گزارش مالی انویدیا از سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۱۶: کسب درآمد ۱.۴ میلیارد دلاری و ثبت عملکرد فوق‌العاده

پنج‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۳
مطالعه 4 دقیقه
انویدیا امروز گزارش مالی خود برای فصل آخر سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر شده است که نشان از عملکرد فوق‌العاده‌ی این شرکت در بازه‌ی مذکور دارد. این شرکت توانسته با کسب درآمد ۱.۴ میلیارد دلاری در بازه‌ی مذکور توانسته درآمد خود در سال ۲۰۱۵ را به ۵.۰۱ میلیارد دلار رسانده و رکورد جدیدی برای خود به ثبت برساند.

سال ۲۰۱۵ برای کمپانی انویدیا سالی سراسر موفقیت بود. این کمپانی با معرفی معماری Maxwell در این سال و عرضه محصولات متنوع به بازار، توانست برنده رقابت با AMD در زمینه کارت‌های گرافیکی باشد و تقریبا ۸۰ درصد از میزان فروش کلی کارت‌های گرافیک در سال ۲۰۱۵ در اختیار انویدیا است. حال این کمپانی گزارشی از عملکرد مالی خود را در سه ماهه پایانی سال مالی ۲۰۱۶ منتشر کرده که نشان می‌دهد عملکرد عالی این کمپانی کماکان ادامه دارد. بر این اساس، درآمد کلی انویدیا در این بازه زمانی ۱ میلیارد و ۴۰۱ میلیون دلار بوده است که ۷ درصد نسبت به سه ماهه قبلی و ۱۲ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته رشد داشته است. به‌علاوه میزان سود عملیاتی این کمپانی هم در سه ماهه پایانی سال مالی ۲۰۱۶ معادل ۲۵۲ میلیارد دلار و سود خالص هم ۲۰۷ میلیون دلار بوده است که به ترتیب ۹ و ۷ درصد نسبت به سه ماهه قبلی رشد داشته‌اند. البته این ارقام در فرمت مالی GAAP هستند که بر اساس فرمول‌های تایید شده حساب شده‌اند. انویدیا گزارش خود را در قالب فرمت مالی Non-GAAP هم منتشر کرده که در این فرمت هر کمپانی مولفه‌ها و آیتم‌های منحصر به خود را هم وارد معادله می‌کند و بر اساس آن سود عملیاتی انویدیا در سه ماهه پایانی ۲۰۱۶ برابر ۴۴۵ میلیون دلار و سود خالص هم ۳۵۶ میلیون دلار بوده است.

انویدیا همچنین گزارش عملکرد مالی خود را در کل سال ۲۰۱۶ هم منتشر کرده که بر اساس آن درآمد این کمپانی ۵ میلیارد و ۱۰ میلیون دلار اعلام شده است که رشدی ۷ درصدی را نسبت به سال مالی ۲۰۱۵ نشان می‌دهد. البته در مورد سود عملیاتی (با فرمت GAAP) عملکرد انویدیا با ۲ درصد افت به ۷۴۷ میلیون دلار رسیده و سود خالص هم ۳ درصد افت داشته و معادل با ۶۱۴ میلیون دلار اعلام شده است. در محاسبه با فرمت Non-GAAP هم سود عملیاتی با ۱۸ درصد رشد ۱ میلیارد و ۱۲۵ میلیون دلار و سود خالص با ۱۶ درصد رشد برابر با ۹۲۹ میلیون دلار اعلام شده است.

انویدیا هنوز هم عمده درآمد خود را مدیون فروش کارت‌های گرافیکی مخصوص بازی، کار‌های گرافیکی یا دیتا سنتر است. با این حال پردازنده‌های Tegra این کمپانی هم عملکرد خوبی در زمینه وسایل نقلیه داشته‌اند، البته عملکرد این پردازنده‌ها در زمینه گوشی‌های موبایل با افت روبرو شده است. درآمد Nvidia در زمینه فروش کارت‌های گرافیکی در سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۱۶ معادل با ۱ میلیارد و ۱۸ میلیون دلار اعلام شده که در مقایسه با همین بازه زمانی در سال مالی قبل رشدی ۱۰ درصدی داشته است. کارت‌های خانواده GeForce در این بازه زمانی رشدی ۲۱ درصدی، کارت‌های Quadro رشدی ۷ درصدی و کارت‌های مخصوص دیتاسنتر انویدیا هم رشدی ۱۰ درصدی را در زمینه فروش نسبت به سه ماهه پایانی سال مالی ۲۰۱۵ تجربه کرده‌اند.

درآمد پردازنده‌های Tegra کمپانی انویدیا هم در سه ماهه پایانی سال مالی ۲۰۱۶ برابر با ۱۵۷ میلیون دلار اعلام شده که در مقایسه با همین دوره در سال مالی ۲۰۱۵ رشدی ۴۰ درصدی داشته است. البته نقش اصلی را در این مورد، پردازنده‌های استفاده شده در وسایل نقلیه ایفا می‌کنند که با رشد ۶۸ درصدی درآمدی معادل ۹۳ میلیون دلار را در این بازه ثبت کرده‌اند.

پس از اعلام این گزارش مالی،  جِن-سون هوانگ، یکی از بنیان‌گذاران و مدیر اجرایی انویدیا، بیانیه زیر را هم منتشر کرده است:

انویدیا همچنین اهداف خود را برای سال مالی ۲۰۱۷ هم اعلام کرده که براساس آن پیش‌بینی می‌شود درآمد این کمپانی در سه ماهه اول سال مالی ۲۰۱۷ به ۱ میلیارد و ۲۶ میلیون دلار برسد که نسبت سود آن (Gross Margin) به ترتیب برای فرمت‌های GAAP و Non-GAAP معادل ۵۷/۲ و ۵۷/۵ درصد خواهد بود. سود عملیاتی GAAP معادل ۵۰۰ میلیون دلار و Non-GAAP هم ۴۴۵ میلیون دلار خواهد بود و مالیات محاسبه شده در هریک از این فرمت‌ها هم ۱۹ درصد پیش‌بینی شده است.

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد