اپرا در آستانه عرضه‌ عمومی سهام خود قرار دارد

اپرا در آستانه عرضه‌ عمومی سهام خود قرار دارد

شرکت توسعه‌دهنده‌ی مرورگر نام‌آشنای اپرا، مقدمات عرضه‌ی عمومی سهام خود را مهیا می‌کند.

شرکت نروژی Opera Ltd. که بیش‌تر آن را به‌خاطر توسعه‌ی مرورگر اپرا می‌شناسیم، درخواست عرضه‌ی اولیه‌ی سهام خود در ایالات متحده‌ی آمریکا را ثبت کرد، براساس سند F-1 اپرا (فرم یا سند F-1 که با عنوان اظهاریه‌ی ثبت‌نام نیز شناخته می‌شود، سندی در کمیسیون بورس و اوراق بهادار است که برای ثبت‌ اوراق بهادار شرکت‌های خارجی استفاده می‌شود.)، این شرکت برای جذب سرمایه‌ی ۱۱۵ میلیون دلاری برنامه‌ریزی می‌کند.

اپرا در سال ۲۰۱۷ موفق به ثبت سود عملیاتی ۱۲۸.۹ میلیون دلاری و درآمد خالص ۶.۱ میلیون دلاری شد. اگرچه هم‌اکنون بسیاری با مرورگر وب اپرا آشنایی دارند؛ اما خود این شرکت، تاریخی جنجالی دارد. سهام‌داران اپرا این شرکت را به دو واحد جداگانه‌ی توسعه‌دهنده‌ی مرورگر و تبلیغات دیجیتال تقسیم کرده‌اند. واحد تبلیغاتی هم‌اکنون با نام اوتلو شناخته می‌شود، در حالی که کنسرسیومی از شرکت‌های چینی، مرورگر وب، محصولات تجاری و برند اپرا را در تصاحب خود دارند، در این بین، واحد دوم، برای عرضه‌ی سهام در آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند.

اپرا در حال حاضر مرورگر وب برای کامپیوترهای دسکتاپ و چندین مرورگر موبایل را مدیریت می‌کند. در اکوسیستم اندروید شما می‌توانید یکی از مرورگرهای اپرا، اپرا مینی و اپرا تاچ را دانلود کنید؛ اما برای سیستم‌عامل iOS تنها قادر به دانلود اپرا مینی خواهید بود. اخیرا اپرا یک اپلیکیشن خبررسان مستقل موسوم به اپرا نیوز را نیز منتشر کرده است. هم‌اکنون اپرا به ۱۸۲ میلیون کاربر فعال ماهانه در محصولات موبایل، ۵۷.۴ میلیون کاربر فعال ماهانه در مرورگرهای دسکتاپ و ۹۰.۲ میلیون کاربر اپرا نیوز در مرورگرها و اپلیکیشن مستقل آن، خدمات ارائه می‌کند؛ خاطرنشان می‌کنیم که در بین این آمار، هم‌پوشانی‌هایی نیز وجود دارد.

opera

نکته‌ی جالب توجه، محدود بودن درآمدزایی اپرا به تنها سه منبع درآمدی است. منبع اصلی درآمدزایی اپرا از قرارداد این شرکت با دو موتور جست‌وجو نشأت می‌گیرد. موتور جست‌وجوی پیش‌فرض اپرا در روسیه، یاندکس است، در حالی که کاربران اپرا در سایر نقاط دنیا از موتور جست‌وجوی گوگل استفاده می‌کنند. با افزایش تعداد کاربران، شرکای اپرا، برای باقی ماندن به‌عنوان موتور جست‌وجوی پیش‌فرض مرورگر این شرکت، مبلغ بالاتری را به آن پرداخت می‌کنند. در سند F-1 اپرا چنین آمده است:

تعداد کمی از شرکای تجاری ما، نقش عمده‌ای در درآمدزایی ما ایفا می‌کنند. در سال ۲۰۱۷، دو شریک تجاری بزرگ ما در مجموع، حدود ۵۶.۱ درصد از سود عملیاتی ما را حاصل کرده بودند، در این بین ۴۳.۲ درصد از سود عملیاتی به گوگل و ۱۲.۹ درصد به یاندکس مربوط می‌شد.

 باقی سود عملیاتی اپرا به تبلیغات و قراردادهای حق امتیاز مربوط می‌شود. احتمالا تاکنون متوجه شده‌اید که بخش Speed Dial مرورگر اپرا به‌صورت پیش‌فرض با وب‌سایت‌هایی نظیر Booking.com یا eBay اِشغال شده است، چنین وب‌سایت‌هایی، شرکای تبلیغاتی اپرا محسوب می‌شوند. برخی از شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند یا شرکت‌های مخابراتی، مرورگر اپرا را روی دستگاه‌های خود به‌صورت پیش‌فرض نصب می‌کنند، اپرا از این مجرا نیز درآمدزایی می‌کند.

بازار مرورگرهای وب، بسیار رقابتی دنبال می‌شود و اپرا در آن با شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، اپل و مایکروسافت رقابت می‌کند؛ اما کاربران به‌اندازه‌ای وقت خود را صرف وب‌گردی با مرورگرها می‌کنند که برای شرکت‌های کوچکی، نظیر اپرا نیز فضای کافی جهت درآمدزایی وجود دارد. اپرا در بازار بورس NASDAQ با نماد OPRA شناخته خواهد شد. 

منبع techcrunch
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده