بهترین مک‌بوک‌های بازار [مهر ۱۴۰۲]

یک‌شنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۰
مطالعه 11 دقیقه
راهنمای خرید مک بوک
در مقاله‌ی پیش‌رو، بهترین مک بوک های اپل را براساس قیمت و کاربری‌های مختلف روزمره، گرافیک و برنامه‌نویسی معرفی خواهیم کرد.
تبلیغات

مک‌بوک‌های اپل از جمله قدرتمندترین و محبوب‌ترین لپ‌تاپ‌ها در سراسر دنیا به حساب می‌آیند. این اعتبار و محبوبیت ناشی از طراحی زیبا، عملکرد قوی و سیستم عامل پیشرفته‌ای است که اپل برای رفع نیازهای مختلف کاربران تدارک می‌بیند؛ با این حال، انتخاب مک‌بوک مناسب با نیازهای کاربر از میان انبوه مدل‌ها و کانفیگ‌های مک‌بوک شاید چالش‌برانگیز باشد.

در مقاله‌ی پیش‌رو، بهترین مک بوک های موجود در بازار ایران را براساس قیمت‌ها و کاربری‌های مختلف معرفی خواهیم کرد؛ از مدل‌هایی که با ارزان‌ترین قیمت به‌فروش می‌رسند گرفته تا مک‌بوک‌های لوکس و قدرتمند که قیمت‌هایی سرسام‌آور دارند.

بهترین مک‌بوک‌های بازار

 • بهترین مک بوک تا ۴۰ میلیون تومان
 • مک بوک ایر M1
  • بهترین مک بوک تا ۶۰ میلیون تومان
 • مک بوک ایر ۱۵ اینچی M2
 • بهترین مک بوک تا ۸۵ میلیون تومان
 • مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M1 Pro
 • انتخاب جایگزین: مک بوک پرو ۱۴ اینچی
 • بهترین مک بوک تا ۹۵ میلیون تومان
 • مک بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Pro با گرافیک ۱۶ هسته‌ای
 • بهترین مک بوک تا ۱۱۰ میلیون تومان
 • مک بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Pro با گرافیک ۱۹ هسته‌ای
 • بهترین مک بوک تا ۱۳۰ میلیون تومان
 • مک بوک پرو ۱۶ اینچی M1 Max
 • بهترین مک بوک تا ۱۵۰ میلیون تومان
 • مک بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۰ هسته‌ای
 • بهترین مک بوک تا ۱۷۰ میلیون تومان
 • مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای
 • بهترین مک بوک بازار ایران
 • مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای و رم ۶۴ گیگابایتی
 • مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای و رم ۹۶ گیگابایتی

فرق مدل های مختلف مک بوک

به‌طورکلی اگر قصد خرید مک‌بوک داشته باشید، اپل دو گزینه‌ی مختلف مک‌ بوک ایر و مک بوک پرو را در اختیارتان قرار می‌دهد. مک‌‌بوک ایر معمولاً برای کاربری روزمره همچون خبرنگاری، وب‌گردی، دانش‌آموزی، مطالعه و تماشای فیلم مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ اما برای کاربران حرفه‌ای که قصد انجام کارهایی مثل برنامه‌نویسی، تدوین و طراحی‌های گرافیکی سنگین را دارند، مک‌بوک پرو گزینه‌ی مناسب‌تری به‌نظر می‌رسد.

مک‌بوک‌ ایر در دو نسخه‌ی ۱۳ و ۱۵ اینچی و صفحه‌نمایش IPS LCD به‌فروش می‌رسند؛ درحالی‌که مک‌بوک پرو در نسخه‌های ۱۳، ۱۴ و ۱۶ اینچی ارائه می‌شود. صفحه‌نمایش مانند مدل‌های ایر از نوع IPS LCD است؛ با این تفاوت که مدل‌های ۱۴ و ۱۶ اینچی از فناوری نوردهی MiniLED به‌ترتیب با ۸ تا ۱۰ هزار چراغ LED بهره می‌برند و در مقایسه با IPS معمولی، روشنایی و کنتراست بالاتری ارائه می‌دهند. پنل هر دو مدل مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی ۶۰ هرتزی هستند؛ اما لپ‌تاپ‌های ۱۴ و ۱۶ اینچی از نرخ نوسازی متغیر تا ۱۲۰ هرتز استفاده می‌کنند.

مک‌بوک ایر ۱۳ و ۱۵ اینچی از تراشه‌های پایه‌ی M1 و M2 با گرافیک‌های مختلف استفاده می‌کنند. در مقابل، اپل در مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی از تراشه‌های M1 Pro، M2 Pro یا M1 Max و M2 Max استفاده می‌کند؛ ازاین‌رو، مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی در حال حاضر عنوان قدرتمندترین مک‌بوک‌های اپل را به‌خود اختصاص می‌دهند.

ازسوی‌دیگر، مک بوک پرو ۱۳ اینچی، تنها لپ تاپ اپل است که فناوری تاچ‌بار (نوار لمسی بالای کیبورد) در آن دیده می‌شود. این مدل نیز مانند مک‌بوک ایر از پردازنده‌های پایه‌ی M1 و M2 بهره می‌برد.

ویژگی دیگری که مک بوک ایر و مک بوک پرو را از دیگر متمایز می‌کند، به فقدان فن خنک‌کننده در مدل‌های مختلف مک‌بوک ایر بازمی‌گردد؛ ازاین‌رو، در پردازش‌های مداوم و سنگین در مقایسه با مک‌بوک پرو دچار افت عملکرد بیشتری می‌شوند.

بهترین مک بوک تا ۴۰ میلیون تومان

مک بوک ایر M1 اپل؛ بهترین لپ‌تاپ با کاربری روزمره

اگر به‌دنبال ارزان‌ترین لپ‌تاپ اپل با ارزش خرید بالا برای کاربری روزمره هستید، مک بوک ایر 2020 اپل بهترین گزینه به‌حساب می‌آید. از مهم‌ترین امکانات این لپ‌تاپ می‌توان به تراشه‌ی M1 با پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای و پردازنده‌ی گرافیکی ۷ هسته‌ای، نمایشگر ۱۳ اینچی IPS LCD با روشنایی ۴۰۰ نیت و باتری با ظرفیت ۴۹٫۹ وات‌ساعتی اشاره کرد که شارژدهی آن به ۱۸ ساعت می‌رسد.

بدون درنظرگرفتن رم ۸ گیگابایتی که البته برای کاربری روزمره کافی خواهد بود، مک بوک ایر M1 با قدرت پردازشی بالا، یکی از بهترین لپ‌تاپ‌های اپل با قیمت حدودی ۴۰ میلیون تومان به‌شمار می‌آید و درمقایسه‌با مک‌بوک ایر M2 که با اختلاف قیمتی ۱۳ میلیونی به‌فروش می‌رسد، انتخاب منطقی‌تری است؛ زیرا مک‌بوک ایر M2 تنها در بخش طراحی و عملکرد پردازشی (۲۰ درصد سریع‌تر) تغییراتی را به‌خود می‌بیند، ضمن اینکه مدل سرعت SSD مدل پایه‌اش، نصف مک‌بوک ایر M1 است.

بهترین مک بوک تا ۶۰ میلیون تومان

مک بوک ایر 15 اینچی M2 اپل

مک بوک ایر ۱۵ اینچی از صفحه‌نمایش ۱۵٫۳ اینچی با روشنایی ۵۰۰ نیت از نوع IPS LCD و پشتیبانی از فضای رنگی گسترده بهره می‌برد و برای افرادی که به نمایشگر بزرگ‌تری احتیاج دارند، انتخاب مناسبی محسوب می‌شود.

اگرچه مک‌بوک ایر ۱۵ اینچی از تراشه‌ی ۸ هسته‌ای M2 قدرت می‌گیرد، از SSD تک‌ماژول به‌جای دو ماژول استفاده می‌کند و همین امر باعث می‌شود سرعت SSD آن درمقایسه‌با سرعت نسخه‌ی M1 به نصف برسد.

مک‌بوک ایر ۱۵ اینچی را می‌توانید با بودجه‌ای حدوداً ۶۰ میلیون تومانی خریداری کنید. چنانچه به رم بیشتری نیاز دارید، می‌توانید نسخه‌ی ۱۶ گیگابایتی لپ‌تاپ را خریداری کنید؛ اما با توجه به برچسب قیمتی ۸۰ میلیون تومانی‌اش، خرید این نسخه به‌صرفه نیست و ما نیز خریدش را توصیه نمی‌کنیم.

بهترین مک بوک تا ۸۵ میلیون تومان

مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M1 Pro

مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M1 Pro با پردازنده‌ی مرکزی ۱۰ هسته‌ای و گرافیک ۱۶ هسته‌ای، بهترین مک بوک بازار در محدوده‌ی ۸۵ میلیون تومان به‌حساب می‌آید. این لپ‌تاپ با مک‌بوک پرو M1 Max که به‌طور مشابه از پردازنده‌ی ۱۰ هسته‌ای بهره می‌برد، ازنظر قدرت پردازشی برای کاربری‌هایی همچون برنامه‌نویسی تفاوت چندانی ندارد و تنها تفاوت دو مدل را می‌توان پهنای باند حافظه‌ی دوبرابری و گرافیک سریع‌تر مدل Max دانست؛ پس چنانچه برنامه‌نویسی می‌کنید، به‌جای صرف ۱۲۰ میلیون تومان برای خرید M1 Max، توصیه می‌کنیم به مک‌بوک پرو M1 Pro با هزینه‌ای منطقی‌تر فکر کنید.

صفحه‌نمایش ۱۶٫۲ اینچی با نورپردازی MiniLED، نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز و حداکثر روشنایی ۱۶۰۰ نیت HDR، باتری با ظرفیت ۱۰۰ وات‌ساعت با طول عمر ۲۱ ساعته هنگام تماشای فیلم، دیگر ویژگی‌های مهمی هستند که مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی ۲۰۲۱ را به یکی از بهترین مک‌بوک‌ها برای برنامه‌نویسی تبدیل می‌کنند.

انتخاب جایگزین: مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی M1 Pro

مک بوک پرو 14 اینچی به‌دلیل ابعاد و وزن کوچک‌تر، برای افرادی که به لپ‌تاپی جمع‌وجور برای برنامه‌نویسی نیاز دارند، بهترین انتخاب ممکن به‌حساب می‌آید. این لپ‌تاپ از همان تراشه‌ی M1 Pro با دو هسته‌ی پردازشی کمتر در بخش CPU و GPU استفاده می‌کند. همچنین از باتری ۷۰ وات‌ساعتی بهره می‌برد که باتوجه‌به ابعاد کوچک‌تر منطقی به‌نظر می‌آید.

مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی M1 Pro نسبت‌به مدل قبل با اختلاف قیمت ناچیزی به‌فروش می‌رسد و ازنظر قدرت پردازشی نیز تفاوت چشم‌گیری بین‌شان دیده نمی‌شود؛ بااین‌حال، اگر فکر می‌کنید لپ‌تاپ ۱۶ اینچی بزرگ به‌نظر می‌رسد، این گزینه را مدنظر قرار دهید.

بهترین مک بوک تا ۹۵ میلیون تومان

مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Pro با گرافیک ۱۶ هسته‌ای

مک‌ بوک پرو ۱۴ اینچی ۲۰۲۳ اپل به‌عنوان جایگزینی برای مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی ۲۰۲۱ به میان آمده است که در زمان خود یکی از بهترین لپ‌تاپ‌های ممکن به‌شمار می‌رفت و هنوز هم در فهرست بهترین مک‌ بوک بازار جای می‌گیرد.

طراحی مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی ۲۰۲۳، درمقایسه‌با نسل قبل ازنظر طراحی تغییرات زیادی به‌خود ندیده است و تفاوت اصلی در بخش سخت‌افزار لپ‌تاپ مشاهده می‌شود: تراشه‌ی M2 Pro. این نسخه از مک‌بوک که در محدوده‌‌ی ۹۵ میلیون تومان به‌فروش می‌رسد، به ۱۰ هسته‌ی پردازشی و گرافیک ۱۶ هسته‌ای مجهز شده است و ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی به‌همراه رم ۱۶ گیگابایتی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

دیگر تفاوت‌ها در نسخه‌ی وای‌فای 6E، بلوتوث ۵٫۳ و اضافه‌شدن HDMI 2.1 خلاصه می‌شوند. سایر قابلیت‌ها همچون ظرفیت باتری، صفحه‌نمایش،‌ رزولوشن و نرخ نوسازی بدون تغییر باقی مانده‌اند.

بهترین مک بوک تا ۱۱۰ میلیون تومان

مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Pro با گرافیک ۱۹ هسته‌ای

مک بوک پرو 14 اینچی M2 Pro افزون‌بر پردازنده‌ی ۱۰ هسته‌ای با ۱۶ هسته‌ی گرافیکی، در نسخه‌ی دیگری نیز با پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای و گرافیک ۱۹ هسته‌ای ارائه شده است. این لپ‌تاپ از فضای ذخیره‌سازی یک ترابایت و رم ۱۶ گیگابایت بهره می‌برد و بدین‌ترتیب، علاوه‌بر افزایش سرعت پردازنده، فضای ذخیره‌سازی بیشتری را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد.

صفحه‌نمایش MiniLED، نرخ نوسازی تطبیقی ۱۲۰ هرتز و باتری با ظرفیت ۷۰ وات‌ساعت که طول عمری ۱۸ ساعته دارد، از دیگر امکانات مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Pro به شمار می‌آیند. صفحه‌نمایش و اسپیکرهای مک‌بوک پرو M2 Pro تفاوتی با نسل گذشته ندارد.

بهترین مک بوک تا ۱۳۰ میلیون تومان

مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M1 Max

در محدوده‌ی ۱۳۰ میلیون تومان می‌توان به‌سراغ مک بوک پرو 16 اینچی با تراشه‌ی M1 Max رفت که ۱۰ هسته‌ی پردازشی و ۳۲ هسته‌ی گرافیکی آن را همراهی می‌کنند. اگر به‌دنبال مک‌بوکی کارآمد برای انجام کارهای گرافیکی هستید، مک‌‌بوک پرو ۱۶ اینچی همه‌ی‌ آنچه را که از یک لپ‌تاپ انتظار دارید در اختیارتان قرار می‌دهد.

مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M1 Max، درست همانند دیگر مدل‌های مک‌بوک پرو از نمایشگر LCD با فناوری MiniLED و عملکردی مشابه OLED بهره می‌برد و براساس بررسی‌های زومیت، کنتراست بسیار بالایی دارد. پوشش فضای گسترده‌ی رنگی P3، حداکثر روشنایی ۱۶۰۰ نیت و نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز از دیگر ویژگی‌های نمایشگر این تبلت به‌شمار می‌روند. باتری ۱۰۰ وات‌ساعتی مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی اپل، تا ۲۱ ساعت همراهتان خواهد بود.

بهترین مک بوک تا ۱۵۰ میلیون تومان

مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۰ هسته‌ای

مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی با تراشه‌ی M2 Max که در حال حاضر قدرتمندترین و کم‌مصرف‌ترین تراشه‌ی اپل به‌شمار می‌رود، یکی از بهترین مک‌بوک‌های بازار در محدوده‌ی ۱۵۰ میلیون تومان است و از فضای ذخیره‌سازی یک ترابایت و رم ۱۶ گیگابایت بهره می‌برد.

مک‌بوک پرو پیشنهادی ما، از پردازنده‌ی ۱۲ هسته و گرافیک ۳۰ هسته‌‌ای قدرت می‌گیرد و پهنای باند حافظه‌اش به ۴۰۰ گیگابایت‌برثانیه می‌رسد. این لپ‌تاپ مانند دیگر مدل‌های ۱۴ اینچی از باتری ۷۰ وات‌ساعتی و نمایشگر IPS LCD با فناوری MiniLED و نرخ نوسازی تطبیقی ۱۲۰ هرتز بهره می‌برد. اگر به رم بیشتر و نمایشگر بزرگ‌تری نیاز دارید، می‌توانید به‌سراغ نسخه‌ی ۱۶ اینچی بروید که درادامه معرفی‌اش می‌کنیم.

بهترین مک بوک تا ۱۷۰ میلیون تومان

مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای

با بودجه‌ای حدوداً ۱۷۰ میلیونی می‌توانید مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای، قوی‌ترین مک‌بوک اپل را خریداری کنید. این لپ‌تاپ که در سال ۲۰۲۳ به بازار جهانی راه یافت، با فضای ذخیره‌سازی مختلفی ارائه شده است. اگر فضای یک ترابایت و رم ۳۲ گیگابایت را کافی می‌دانید، بدون پرداخت هزینه‌ی بیشتر، به خرید همین مک‌بوک اکتفا کنید.

تراشه‌ی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای اکنون بهترین تراشه‌ی اپل به‌حساب می‌آید و مدل‌های گران‌‌قیمت‌تر، صرفاً ازنظر فضای ذخیره‌سازی و رم تفاوت دارند که همین امر موجب افزایش قیمت آن‌ها شده است. چنانچه برای اموری همچون یادگیری ماشین به رم بیشتری احتیاج دارید، باید بودجه‌ی خود را به بیش از ۲۰۰ میلیون برسانید و به‌سراغ مدل‌های گران‌تر بروید.

بهترین مک بوک بازار ایران

اگر از نظر مالی مشکلی ندارید و می‌خواهید بدون درنظرگرفتن قیمت صاحب بهترین مک بوک بازار ایران شوید، می‌توانید به‌سراغ گران‌ترین مک‌بوک‌های اپل بروید.

مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای و رم ۶۴ گیگابایتی

مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای و ۱۲ هسته‌ی پردازشی، بدون شک بهترین مک‌بوک اپل است و به‌خوبی پاسخگوی تمام نیازهای کاربر همچون برنامه‌نویسی، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی خواهد بود.

فضای ذخیره‌سازی یک ترابایتی به‌همراه ۶۴ گیگابایت رم، صفحه‌نمایش MiniLED با قابلیت نمایش یک میلیارد رنگ و پشتیبانی از فناوری ProMotion که براساس محتوای در حال نمایش، نرخ نوسازی را از ۲۴ تا ۱۲۰ هرتز تغییر می‌دهد، باتری ۱۰۰ وات‌ساعتی قدرتمند و اسپیکرهای ۶گانه مهم‌ترین امکانات مک بوک پرو ۱۶ اینچی را تشکیل می‌دهند.

مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Max با گرافیک ۳۸ هسته‌ای و رم ۹۶ گیگابایتی

بازهم اگر فکر می‌کنید ۶۴ گیگابایت رم پاسخگوی نیازهایتان نیست، می‌توانید مک بوک پرو ۱۴ اینچی M2 Max با رم ۹۶ گیگابایت را خریداری کنید؛ البته برای افرادی که نمایشگر بزرگ را ترجیح می‌دهند، اپل مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی با رم ۹۶ گیگابایت را نیز عرضه کرده است؛ بااین‌حال، با توجه به اینکه این مدل اکنون در بسیاری از فروشگاه‌های ایران موجودی ندارد، ما مدل ۱۴ اینچی را توصیه می‌کنیم.

مک‌بوک‌های ۶۴ و ۹۶ گیگابایتی پیشنهادی ما ازنظر قیمت نیز تفاوت زیادی ندارند و در شرایط فعلی، با بودجه‌ای حدوداً ۲۳۰ میلیون تومانی می‌توانید هرکدام از دو مک‌بوک قدرتمند را خریداری کنید. برای مشاهده‌ی قیمت لپ تاپ اپل به بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات