قیمت بیت کوین مرز ۵۰۰۰ دلار را رد کرد

پنج‌شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
قیمت بیت‌کوین این روزها سر به فلک کشیده است!
تبلیغات

روز پنج‌شنبه پول مجازی بیت‌کوین موفق شد رکورد جدیدی را ثبت کند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که برای نخستین بار در تاریخ، قیمت این ارز رمزنگاری‌شده طی ۲۴ ساعت، ۸ درصد افزایش یافته و مرز ۵۰۰۰ دلار را رد کرده است. 

بیشتر بخوانید: اصطلاحات رایج و کاربردی دنیای ارز دیجیتال

بیت‌کوین که بدون شک بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ارز رمزنگاری‌شده به حساب می‌آید، طی یک سال اخیر میلادی، قیمتش تا ۵ برابر افزایش یافته است.

حدود ۹ سال از عمر بیت‌کوین می‌گذرد؛ اما این پول دیجیتالی هنوز نتوانسته به‌طور جدی رقیبی برای ارزهای سنتی بازار باشد؛ چرا که با مقایسه‌ای کوچک می‌توان متوجه شد که سرمایه‌گذاری در آن به اندازه‌ی دیگر ارزها، مقرون‌به‌صرفه نیست. 

بیت‌کوین هنوز نتوانسته آن طور که باید، در میان مردم جا باز کند. با این حال گزارشاتی منتشر شده که بر اساس آن‌ها، شرکت سرمایه‌گذاری بانکی Goldman Sachs در نظر دارد که به‌زودی از بیت‌کوین استفاده کند. همچنین گفته می‌شود که چین قصد دارد محدودیت‌های اعمال‌شده برای بیت‌کوین را کاهش دهد. دلایل زیادی برای بالا رفتن قیمت بیت‌کوین بیان شده است که از میان مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بحران سیاسی اخیر اسپانیا اشاره کرد. 

همه‌ی این‌ها را اگر کنار بگذاریم، به مهم‌ترین دلیل می‌رسیم. بالا رفتن یک‌باره‌ی قیمت بیت‌کوین می‌تواند به میزان تقاضای زیاد آن ربط داشته باشد. به هر حال سرمایه‌گذاران دوست دارند روی ارزی سرمایه‌گذاری کنند که از سال ۲۰۱۰ تاکنون موفق شده درآمد بیشتری -نسبت به سایر ارزهای رمزنگاری‌شده- برای‌شان به ارمغان بیاورد.

رایان نتلس در این باره می‌گوید:

مردم دوست دارند پول‌شان را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند و بخشی از آن باشند. علاقه‌ای که مردم به بیت‌کوین نشان داده‌اند، بسیار بیشتر از حدی بود که همه انتظار داشتند.[از نظر من] عمده‌ی این علاقه ناشی از تبلیغات رسانه‌ای است.

چند روز پیش بود که در زومیت خواندید بانک مرکزی روسیه قصد دارد وب‌سایت‌هایی را که در مبادلات‌شان از ارزهای رمزنگاری‌شده استفاده می‌کنند، مسدود کند. ظاهرا مقامات روسی معتقدند که چنین پول‌هایی، بسیار مشکوک هستند.

حتی چنین کاری هم نتوانسته سرمایه‌گذاران را از سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین منصرف کند؛ چرا که این ارز دیجیتالی از آن زمان تاکنون با افزایش قیمت ۱۰ درصدی روبه‌رو شده است.

در اوایل ماه سپتامبر بود که قیمت بیت‌کوین تا آستانه ۵۰۰۰ دلار پیش رفت؛ اما پس از اینکه مدیرکل کمپانی Goldman Sachs این پول را تقلبی خواند، قیمت بیت‌کوین به‌شدت پایین آمد. 

پس از اینکه قیمت بیت‌کوین در اواسط سپتامبر به کمتر از ۳۰۰۰ دلار رسید، به‌ یک‌باره ارزشش بالا رفت و طی ۴ هفته، افزایش قیمت ۷۵ درصدی را تجربه کرد.

ایگبال گاندام، مدیرعامل اپلیکیشن تجاری eToro، نظر جالبی در مورد بیت‌کوین دارد:

بیت‌کوین در اصل برای این طراحی شد تا بتواند کار خود را به دور از تأثیر دولت‌ها و بانک‌های مرکزی انجام دهد و نکته جالب اینجا است که این پول دیجیتالی، اکنون دقیقا همین روند را پیش گرفته است. 

دیدگاه شما در مورد افزایش قیمت بیت‌کوین چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات