قرارداد چند میلیارد دلاری اپل و حل مشکل تامین حافظه‌ آیفون

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
اپل یکی از بازیگران حاضر در قرارداد چند میلیارد دلاری خرید کسب‌وکار حافظه‌های فلش توشیبا خواهد بود. این قرارداد می‌تواند تاثیر به‌سزایی در مسئله‌ی تامین حافظه برای آیفون داشته باشد.
تبلیغات

یکی از داستان‌های کمابیش خسته‌‌کننده‌ی دنیای فناوری در سال جاری، فروش کسب‌وکار حافظه‌ی فلش توشیبا بوده است. این شرکت ژاپنی ماه‌ها است که در تلاش برای فروش این بخش از کسب‌و‌کارش است و از چندین ضرب‌العجل، از جمله‌ ضرب‌العجل‌های تعیین شده توسط خود نیز عبور کرده‌ است. اخیرا گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد توشیبا تصمیم نهایی خود را گرفته است؛ تصمیمی که برای اپل نیز خبری خوش خواهد بود.

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، از میان سه پیشنهاد ارائه‌شده به توشیبا، این شرکت ژاپنی پیشنهاد شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی آمریکایی Bain Capital را پذیرفته است. ارزش قرارداد میان Bain Capital و توشیبا بیش از دو تریلیون ین یا بیش از ‍۱۸ میلیارد دلار است. طبق گزارشی که پیش از این توسط رویترز منتشر شده بود، از کل مبلغ قرارداد خرید بخش حافظه‌ی فلش توشیبا، ۴۰۰ میلیارد ین یا حدودا ۳.۶ میلیارد دلار توسط اپل تقبل خواهد شد. هزینه‌ی ۳.۶ میلیارد دلاری جهت خرید کسب‌وکار حافظه‌ی فلش توشیبا، حتی از هزینه‌ی ۳.۲ میلیارد دلاری اپل برای خرید شرکت بیتس که یکی از عنصرهای کلیدی پلتفرم موسیقی این شرکت به‌شمار می‌رود نیز بیشتر است.

اکنون بلومبرگ ادعا می‌کند که Bain Capital از اپل تقاضا کرده است تا ۷ میلیارد دلار از کل مبلغ قرارداد را تقبل کند؛ مبلغی که به‌مراتب بیشتر از مبلغ اعلام شده در گزارش رویترز است. بر اساس گزارش بلومبرگ، اپل مذاکره با دیگر گرو‌ه‌های خریدار بخش حافظه‌ی فلش توشیبا را خاتمه داده است. وسترن‌دیجیتال و فاکسکان پیشنهاداتی را برای خرید این بخش از کسب‌وکار توشیبا ارائه داده بودند و اپل نیز از شرکت‌های سهیم در پیشنهاد ارائه‌شده توسط فاکسکان بود.

به‌نظر می‌رسد کوپرتینونشین‌ها بسیار علاقه‌مند هستند تا بخشی از کسب‌وکار حافظه‌ی فلش توشیبا را تصاحب کنند. با توجه به افزایش قیمت حافظه‌های ناند در سال‌های اخیر، علاقه‌مندی اپل به خرید این بخش از کسب‌وکار توشیبا تعجب برانگیز نیست. تقاضا برای حافظه‌های پرسرعت جهت استفاده در رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند رو به افزایش است و آیفون اپل نیز از این مسئله مستثنی نیست.

اخیرا اپل سه گوشی آیفون جدید را معرفی کرده است و اکنون ارزان‌ترین نسخه‌های آیفون اپل نیز با حافظه‌ی ۶۴ گیگابایتی عرضه می‌شوند که دو برابر حافظه‌ی مدل‌های پایه‌ی آیفون ۷ است. به‌تناسب این افزایش حافظه، قیمت مدل‌های پایه‌ی آیفون اپل نیز ۵۰ دلار افزایش یافته‌اند. این افزایش قیمت، یکی از تبعات افزایش کلی قیمت حافظه‌های فلش است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات