کراس اور مفهومی و برقی تویوتا bZ4X برای تولید در سال آینده معرفی شد

کراس اور مفهومی و برقی تویوتا bZ4X برای تولید در سال آینده معرفی شد

تویوتا از کراس‌اور مفهومی و برقی bZ4X رونمایی کرده است که تا سال ۲۰۲۲ مبتنی‌بر پلتفرم e-TNGA تولید و در بازارهای جهانی عرضه خواهد شد.

تویوتا مجموعه‌ای متنوع از خودروهای هیبریدی را در بازار ارائه می‌دهد؛ اما این شرکت در استقبال از تولید خودروهای الکتریکی کُند عمل کرده است. به‌گزارش Carscoops، با معرفی خودرو مفهومی کاملا جدید bZ4X، این تغییر برای تویوتا هم شروع می‌شود. 

نمای جلو کراس اور مفهومی تویوتا / Toyota bZ4X Concept

خودرو مفهومی bZ4X که برای پیش‌نمایش مدل تولیدی آینده طراحی شده است، درحقیقت نسخه‌ی مدرنی از تویوتا RAV4 EV به‌شمار می‌رود. تویوتا به نکات زیادی در این زمینه اشاره نکرد؛ اما این خودرو مفهومی از نمای جلوِ زاویه‌دار با چراغ‌های باریک و دریچه‌‌های هوای برجسته بهره می‌برد. صحبت از آیرودینامیک شد: جلوپنجره کاملا محصوری در جلو تویوتا bZ4X وجود دارد که در بالای ورودی بزرگ با تزیینات فلزی قرار می‌گیرد.

با حرکت بیشتر به‌سمت عقب، می‌توانیم کاپوت بلند و تغاری‌های گل‌گیر مشخص را ببینیم. این مدل از شیشه‌جلوِ جذاب و سقفی با شیب ملایم و خط شانه‌ی متمایز بهره می‌برد. از دیگر بخش‌های برجسته و درخورتوجه این خودرو می‌توان به شیشه‌عقب زاویه‌دار و ستون C برجسته و چراغ‌های عقب چشم‌نواز اشاره کرد که در اطراف کناره‌های خودرو قرار گرفته‌اند.

نمای جانبی کراس اور مفهومی تویوتا / Toyota bZ4X Concept

درحالی‌که نمای بیرونی با طرح‌های متفاوتی تزیین شده است، کابین کمی سنتی‌تر به‌نظر می‌رسد. رانندگان پشت غربیلک فرمان بزرگ و سه‌پره می‌نشینند و در جلوِ خود جلوداشبورد دیجیتالی با محیطی شبیه کاسه را می‌ببینند. این طراحی کمی عجیب به‌نظر می‌رسد؛ ولی تویوتا توضیح می‌دهد موقعیت پایین جلوداشبورد و موقعیت نشانگرها در بالای فرمان نه‌تنها به گسترش حس فضای خودرو کمک می‌کند؛ بلکه به افزایش دید برای بهبود ایمنی و رانندگی مطمئن‌تر نیز کمک خواهد کرد.

در وسط خودرو، کنسول مرکزی شناور و سیستم سرگرمی و اطلاعاتی مستقل با صفحه‌نمایش گسترده وجود دارد. تزیینات مشکی براق و دکمه‌های کنترل مینیمالیستی و اهرم تعویض‌دنده چرخان به این امکانات می‌پیوندند. همچنین، می‌توان روکش‌ داشبورد و ردیف دوم جادار را در داخل کابین مشاهده کرد.

تویوتا به مشخصات عملکردی خودرو اشاره‌ی چندانی نکرد؛ اما تأیید کرد که این خودرو مفهومی روی پلتفرم e-TNGA سوار می‌شود و به‌طورمشترک با سوبارو ساخته شده است. به‌گفته‌ی این شرکت، کراس‌‌اور bZ4X کیفیت افسانه‌ای و دوام و قابلیت اطمینان طولانی‌مدت تویوتا را با قابلیت‌های تمام‌چرخ محرک سوبارو ترکیب می‌کند تا مشتریان رانندگی راحت و جذابی تجربه کنند. مسئولان تویوتا اعلام کردند که مدل تولیدی این خودرو مفهومی در چین و ژاپن ساخته خواهد شد. این کراس‌اور در دیگر بازارهای جهان نیز در‌دسترس خواهد بود و قرار است فروشش اواسط سال ۲۰۲۲ آغاز شود.

داشبورد و فرمان کراس اور مفهومی تویوتا / Toyota bZ4X Concept

در آینده‌ی نزدیک، تویوتا ۱۵ خودرو الکتریکی اختصاصی ازجمله هفت مدل با نام bZ (مخفف Beyond Zero) ارائه می‌دهد. همچنین، این شرکت تأیید کرد که به‌زودی فناوری خودرو برقی، ازجمله پیشرانه‌های هیبریدی و برقی (BEV) را به بخش وانت‌ها وارد می‌کند. می‌توان انتظار داشت که احتمالا گزینه‌های هیبریدی و الکتریکی در مدل کاملا جدید تویوتا توندرا موجود باشد.

 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع carscoops
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده