتتاح شد و فاز ۲ در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد. چهارمین دیتاسنتر با مشارکت همراه اول بود که فاز اول آن به بهره برداری رسید و درخصوص فاز ۲ محدودیت‌های برق وجود دارد که در حال پیگیری برای رفع آن هستیم و امیدواریم با رفع این موانع تا پایان سال هم فاز ۲ بهشتی و هم فاز۲ راه آهن تکمیل شود. مصرف برق این حوزه بسیار بالا است و در حال مذاکره برای تامین برق هستیم و حتی اگر تامین نشود هم ابتدا با ژنراتور کار را پیش می‌بریم اما برای پایداری به برق اصلی نیاز داریم.

مدیرعامل افرانت در ادامه اظهار داشت که مجموعه اقدامات شرکت موجب شده تا ۱۵۰۰ شرکت از خدمات پهنای باند و ۱۳۰۰ شرکت از دیتاسنتر افرانت استفاده کنند. نکته مهم این است که تجمیع اصلی استارتاپ های کشور ابتدا در افرانت است مانند دیجی کالا، بازار، اول مارکت، شیپور، اسنپ، تپ سی، کارپینو، دیوار، فکس دات آی آر، مکتب خونه، جرینگ، نت برگ، تلوبیون، علی بابا، قلم چی، مدرسان شریف، لنز، روکولند والوپیک.

کسب رتبه سوم جشنواره ملی فاوا در محور پژوهش‌های منتهی به فناوری اطلاعات و پیاده سازی بخش عمده پروژه ITIL از دیگر اقدامات سال ۹۶ افرانت بود. به گفته مدیرعامل افرانت، تمام اپراتورهای برتر دنیا باید ITIL داشته باشند تا سیستم از اتکا به فرد به سازمان منتقل شود.

توزیع درآمد افرانت در سال ۹۶

پهنای باند ۸۸ درصد و دیتاسنتر ۱۱ درصد از درآمد افرانت در سال ۹۶ را تشکیل داده‌اند. مدیرعامل افرانت در رابطه با درآمد شرکت توضیح داد:

عمده سود شرکت به آرامی از بخشی می‌آید که درآمد کمتری دارد و در آینده بخش دیجیتال هم توسعه می‌یابد و این بخش‌ها حاشیه سود بالاتری دارند، اما به هر حال مجبور هستیم که پهنای باند را داشته باشیم، هر چند که حاشیه سود کمتری داشته باشد.

به گفته او پهنای باند شرکت در پنج سال گذشته هر سال ۶۰ درصد رشد داشته و درآمد شرکت ۱۰ برابر شده است (در پنج سال گذشته ۳۷ برابر پهنای باند فروخته شد، اما درآمد شرکت ۱۰ برابر شد و طبیعی است؛ چون هرچقدر پهنای باند بیشتر شود، قیمت کمتر می شود). درآمد دیتاسنتر به ۱۲.۶ میلیارد تومان رسیده است؛ افرانت پول را از پهنای باند درمی آورد و آن را در کارهایی تزریق می‌کند که ستاره‌های شرکت هستند مانند دیتاسنتر و خدمات ابری که رشد خوبی دارد. قاسم زاده با بیان اینکه روند سود عملیاتی شرکت همواره رو به رشد بوده، توضیح داد:

آهنگ سود عملیاتی در سال گذشته کمی ملایم شد که هم به دلیل شرایط خاص سال گذشته بوده و هم به این دلیل که برای توسعه بازار بیشتر روی گرفتن سهم بیشتری از بازار تمرکز شد تا روی کسب حاشیه سود بیشتر. درآمد شرکت در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۴۵ درصد رشد داشته است. سود ناخالص نیز پنج درصد و سود عملیاتی ۱۱ درصد رشد داشته است. سود خالص شرکت در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود پنج درصد کاهش داشته است که به این دلیل بود که بر گرفتن سهم بیشتری از بازار تمرکز شد که در آینده تبدیل به سود می شود.

قاسم زاده با اشاره به سرمایه ثبت شده ۵۰ میلیارد تومانی شرکت گفت:

این سرمایه نسبت به سال ۹۵ حدود ۱۵۰ درصد افزایش یافت. حقوق صاحبان سهام نزدیک به ۶۹ میلیارد تومان است که با ۱۰ درصد افزایش همراه بوده و با سود کسب شده سال قبل به میزان هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، در واقع اکنون ۱۷ میلیارد تومان پول سهامداران افرانت در سود انباشته شرکت است که صرف اقدامات توسعه‌ای می شود. قریب ۱‍۲ میلیون دلار از سرمایه گذاری انجام شده افرانت با دلار ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومانی انجام شده و ارزش ساختمان های شرکت قریب ۴۳ میلیارد تومان می باشد که افزایش اخیر نرخ ارز و قیمت ملک باعث افزایش ارزش ذاتی شرکت گردیده است

برنامه های پیش رو/ ایجاد قطب های دیتاسنتر در کشور

ازجمله برنامه های سال ۹۷ شرکت افرانت، توسعه خدمات ابری، بهره برداری از فاز ۲ دیتاسنتر راه آهن، آغاز پروژه دیتاسنتر بزرگ افرانت و ایجاد تنوع بیشتر در سبد محصولات و معرفی محصولات جدید است. شرکت روی کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد از طریق تنوع خدمات تمرکز کرده است. مدیرعامل افرانت با اشاره به شرایط سخت سال جاری با توجه به تحریم ها و نوسان‌های ارزی گفت:

شرکت‌هایی مانند افرانت که به میزان سنگینی خرید ارزی و جا به جایی جنس دارند و بیشتر فروشندگان تجهیزات شرکت‌های غربی هستند، با مشکل روبرو می‌شوند؛ البته نوسان‌های ارزی برای افرانت هم آثار مثبت و هم آثار منفی داشته است؛ اثر منفی مربوط به خرید تجهیزات است که به صورت ارزی انجام می شود و مجبور به افزایش قیمت هستیم و هنوز مشخص نیست دلار در چه قیمتی می ایستد. اثر مثبتی که نوسان نرخ ارز برای کشور دارد این است که تمایل به مصرف کالای داخلی افزایش پیدا می کند و در حوزه فعالیت ما، افزایش قیمت دلار موجب افزایش استقبال از خدمات دیتاسنتر افرانت می‌شود.

قاسم زاده یکی از برنامه های شرکت را که کارهای مقدماتی آن انجام شده است، دیتاسنتر بزرگی خواند که در فرصت مناسب و پس از تامین منابع و کسب مجوزهای لازم احداث خواهد شد. دلیل پیگیری این طرح آن است که کل بازار دیتاسنتر دنیا ۴۰۰ میلیارد دلار است؛ ایران یک درصد از آن را معادل چهار میلیارد دلار دارد، به این معنا که به میزان چهار میلیارد دلار در ایران امکان ارائه خدمات دیتاسنتر وجود دارد و اگر فقط خدمات میزبانی سرور (Co-Location) را در نظر بگیریم، یک دهم رقم مورد اشاره یعنی ۴۰۰ میلیون دلار ظرفیت داریم. در حال حاضر به لحاظ تومانی، سه درصد خدمات دیتاسنتر و یک درصد خدمات کلاد در کشور سرویس داده می شود، بنابراین بازار وسیعی وجود دارد و جا دارد که شرکت ها و افراد بیشتری در این حوزه کار کنند.

مدیرعامل افرانت با اشاره به اینکه امسال ایجاد قطب های دیتاسنتر از تهران آغاز خواهد شد، گفت:

چشم انداز افرانت کاهش وابستگی کشور در صنعت مادر و استراتژیک دیتاسنتر به خارج و افزایش ظرفیت تولید و میزبانی خدمات و محتوای دیجیتال در داخل کشور است. هدفی که دنبال می شود، افزایش ظرفیت میزبانی دیتاسنتر به عنوان کارخانجات تولیدی فضای مجازی در داخل کشور با کمترین هزینه، بیشترین سرعت و بالاترین امنیت و پایداری از طریق استقرار در قطب های دیتاسنتر در نقاط کلیدی شبکه ملی اطلاعات است که در همین رابطه با مسئولان دولتی مذاکراتی شده و به اجماع نظر رسیده ایم تا به جای آنکه دیتاسنترهای جداگانه ای ایجاد شود و برق و فیبر جداگانه گرفته شود؛ با ایجاد قطب های دیتاسنتر در مراکز اصلی شبکه ملی اطلاعات و اعطای بسته حمایتی از سوی دولت به سرمایه گذاران بخش خصوصی روند توسعه صنعت دیتاسنتر سرعت داده شود.

قاسم زاده در ادامه گفت:

این انتظار وجود دارد که شرکت افرانت که درآمد دیتاسنتر آن در سال ۹۵ حدود ۱۰ میلیارد تومان و سال ۹۶ نزدیک به ۱۳ میلیارد تومان بود، با احداث دیتاسنتر جدید؛ در سال ۱۴۰۰ به حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برسد. توسعه دولت الکترونیک، توسعه تجارت و خدمات الکترونیک، رشد کسب و کارهای نوپا و ارتقای بهره وری ازجمله دستاوردهای پروژه دیتاسنتر بزرگ افرانت خواهد بود.

منبع افرانت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده