چگونه قابلیت Windows Copilot را در ویندوز ۱۱ فعال کنیم؟

سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
مطالعه 10 دقیقه
لوگوی مایکروسافت کوپایلت
در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چطور زودتر از دیگران به Windows Copilot در ویندوز ۱۱ دسترسی پیدا کنید!
تبلیغات

همیشه اولین کاری که افراد پرمشغله برای مدیریت زمان در کارهای خود انجام می‌دهند، استخدام فردی با عنوان مدیر برنامه‌ است که قراردادهای کاری و حتی مسائل مربوط به زندگی شخصی‌شان را مدیریت کند.

حال هر فردی که از محصولات مایکروسافت مانند سیستم‌عامل ویندوز و مرورگر اج یا مجموعه آفیس در زندگی روزمره خود استفاده می‌کند، مدیر‌ برنامه شخصی برای خود دارد؛ چیزی که مایکروسافت از آن به نام کمک خلبان یا Windows Copilot یاد می‌کند.

از زمان فراگیرشدن هوش مصنوعی ChatGPT، مایکروسافت به‌خوبی توانست در زمینه‌های مختلف با این هوش مصنوعی ارتباط برقرار کند و آن را در محصولات اصلی خود به‌عنوان چت‌بات یا تولیدکننده تصویر از متن قرار دهد؛ کاری که باعث شد افرادی که پیش‌از‌این اطلاعی از وجود هوش مصنوعی نداشتند یا حتی یک بار هم از موتور جست‌وجوی Bing استفاده نکرده بودند، بر تجربیات خود بیفزایند.

Windows Copilot دستیار جدیدی مجهز به همین هوش مصنوعی است که به کاربران ویندوز ۱۱ در کارهایی مانند یافتن فایل‌ها و تنظیم یادآورها و حتی نوشتن ایمیل‌های شخصی و کاری کمک می‌کند. نسخه‌ی آزمایشی کوپایلت در رویداد Build 2023 مایکروسافت برای ویندوز 11 معرفی شد و سرانجام در به‌روزرسانی ماه اکتبر امسال (موسوم به Moment 4) راه خود را به نسخه‌های پایدار ویندوز 11 باز کرد.

از‌آن‌جاکه دستیار Copilot و بسیاری از ویژگی‌های دیگر این به‌روزرسانی دردسترس بسیاری از افراد قرار ندارد و افراد زیادی خواهان فعال‌شدن این دستیار در ویندوز خود هستند، در این مقاله، قصد داریم نحوه‌ی فعال‌سازی Windows Copilot در ویندوز 11 را به‌ شما آموزش دهیم. پیش از هر کاری، ابتدا بهتر است نگاهی مختصر به نحوه‌ی عملکرد Windows Copilot بیندازیم.

Windows Copilot چگونه کار می‌کند؟

Windows Copilot به‌نوعی همان پنجره‌ی Bing Chat مرورگر اج است که با Shell ویندوز ادغام شده است تا توانایی اجرای دستور‌های در سطح سیستم‌عامل را به‌دست بیاورد و یکپارچگی بیشتری با رابط کاربری ویندوز داشته باشد.

برای این منظور با هدف دسترسی آسوده‌تر به آن گزینه‌ای جداگانه به تسکبار ویندوز 11 اضافه شده است. این دستیار که از زبان‌های ChatGPT و Bing Chat استفاده می‌کند، می‌تواند از طرف کاربر اقداماتی مانند تغییر تنظیمات یا خلاصه‌سازی محتوای مدنظر را انجام دهد.

برای مثال، تصور کنید که در صفحه‌ای محتوای خاصی نظر شما را جلب کرده است؛ اما چندان دلخواهتان نیست و برای استفاده باید خلاصه شود یا فرم کلی آن تغییر کند. شما می‌توانید این محتوا را کپی کنید و سپس Windows Copilot نسخه جدید و خلاصه و اصلاح شده آن را در برنامه‌ی دیگر جاگذاری می‌کند. از‌آن‌جاکه این دستیار شخصی بر‌اساس داده‌های Bing Chat ساخته شده است، به‌راحتی می‌توانید از افزونه‌های شخصی یا شخص ثالث نیز در آن استفاده کنید.

نحوه‌ی فعال‌سازی Windows Copilot در ویندوز 11

همان‌طور‌که در ابتدای مقاله گفتیم، کوپایلت از‌طریق آپدیت چهارم مهر امسال دردسترس کامپیوترهای شخصی قرار گرفت؛ اما این ویژگی به‌همراه سایر قابلیت‌های جدید معرفی‌شده برای ویندوز 11 بلافاصله پس‌ از نصب آپدیت در‌دسترس تمامی کاربران قرار نمی‌گیرند. با اینکه طبق اعلام مایکروسافت از حالت آزمایشی خارج شده است، فعال‌شدن تدریجی آن از به‌سربردن این ویژگی در حالت آزمایشی حکایت می‌کند و هنوز برای استفاده عمومی آماده نیست.

به‌همین‌دلیل، مایکروسافت در ابتدا این قابلیت‌ها را از سمت سرور برای کاربرانی محدود فعال می‌کند و به‌تدریج برای کاربران بیشتری گسترش و به‌نمایش درمی‌آورد. احتمالاً این قابلیت تا زمان انتشار نسخه‌ی 23H2 ویندوز 11 برای تمامی کاربران دردسترس قرار خواهد گرفت.

اگر شما ازجمله افرادی هستید که جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز 11، یعنی KB5031354 را نصب کرده‌اید و گزینه‌ی کوپایلت را در تسک‌بار خود مشاهده نمی‌کنید، با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید کوپایلت را فعال و از آن استفاده کنید.

اقدامات پیش‌ از فعال‌کردن Copilot در ویندوز 11

 • ابتدا از نصب‌بودن تازه‌ترین به‌روزرسانی ویندوز 11 یعنی KB5031354 مطمئن شوید. برای این‌ کار روی گزینه‌ی Update history زیر کلیک کنید. در قسمت Quality Updates، به‌دنبال آپدیت مذکور بگردید.
 • اگر این به‌روزرسانی نصب نبود، به‌ منوِ قبل بازگردید و روی Check for Updates کلیک کنید تا آپدیت مذکور نمایش داده شود و سپس آن‌ را نصب کنید. درصورتی‌که آپدیت برای شما نشان داده نمی‌شود یا امکان دانلود آن وجود ندارد، آن‌ را به‌صورت دستی از سایت مایکروسافت می‌توانید دانلود و سپس با اجرای فایل MSU نصبش کنید.
 • درصورتی‌که منطقه‌ی دستگاه شما روی کشوری به‌غیر از ایالات متحده تنظیم است، روی گزینه‌ی زیر کلیک و گزینه‌ی Country or region را روی United States تنظیم کنید.
 • مرورگر اج را باز و روی گزینه سه‌نقطه کلیک و از قسمت Help and feedback روی About Microsoft Edge کلیک کنید. سپس در صفحه‌ی بعد منتظر بمانید تا اگر آپدیت جدیدی برای مرورگر اج موجود بود، نصب شود. پس‌ از نصب، مرورگر را ببندید.
 • Notepad را باز و متن زیر را کپی و از منوِ فایل روی گزینه‌ی Save as کلیک کنید. در پنجره‌ی بازشده Save as type را روی All files تنظیم و نامی دلخواه برای فایل تعیین و در انتها عبارت reg. را به آن اضافه و روی Save کلیک کنید. روی فایل دو بار کلیک و روی Yes کلیک کنید.
 • پس‌ از انجام تمامی این مراحل، ویندوز را ریستارت کنید، سپس با استفاده از یکی از روش‌های زیر، Copilot را فعال کنید.
 • فعال‌سازی Copilot در ویندوز 11 با استفاده از Group Policy

 • اگر نسخه‌ی Pro یا Enterprise ویندوز 11 را نصب دارید، منوِ استارت را باز و عبارت gpedit را جست‌وجو کنید و اینتر بزنید.
 • از منوِ ناوبری سمت چپ به مسیر زیر بروید:
 • روی گزینه‌ی Turn off Windows Copilot کلیک کنید.
 • اگر گزینه‌ی فعال روی Not Configured یا Enabled تنظیم است، به Disabled تغییر دهید و روی OK کلیک کنید.
 • سیستم را ریستارت کنید تا آیکون Copilot به تسک‌بار اضافه شود.
 • فعال‌سازی Copilot در ویندوز 11 با استفاده از رجیستری

 • منوِ استارت را باز و عبارت regedit را جست‌وجو کنید و اینتر بزنید.
 • به مسیر زیر بروید.
 • روی دی‌ورد ShowCopilotButton دو بار کلیک کنید و Value data آن‌ را به 1 تغییر دهید و OK بزنید. اگر این DWORD را مشاهده نمی‌کنید، در این صفحه راست‌کلیک و از منوِ New روی DWORD (32-bit) value کلیک کنید. روی New Value #1 راست‌کلیک کنید و با انتخاب Rename نام آن‌ را به ShowCopilotButton تغییر دهید. در انتها روی آن دو بار کلیک کنید و Value data آن‌ را به 1 تغییر دهید و OK بزنید.
 • سیستم را ریستارت کنید تا آیکون Copilot به تسک‌بار اضافه شود.
 • فعال‌سازی Copilot در ویندوز 11 با استفاده از ابزار ViveTool

 • جدیدترین نسخه از ViVeTool را از سایت گیت‌هاب دانلود کنید. برای این‌ کار از صفحه‌ی مذکور از منوِ Assets زیر کارت تازه‌ترین نسخه، دنبال گزینه‌ای با نام ViVeTool-vX.X.X.zip بگردید و روی آن کلیک کنید تا دانلود آغاز شود.
 • روی فایل zip دانلودشده دو بار کلیک کنید و از پنجره‌ی باز‌شده روی Extract all ضربه بزنید.
 • روی پوشه‌ی تولیدشده در همان مسیر راست‌کلیک و گزینه‌ی Copy as Path را انتخاب کنید.
 • استارت را باز و عبارت cmd را تایپ کنید. سپس روی Command Prompt راست‌کلیک و روی Run as administrator کلیک کنید.
 • در خط فرمان عبارت cd و در‌ادامه‌ی آن عبارت کپی‌شده را با افزودن فاصله و فشردن Ctrl + V را وارد کنید و اینتر بزنید.
 • کدهای زیر را کپی و در خط فرمان Paste کنید.
 • اگر پس‌ از هر خط عبارت Successfully set feature configuration(s) را مشاهده کردید، یعنی تغییرات اعمال شده است و می‌توانید پنجره‌ی خط فرمان را ببندید.
 • سیستم را ریستارت کنید تا آیکون Copilot را در تسک‌بار مشاهده کنید. Windows Copilot را با کلیدهای ترکیبی Windows + C نیز می‌توان اجرا کرد.
 • فعال‌سازی Copilot در ویندوز 11 با استفاده از شورتکات مرورگر اج

 • اگر با هیچ‌یک از روش‌های گفته‌شده موفق نشدید کوپایلت را فعال کنید، تنها با ایجاد میان‌بری ساده از مرورگر اج، می‌توانید این دستیار را اجرا کنید. برای این‌ کار روی دسکتاپ راست‌کلیک و از قسمت New روی Shortcut کلیک کنید.
 • در پنجره‌ی باز‌شده، عبارت زیر را کپی و در باکس مشخص‌شده در تصویر پیست و روی Next کلیک کنید.
 • نامی دلخواه برای این میان‌بر تعیین و روی Finish کلیک کنید.
 • با کلیک روی این میان‌بر، پنجره‌ی Copilot در سمت راست باز می‌شود و می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • با‌توجه‌به اینکه مایکروسافت دستیار شخصی Windows Copilot را هنوز به‌طور گسترده عرضه نکرده، ممکن است بسیاری از قابلیت‌های آن پنهان یا خارج از دسترس باشند یا حتی با باگ‌های زیادی نیز همراه باشد. بااین‌حال، حس کنجکاوی از ابتدای خلقت بشر با او بوده و افراد زیادی در دنیا ازطریق روش‌ گفته‌شده تصمیم گرفته‌اند این دستیار شخصی پرمدعای مایکروسافت را آزمایش کنند.

  مسلماً در آینده‌ی نه‌چندان دور Windows Copilot شاید فراتر از هر دستیار دیگری که تاکنون می‌شناسید (مانند کورتانا یا سیری)، بتواند در زنده‌کردن ایده‌هایتان نقش پررنگی ایفا کند. شما دوست دارید با این دستیار شخصی چه کارهایی انجام دهید؟ در بخش دیدگاه‌ها آن را با ما در میان بگذارید.

  تبلیغات
  داغ‌ترین مطالب روز

  نظرات

  تبلیغات