گزارش عملکرد مالی کوالکام در سه ماهه اول 2014: درآمد 6.37 میلیارد دلاری در کنار سود خالص 1.99 میلیارد دلار نشان از رشد متداوم کوالکام دارد

جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
کوالکام لقب بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تراشه‌های ابزار‌های قابل حمل را از آن خود کرده و هم‌اکنون تراشه‌های اسنپ‌دراگون این کمپانی در کالبد اغلب پرچمداران اندرویدی و اخیراً ویندوزفونی آرمیده است. این کمپانی گزارش مالی مربوط به سه‌ماهه‌ی اول سال جاری میلادی را منتشر ساخته که نشان از کسب درآمدی 6.37 میلیارد دلاری برای خالقان اژدهای برخواسته از سرزمین یانکی‌ها را دارد.
تبلیغات

همانطور که اشاره کردیم، کوالکام در سه‌ماهه‌ی اول سال جاری میلادی درآمدی 6.37 میلیارد دلاری را از آن خود کرده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایشی 4 درصدی است، هرچند با مقایسه‌ی این میزان درآمد با سه‌ماهه‌ی منتهی به سال 2014 کاهشی 4 درصدی رویت می‌شود. کوالکام در سه‌ماهه‌ی چهارم سال 2013 میلادی درآمدی 6.62 میلیارد دلاری را از خود کرده بود.

سود خالص کسب شده توسط کوالکام در سه‌ماهه‌ی اول سال 2014 میلادی با افزایشی 33 درصدی نسبت به سه‌ماهه‌ی پیش از آن روبرو شده و به 1.99 میلیارد دلار رسیده است. با مقایسه‌ی این میزان با مدت مشابه سال گذشته شاهد رشدی 6 درصدی هستیم. یکی از مهم‌ترین نکات جالب توجه در گزارش مالی کوالکام، وجود فاکتورهای مختلفی است که نشان از رشد مداوم این کمپانی دارد. این کمپانی در طول سه‌ماهه‌ی اول سال جاری میلادی سودی 1.31 دلاری را از آن هر سهم خود کرده است که نشان از افزایشی 4 درصدی دارد. این کمپانی 13.4 میلیون از سهام خود را به ارزش یک میلیارد دلار خریداری کرد.

این کمپانی 21 درصد از درآمد خود را در زمینه‌ی تحقیقات و توسعه صرف کرده است که نشان از رشدی 12 درصدی دارد.

استیو مولِنکوف، مدیرعامل کمپانی کوالکام در این مورد چنین اظهار نظر کرد:

ما بار دیگر یکی از موفق‌ترین فصل‌های فعالیت خود را سپری کردیم که باافزایش در خواست برای تراشه‌های 3G/LTE مولتی‌مد همراه بود. در ادامه امیدواریم تا با افزایش سود به ازای هر سهم خود در سال مالی پیش‌رو همراه باشیم.

شاید یکی از مهم‌ترین سوالات در مورد فعالیت‌های کوالکام میزان تراشه‌های به فروش رفته باشد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط کوالکام، این کمپانی در سه‌ماهه‌ی اول سال جاری میلادی در حدود 188 میلیون تراشه‌ که با نام اسنپ‌دراگون شناخته می‌شوند به بازار عرضه کرده است که در مقایسه‌ با مدت مشابه سال پیش 9 درصد افزایش و در مقایسه با سه‌ماهه‌ی پیش از آن 12 درصد کاهش یافته است. همچنین تقریباً 295 تا 299 میلیون دستگاه ابزارهوشمند نیز با استفاده از مودم‌های 3G یا 4G‌ روانه‌‌ی بازار شده است که درآمدی 221 تا 227 میلیون دلاری را عاید کوالکام کرده است.

در حال حاضر کوالکام به قوی‌ترین تولیدکننده‌ی تراشه‌های ابزار‌های قابل حمل تبدیل شده است که رقبایی چون مدیاتک، اینتل و برودکام را با فاصله‌ای قابل توجه پشت سر نهاده است. بسیاری از تولیدکنندگان ابزارهای هوشمند تمایل به استفاده از محصولات کوالکام داشته و حتی مایکروسافت نیز اخیرا به جمع این کمپانی‌های افزوده شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات