مایکروسافت در مسیر تبدیل شدن به نخستین کمپانی یک تریلیون دلاری

مایکروسافت در مسیر تبدیل شدن به نخستین کمپانی یک تریلیون دلاری

ارزش سهام مایکروسافت با روی کار آمدن ساتیا نادلا به‌عنوان مدیر‌عامل کمپانی، در حال افزایش است. اما سؤال اینجا است که این افزایش تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

بر اساس تجزیه و تحلیلی در اورکر آی‌اس‌‌آی (Evercore ISI)، هنوز عوامل زیادی وجود دارند که به سودرسانی و افزایش سهام مایکروسافت کمک کنند و انتظار می‌رود که ظرفیت بازار مایکروسافت تا سال ۲۰۲۰ یا حتی زودتر، به یک تریلیون دلار برسد.

رشد چشمگیر شرکت مایکروسافت تنها بر اساس رشد ویندوز یا ایکس‌باکس نیست؛ بلکه رایانش ابری نیز تأثیر بسزایی در این رشد دارد. این شرکت با پیشنهاد جدید ۳۶۵ مایکروسافت (آفیس ۳۶۵) بسیار متحول شد. این پیشنهاد تعدادی از اپلیکیشن‌های مایکروسافت را به‌صورت جمعی به کسب‌وکارها ارائه می‌دهد و این کار را مانند یک عنصر کلیدی در رشد در نظر می‌گیرد. آن‌ها می‌خواهند با استفاده از پیشنهاد ۳۶۵ مایکروسافت، آفیس را وارد کسب‌وکارهای بیشتری کنند و آن را به کارکنان خط‌ اصلی و همچنین بازار آموزشی تحمیل کنند. مایکروسافت اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر رشد و موفقیت در این زمینه ارائه داده است.

تحلیلگران اورکر، کرک ماترن، فن هافمن، تام مائو و دنیل گرینفیلد، چنین نوشته‌اند:

همانطور که ما معتقدیم پیشنهاد‌های بهترین محصولات مثل اوکتا برای آی‌ای‌ام، تبلو یا کیولیک برای BI یا آنالیتیکس، باکس یا دراپ‌باکس برای همکاری یا وی‌ام‌ویر ایرواچ برای EMM می‌توانند به حفظ موقعیت رهبری خود کمک کنند؛ انتظار داریم پیشنهاد ۳۶۵ مایکروسافت نیز باعث افزایش سهام با گذشت زمان شود؛ چراکه این محصول به‌راحتی با پلتفرم آفیس ادغام می‌شود و مشتریان شرکت به خریدن یک مجموعه از محصولات بیشتر رغبت نشان می‌دهند، مخصوصا در بازارهای کوچک و متوسط که منابع آی‌تی بسیار کمیاب است.

افزایش ارزش سهام مایکروسافت

انتظار می‌رود که آفیس ۳۶۵، ۲۶.۸۶ میلیارد دلار درآمد تا سال مالی ۲۰۲۱ تولید کند. مایکروسافت همچنین انتظار دارد که شاهد رشد در آژور هم باشد و آژور استک (Azure Stack) را عامل تأثیرگذاری می‌پندارد که قرار است تا سال مالی ۲۰۲۱، ۲۲.۱۹ میلیارد دلار درآمد ایجاد کند. تحلیلگران نوشتند:

از آنجایی که مقادیر درآمد آژور بر اساس یک پایه‌ی ثابت از سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی است، ما معتقدیم آژور پتانسیل این را دارد که اهرم مالی و جریان نقدی آزاد را تا ۴ سال آینده هدایت کند و در نهایت به ۳۰ درصد به‌ همراه حاشیه سود عملیاتی (‌در برابر ۲۵ درصد سرویس‌های وب آمازون در حال حاضر) برسد و به یکی از منابع اصلی درآمد مایکروسافت و محرک‌های جریان نقدی آزاد در دهه‌ی آینده تبدیل شود.

اورکر آی‌اس‌آی قیمت سهام مایکروسافت خودش را از ۹۳ میلیون دلار به ۱۰۶ میلیون دلار افزایش داده است.

منبع mspoweruser
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده