داستان برند سامسونگ؛ آینه تمام‌نمای تاریخ تجاری کره

جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
مطالعه 31 دقیقه
سامسونگ برند کره‌ای است که در تاریخچه‌ی ۸۰ ساله‌ی خود توانسته از یک شرکت کوچک صادراتی، به یکی از بزرگ‌ترین بازیگران دنیای فناوری تبدیل شود.
تبلیغات

سامسونگ (Samsung) شرکت کره‌ای با فعالیت بین‌المللی است که مرکز آن در شهرک اداری سامسونگ تاون سئول قرار دارد. این شهر، یک مرکز اداری و پارک فناوری اطلاعات است که به‌طور کامل به سامسونگ و زیرمجموعه‌های متعدد آن تعلق دارد. زمینه‌های فعالیت شرکت سامسونگ بسیار متنوع هستند؛ اما می‌توان تمرکز آن را از سال ۱۹۶۹ و با تأسیس سامسونگ الکترونیکس، روی دنیای الکترونیک و فناوری دانست.

سه‌ دهه‌ی اولیه‌ی فعالیت سامسونگ در زمینه‌های مختلف از صادرات تا صنایع غذایی و بیمه متنوع بود. این شرکت سپس وارد حوزه‌ی الکترونیک شد و یک دهه بعد، صنعت ساخت‌وساز و تولید کشتی را به فعالیت‌های خود اضافه کرد. با شروع دهه‌ی ۲۰۰۰، فعالیت‌های سامسونگ بیش‌ازپیش جهانی شده و خصوصا بخش الکترونیک آن فعالیت‌هایی جدی در این زمینه داشته است.

در حال حاضر زیرمجموعه‌های اصلی صنعتی سامسونگ سه واحد Samsung Electronics ،Samsung Heavy Industries و Samsung C&T هستند. البته این شرکت در حوزه‌های دیگر نیز زیرمجموعه‌های بسیار بزرگی دارد که از آن‌جمله می‌توان به شرکت بیمه‌ی عمر سامسونگ، سامسونگ اورلند (مدیر پارک سرگرمی Everland، قدیمی‌ترین مرکز تفریحی کره‌ی جنوبی) و Cheil Worldwide را نام برد. شرکت چیل ورلدواید آژانس تبلیغاتی سامسونگ است که در زمره‌ی بزرگ‌ترین آژانس‌های جهانی در این صنعت شناخته می‌شود.

در حال حاضر زیرمجموعه‌ی الکترونیک و خصوصا گوشی‌ موبایل و نیمه‌هادی‌ها، وظیفه‌ی اصلی کسب درآمد را برای غول کره‌ای بر عهده دارند. بخش موبایل سامسونگ در سال‌های اخیر به قدری رشد داشته که محصولات آن چند سالی است به‌عنوان پرفروش‌ترین گوشی‌‌ هوشمند در جهان شناخته می‌شوند.

سامسونگ تاون
سامسونگ تاون، مرکز اصلی مدیریت سامسونگ در سئول کره‌ی جنوبی

سامسونگ یکی از مؤثرترین شرکت‌ها در رشد اقتصادی و سیاسی کره‌ی جنوبی بوده است

سامسونگ به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین برندهای جهان در سال‌های اخیر، تأثیر زیادی در توسعه‌ی اقتصادی، سیاسی، رسانه‌ای و حتی فرهنگی کشورش یعنی کره‌ی جنوبی داشته است. کارشناسان معتقدند این شرکت نقشی مهم در انقلاب اقتصادی کره و تبدیل شدن آن از کشوری در‌حال‌توسعه به کشوری توسعه‌یافته داشته است. این انقلاب که با عنوان Miracle on the Han River شناخته می‌شود، پس از جنگ کره در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی اتفاق افتاد. زیرمجموعه‌های سامسونگ یک‌پنجم از کل صادرات کره را به خود اختصاص داده‌اند و آمارهای منتشرشده، درآمد این هولدینگ را نزدیک به ۲۰ درصد از درآمد تولید ناخالص ملی کره عنوان می‌کنند.

تاریخچه‌ تأسیس

لی بیونگ-چول، عضو یک خانواده‌ی ملَاک کره‌ای در منطقه‌ی اویریئونگ کره‌ی جنوبی بود. او در سال ۱۹۳۸ به شهر دائگو رفت و شرکت Samsung Sanghoe را تأسیس کرد. در زبان کره‌ای کلمه‌ی سامسونگ به معنای سه ستاره است. اولین فعالیت شرکت سامسونگ صادرات بود که خصوصا روی صادرات ماهی خشک، موادغذایی محلی و رشته فرنگی تمرکز داشت. این شرکت فعالیت صادراتی خود را در منطقه‌ی سو-دونگ و با ۴۰ کارمند و کارگر شروع کرد.

موسس سامسونگ
لی بیونگ-چول مؤسس سامسونگ در یکی از جلسات مدیریتی شرکت

سال‌های ابتدایی فعالیت این شرکت صادراتی با موفقیت‌های زیادی همراه بود و به همین دلیل، لی مرکز مدیریت آن را در سال ۱۹۴۷ به سئول انتقال داد. البته جنگ کره در سال‌های بعد باعث شد لی مجبور به ترک سئول شود. فعالیت‌های او در سال‌های بعد به تصفیه‌ی شکر و تولید پشم اختصاص داشت. شرکت Chiel Mojik در  سال ۱۹۵۴ به‌عنوان آسیاپ پشم این شرکت تأسیس شد که امروزه با نام Cheil Industries به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فعالان صنعت پارچه، مد صنایع شیمیایی و محصولات شیمیایی الکتریکی شناخته می‌شود.

این شرکت فعالیت خود را با صادرات ماهی خشک و محصولات غذایی شروع کرد

یکی از همکاری‌های بزرگ لی با دیگر سرمایه‌گذاران بزرگ کره در سال ۱۹۴۷ رخ داد. چو هانگ-جای، مؤسس گروه هیوسانگ، در این سال در زیرمجموعه‌ی تجارتی سامسونگ با نام Samsung Mulsan Gongsa سرمایه‌گذاری کرد. این شرکت امروزه با نام Samsung C&T شناخته می‌شود. پس از چند سال چو و لی به‌ خاطر اختلاف نظر در مسائل مدیریتی از یکدیگر جدا شدند و گروه تشکیل‌شده به بخش‌های کوچک‌تری با نام‌های سامسونگ گروپ، هیوسانگ گروپ، هانکوک تایر و شرکت‌های دیگر تجزیه شد.

لی کان هی
لی کان-هی مدیر کنونی سامسونگ (سمت چپ) در کنار پدرش لی بیونگ-چول

ورود به صنعت الکترونیک

در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۹۷۰، سامسونگ با تأسیس زیرمجموعه‌ی سامسونگ الکتریک اینداستریز به‌صورت جدی وارد این صنعت شد. این زیرمجموعه خود شامل بخش‌های متنوعی از دستگاه‌های الکترونیکی، الکترومکانیکی، تولید قطعات دستگاه‌ها و بخش مستقل نیمه‌هادی‌ها بود. اولین مجموعه‌ی عملیاتی این بخش در شهر سوون تأسیس شد.

اولین محصولات این شرکت شامل تلویزیون، ماشین‌حساب، یخچال، سیستم‌های تهویه و ماشین لباسشویی بود. در سال ۱۹۷۰، شرکت ژاپنی NEC با سامسونگ گروپ وارد همکاری شد و Samsung-NEC برای تولید محصولات خانگی و سیستم‌های صوتی تأسیس شد. ورود اصلی به بازار نیمه‌هادی‌ها در سال ۱۹۷۴ و با خرید شرکت Korea Semiconducter انجام شد. 

در سال ۱۹۸۰، یکی از مهم‌ترین خریدهای مجموعه‌ی رشدیافته‌ی سامسونگ صورت گرفت. آن‌ها شرکت Hanguk Jeonja Tongsin را در شهر گومی خریداری کردند و وارد صنعت مخابرات شدند. این مجموعه ابتدا در تولید برد سوئیچ‌های مخابراتی فعالیت می‌کرد و به‌مرور در صنایع فکس و تلفن نیز وارد شد. شرکت هانگوک را می‌توان پایه‌های امپراتوری امروزی سامسونگ در صنعت موبایل نامید.

تا سال ۱۹۸۱، گروه الکتریک سامسونگ بیش از ۱۰ میلیون تلویزیون سیاه و سفید تولید کرده بود. در فوریه‌ی سال ۱۹۸۳، مؤسس سامسونگ از تصمیم جدی این شرکت برای ورود به صنعت تولید حافظه‌ی DRAM رونمایی کرد و یک سال بعد، این شرکت به سومین تولیدکننده‌ی این محصولات در جهان تبدیل شد.

اولین کامپیوتر سامسونگ
SPC-1000، اولین کامپیوتر سامسونگ

با فوت مؤسس سامسونگ در سال ۱۹۸۷، این شرکت به چهار بخش بزرگ تقسیم شد. بخش اصلی، سامسونگ گروپ بود که بسیاری از زیرمجموعه‌ها را در تسلط خود حفظ کرد. شرکت‌های شینسگائه، سی‌جی و هانسول، بخش‌های دیگر بودند که با شروع دهه‌ی ۲۰۰۰ به‌طور کامل از سامسونگ جدا شدند و از آن زمان به‌صورت کاملا مستقل کار می‌کنند. در سال ۱۹۸۸، بخش الکتریکی و بخش نیمه‌هادی‌های سامسونگ به هم ملحق شدند و سامسونگ الکترونیکس را تشکیل دادند.

اولین محصولات سامسونگ در بازار گوشی موبایل بسیار ضعیف و بی‌کیفیت بودند

دهه‌ی ۱۹۹۰، با فعالیت جدی سامسونگ در بخش تحقیق و توسعه‌ی دنیای الکترونیک همراه بود. آن‌ها اولین کامپیوتر شخصی تحت برند سامسونگ را در سال ۱۹۸۲ معرفی کردند. این کامپیوتر از نوار کاست برای ذخیره‌ی اطلاعات استفاده می‌کرد و البته امکان اضافه کردن فلاپی درایو نیز داشت. در همین سال، فعالیت‌ها برای گسترش جهانی برند نیز ادامه داشت و اولین کارخانه‌ی تولید تلویزیون سامسونگ در خارج از کره، در کشور پرتغال تأسیس شد.

اولین محصول سامسونگ الکترونیکس در بازار گوشی‌ موبایل، در سال ۱۹۸۸ و برای بازار کره‌ی جنوبی عرضه شد. در آن زمان موتورولا بخش اعظم بازار این کشور را در اختیار داشت و تا ابتدای دهه‌ی ۲۰۰۰ سامسونگ توانست سهم بازار خود را تنها به ۱۰ درصد برساند. علاوه بر آن، محصلات اولیه‌ این شرکت تا میانه‌های سال ۲۰۰۰ کیفیت خوبی نداشتند و حتی خروج از این بازار به‌نوعی در دستور کار مدیران قرار داشت.

sh-100
SH-100، اولین گوشی برند سامسونگ

داستان‌ها حاکی از آن هستند که اولین گوشی‌ سامسونگ به‌قدری در عملکرد مشکل داشت که لی کان-هی با حضور در کارخانه، دستور نابودی تمام گوشی‌های تولیدشده را داد. او با این کار نشان داد که تمام تلاش مهندسان و کارگران تا آن روز بی‌فایده بوده است و همه‌چیز باید از اول شروع شود.

در سال‌های بعدی، نیویورک، آستین تگزاس، توکیو و انگلستان میزبان کارخانه‌های تولیدی سامسونگ بودند. آمار نشان می‌دهد که مرکز آستین، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خارجی در تگزاس است و یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌ عمده در سرتاسر ایالات متحده‌ی آمریکا محسوب می‌شود. این مرکز با نام Samsung Austin Semiconducter فعالیت می‌کند و تمرکز اصلی آن روی تولید نیمه‌هادی‌ها است.

گسترش بازارها و ورود به صنعت ساخت و ساز

با شروع دهه‌ی ۲۰۰۰، فعالیت‌های بین‌المللی و ساخت‌وساز سامسونگ قوت گرفت. در آن سال‌ها زیرمجموعه‌ی این شرکت با نام Samsung C&T که در بخش‌های مختلف اعم از ساخت‌وساز، سرمایه‌گذاری و نیروگاه فعالیت می‌کند، در چند پروژه‌ی برج‌سازی بزرگ پیروز شد. برج‌های دوقلوی پتروناس در مالزی، برج تایپه ۱۰۱ در تایوان و برج عظیم خلیفه در دوبی، از پروژه‌هایی بودند که به سامسونگ سپرده شدند.

سامسونگ
سامسونگ سی‌اند‌تی، زیرمجموه‌ی ساخت‌وساز و فعالیت‌های تجاری

لی کان-هی فرزند سوم مؤسس سامسونگ و رئیس هیئت‌مدیره‌ی کنونی سامسونگ در سال ۱۹۹۳ تصمیم گرفت ابعاد شرکت را تا حدودی کوچک کند و به‌همین منظور ۱۰ زیرمجموعه‌ی سامسونگ گروپ را فروخت. او شرکت را روی سه صنعت اصلی متمرکز کرد: الکترونیک، مهندسی و شیمی. در سال ۱۹۹۶، بنیاد دانشگاهی Sungkyinkwan توسط سامسونگ خریداری شد که امروزه به‌عنوان یکی از بازوهای اصلی تحقیق و توسعه‌ی این شرکت شناخته می‌شود.

دهه‌ی ۲۰۰۰ با سلطه‌ی سامسونگ الکترونیکس بر بخش‌های مختلف بازار فناوری نیز همراه بود. در سال ۱۹۹۲ این شرکت به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌‌ی چیپ حافظه و بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تراشه پس از اینتل در جهان تبدیل شد. اولین صفحه‌نمایش LCD این شرکت در سال ۱۹۹۵ تولید شد و ۱۰ سال بعد، سامسونگ، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی LCD در جهان بود. 

شرکت S-LCD یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان LCD در جهان بود که در سال ۲۰۰۶ با همکاری سامسونگ و سونی تشکیل شد. سونی، رقیب ژاپنی سامسونگ که سرمایه‌گذاری زیادی در تولید این صفحات انجام نداده بود، تأسیس این شرکت را به کره‌ای‌ها پیشنهاد داد و با ۴۹ درصد مالکیت، عضو شرکت جدید شد. در نهایت در سال ۲۰۱۱، سامسونگ تمامی سهم سونی را خریداری کرد و مالک کل شرکت اس-LCD شد.

تلاش سامسونگ برای ورود به صنعت خودروسازی به دلیل شروع بحران اقتصادی آسیا موفقیت‌آمیز نبود

لی کان-هی علاوه بر کاهش ابعاد شرکت، متوحه پتانسیل‌های صنعت خودروسازی نیز شد. او در ابتدای دهه‌ی ۲۰۰۰ عقیده پیدا کرد که این صنعت ترکیبی از صنایع دیگر است و آینده‌ای روشن دارد. در ابتدا او تصمیم گرفت شرکت کیا را به زیرمجموعه‌ سامسنوگ گروپ ملحق کند که موفق نشد. سپس سامسونگ موتورز (SMI) به‌عنوان یک خودروساز مستقل در سال ۱‍۹۹۴ تأسیس شد. زیرمجموعه‌ی تولید ماشین‌آلات سنگین نیز در سال ۱۹۹۶ با نام Samsung Commercial Vehicles تأسیس شد.

خودروی سامسونگ
سامسونگ SQS، خودروی تولیدی سامسونگ در سال ۱۹۹۹

پس از تأسیس خودروسازی سامسونگ، بحران اقتصادی آسیا شروع شد و کره‌ای‌ها تصمیم به فروش زیرمجموعه‌ی خود گرفتند. اولین خریدار اختمالی دوو بود که خود بعدا دچار بحران شد و توسط جنرال موتورز خریداری شد. سپس هیوندای برای خرید اقدام کرد که اختلاف نظر با مدیران سامسونگ مانع از این خرید شد تا اینکه در نهایت شرکت فرانسوی رنو ۷۰ درصد از سهام سامسونگ موتورز را خریداری کرد. بخش تولید ماشین‌آلات سنگین نیز به فعالیت‌های خود ادامه داد تا اینکه در پایان سال ۲۰۰۰ دچار ورشکستگی شد.

از شاخه‌های مهم دیگر که در این دهه به سامسونگ اضافه شدند، صنعت هوافضا بود. این زیرمجموعه بعدا در سال ۱۹۹۹ با ترکیب با دوو و هیوندای، شرکت Korea Aerospace Industries را تشکیل داد. سامسونگ در حال حاضر هنوز به تولید موتور هواپیما و توربین‌های گازی مشغول است.

سلطه بر بازار

سامسونگ در سال ۲۰۰۰ یک مرکز مهندسی برنامه‌نویسی در ورشو لهستان تأسیس کرد. این اقدام، اولین گام‌ها برای ورود به بازار حرفه‌ای‌تر فناوری یعنی گوشی‌ موبایل و تلویزیون‌ هوشمند بود. این شرکت ابتدا با نام Samsung Solstice وارد بازار گوشی‌ هوشمند شد و سپس خط تولید آن‌ها را به سامسونگ گلکسی تغییر داد. مرکز ورشو امروز به یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیق و توسعه در اروپا تبدیل شده و پیش‌بینی استخدام سالانه ۴۰۰ نیروی جدید برای آن عنوان شده است. در سال ۲۰۱۲، سامسونگ الکترونیکس به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی‌ موبایل در جهان تبدیل شد و به سلطه‌ی چندساله‌ی نوکیا در این صنعت پایان داد.

Samsung Chip Making
کارمندان بخش تولید تراشه‌ی سامسونگ

قرن ۲۱ با سلطه‌ی سامسونگ بر بازار محصولات الکترونیکی از جمله موبایل، نمایشگر و تراشه همراه بوده است

در واقع برنامه‌ریزی سامسونگ (و زیرمجموعه‌ی اصلی آن یعنی سامسونگ الکترونیکس) برای سلطه بر بازارهای الکترونیکی از میانه‌های دهه‌ی ۲۰۰۰ شروع شد. در آن سال‌ها لی کان-هی تصمیم گرفت که تمرکز شرکت را از تولید محصول برای مصرف‌کنندگان، به تولید قطعات برای دیگر شرکت‌های منعطف کند. این اقدام شروع یک برنامه‌ریزی طولانی‌مدت برای تبدیل شدن از یک شرکت کوچک به فرمانروای بازار و کسب جایگاه سونی به‌عنوان بزرگ‌ترین فروشنده‌ی تجهیزات الکترونیکی در جهان بود.

سامسونگ امیدوار بود که ابتدا با تأمین قطعات، روش‌های تولید باکیفیت محصولات الکترونیکی را بیاموزد و به‌مرور به فعال اصلی این بازار تبدیل شود. همان‌طور که قبلا اشاره شد، این برنامه‌ریزی در سال‌های ابتدایی دهه‌ی ۲۰۲۰ به نتیجه رسید. این شرکت در حال حاضر به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی‌ هوشمند در جهان شناخته می‌شود و طبق آخرین آمار، ۲۳.۴ درصد از بازار جهانی را تحت سلطه‌ی خود دارد.

زیرمجموعه‌ها

همان‌طور که پیش از این خواندید، شرکت کره‌ای در طول تاریخ فعالیت خود گستره‌ی وسیعی از صنایع مختلف را درنوردیده است. در حال حاضر این شرکت عظیم در حوزه‌های متنوعی از الکترونیک، تبلیغات، ساخت‌وساز، تجهیزات پزشکی، سرگرمی، خدمات مالی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و ساخت ماشین‌آلات عظیم مانند کشتی فعالیت می‌کند. هر یک ازیرمجموعه‌های این شرکت خود شاخه‌های متنوعی را پوشش می‌دهند که شرکت‌های کوچک و بزرگی را تحت سرپرستی دارند.

سامسونگ هند
دفتر مدیریتی سامسونگ در هند

علاوه بر زیرمجموعه‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، سامسونگ در طول تاریخ خود بسیاری از شرکت‌های تابعه‌اش را فروخته است. به‌عنون مثال سامسونگ Techwin که در طراحی و تولید تجهیزات نظارتی، هواشناسی، اتوماسیون و فناوری‌های نظامی فعالیت می‌کرد در سال ۲۰۱۴ به هانوا گروپ فروخته شد. سامسونگ توتال شرکت دیگری بود که با مشارکت ۵۰ درصدی توتال در زمینه‌ی استخراج و پالایش نفت فعالیت می‌کرد. این شرکت نیز با فروخته شدن شرکت مادرش یعنی سامسونگ جنرال کمیکالز به هانوا گروپ، فروخته شد.

Samsung Electronics

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، سامسونگ الکترونیکس بزرگ‌ترین زیرمجموعه و سودده‌ترین بخش سامسونگ گروپ است. طبق آخرین آمار، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۲۵ میلیارد دلار بوده است. مقر اصلی زیرمجموعه‌ی الکترونیکی سامسونگ در شهر سوون کره‌ی جنوبی واقع است. این شرکت در سال ۱۹۶۹ تأسیس شد.

مجموعه‌های تولید و مونتاژ سامسونگ الکترونیکس در ۸۰ کشور جهان گسترش یافته‌اند و این شرکت طبق آخرین آمار حدود ۳۰۹ هزار کارمند دارد. سامسونگ الکترونیکس از لحاظ درآمد بزرگ‌ترین شرکت فناوری اطلاعات، تولیدکننده‌ی محصولات الکترونیکی و بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تراشه در جهان است که ارزش بازاری برابر با ۳۷۲ میلیارد دلار دارد. 

Samsung C&T

یکی از زیرمجموعه‌های باسابقه‌ی این شرکت که تقریبا هم‌زمان با گروه اصلی تأسیس شد، سامسونگ C&T نام دارد. نام این شرکت مخفف فعالیت‌های ساخت‌وساز (Cinstruction) و تجارت (Trading) است. از همان ابتدای تأسیس، هدف سی‌اند‌تی نظارت بر فروش محصولات بین‌المللی و پروژه‌های خارج از کشور بوده است. از سال ۱۹۹۵ تمرکز این شرکت روی سرمایه‌گذاری، صنعت مد و هتل‌داری نیز معطوف شد. سامسونگ سی‌ان‌تی در حال حاضر حدود ۱۳ هزار کارمند دارد.

Samsung Heavy Industries

سامسونگ

کشتی‌سازی سامسونگ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید وسایل نقلیه‌ی دریایی در جهان است

بخش کشتی‌سازی سامسونگ از سال ۱۹۷۴ و تحت عنوان Samsung Heavy Industries فعالیت می‌کند. این شرکت یکی از سه کشتی‌ساز بزرگ کره‌ی جنوبی در کنار هیوندای و دوو است و از بزرگ‌ترین کشتی‌سازان جهان محسوب می‌شود. اسکله‌ی تولیدی این شرکت در Geoje بزرگ‌ترین اسکله‌ی کشتی‌سازی در کره است و به‌عنوان پربازده‌ترین مرکز کشتی‌سازی در جهان شناخته می‌شود. انواع کشتی‌های ساخته‌شده توسط سامسونگ هوی اینداستریز در پرژه‌های حمل و نقل، مسافربری، استخراج نفت و ... استفاده می‌شوند. علاوه بر آن این شرکت برخی تجهیزات کنترلی و دیجیتال را نیز برای دیگر کشتی‌سازان تأمین می‌کند.

Samsung SDS

فعالیت‌های سامسونگ گروپ در بخش خدمات فناوری اطلاعات توسط زیرمجموعه‌ی این شرکت با نام Samsung SDS انجام می‌شود. این شرکت در سال ۱۹۸۵ و با تأسیس مؤسسه‌ی تحقیقات فناوری سامسونگ تحت عنوان Samsung Data Systems یا SDS فعالیت خود را شروع کرد. خدمات اس‌دی‌اس در شاخه‌های مشاوره‌ی پیاده‌سازی سیستم‌های شبکه‌ای، خدمات فنی و برون‌سپاری پروژه‌های زیرساختی انجام می‌شوند. مرکز مدیریتی این شرکت در سئول کره‌ی جنوبی قرار دارد. این شرکت در حال حاضر در حال سرمایه‌گذاری و گسترش فعالیت‌های خود در حوزه‌هایی همچون اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، بلاک‌چین و دیگر فناوری‌های نوین است. در حال حاضر خدمات اس‌دی‌اس در ۱۱ دفتر این شرکت در ۱۱ کشور جهان عرضه می‌شوند.

Samsung Insurance

سامسونگ لایف
سامسونگ لایف، زیرمجموعه‌ی خدمات بیمه‌ای سامسونگ

درآمد سرشار سامسونگ از فعالیت‌های متعدد صنعتی و بازرگانی باعث شد این شرکت به فکر تأسیس واحد بیمه‌ بیافتد. آن‌ها در سال ۱۹۵۲ بیمه‌ی Fire&Marine را تأسیس کردند که ابتدا با نام Korea Anbo fire Marine Reinsurance Co شروع به کار کرد. این شرکت بیمه‌ای در تأمین خدمات در حوزه‌های حوادث، اتومبیل و مدیریت ریسک فعالیت می‌کند. سامسونگ در سال ۱۹۵۸ این شرکت را خریداری کرد و در ۱۹۹۳ نام آن را به سامسونگ فایر تغییر داد.

سامسونگ در سال ۱۹۵۷ واحد بیمه‌ی عمر را تأسیس کرد که طبق آخرین آمار، بزرگ‌ترین شرکت بیمه‌ای کره‌ی جنوبی است و نزدیک به ۷ هزار کارمند دارد. عرضه‌ی عمومی سهام سامسونگ لایف در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد و بزرگ‌ترین IPO تاریخ کره را رقم زد.

Renault Samsung Motors

تلاش‌های سامسونگ گروپ برای وارد شدن به بازار اتومبیل از سال ۱۹۹۴ شروع شد. آن‌ها سامسونگ موتورز را با همکاری نیسان در این سال تأسیس کردند. البته بحران مالی آسیا در آن سال‌ها موجب شد کره‌ا‌ی‌ها محبور به فروش بخش زیادی از سهم خود به شرکت فرانسوی شوند. این شرکت در سال ۲۰۰۰ به زیرمجموعه‌‌ی رنو تبدیل شد و بخش کوچکی از سهام آن در مالکیت سامسونگ است. کارخانه‌ی تولید محصولات این شرکت در شهر بوسان کره‌ی جنوبی واقع است و ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار خودرو در سال دارد.

رنو سامسونگ
دفتر مدیریتی رنو سامسونگ

فروش خودروسازی رنو سامسونگ در سال‌های اخیر با افت شدیدی مواجه شده و به‌جز کره‌ی جنوبی، تنها کشور شیلی مقصد خودروهای این شرکت است. البته تلاش‌های شرکت فرانسوی کره‌ای در سال‌های اخیر برای ورود به بازار خودروهای الکتریکی، می‌تواند برای آن‌ها امیدبخش باشد.

Cheil Worldwide

بزرگ‌ترین شرکت تبلیغاتی و بازاریابی کره‌ی جنوبی متعلق به سامسونگ است

چیل ورلدواید، زیرمجموعه‌ی سامسونگ در صنعت بازاریابی است. فعالیت‌های این شرکت بین‌المللی در حوزه‌های تبلیعات، روابط عمومی و انواع بازاریابی متمرکز شده است. شرکت بازاریابی سامسونگ در سال ۱۹۷۳ تأسیس شد و اکنون دفتر اصلی آن در سئول کره‌ی جنوبی است. زیرمجموعه‌ی بازاریابی سامسونگ بزرگ‌ترین شرکت بازاریابی کره‌ی جنوبی بوده و در رتبه‌ی ۱۷ شرکت‌های بازاریابی جهان قرار دارد. شرکت‌های بزرگی همچون سامسوگ، آدیداس، کوکاکولا، جنرال موتورز، لگو، مایکروسافت، نستله و شل جزو مشتریان چیل ورلدواید هستند.

مراکز مدیریتی و شهرک‌ها

سامسونگ در کشورهای متعدد جهان دفاتر مدیریتی دارد؛ اما دفتر اصلی و تمرکز شرکت‌های زیرمجموعه‌ی خود را در شهر سئول و در منطقه‌ی سامسونگ تاون تأسیس کرده است. این منطقه‌ی اداری در منطقه‌ی سیوچو در شهر سئول واقع است و به‌عنوان هاب منطقه‌ای سامسونگ شناخته می‌شود.

زیرمجموعه‌های سامسونگ الکترونیکس، سامسونگ سی‌اند‌تی و سامسونگ لایف ساختمان‌هایی با ۴۴، ۳۴ و ۳۲ طبقه در این منطقه ساخته‌اند. شرکت معماری KPF وظیفه‌ی طراحی این ساختمان‌ها را بر عهده داشته است. اکنون سامسونگ الکترونیکس و سی‌اند‌تی در حال انتقال دفاتر مدیریتی به این شهرک هستند؛ اما سامسونگ لایف فعلا ساختمان خود را در اختیار دیگر شرکت‌ها از جمله الکترونیکس قرار داده است.

شهر دیجیتالی سامسونگ
ورودی شهر دیجیتال سامسونگ

شهر دیجیتال سامسونگ

سامسونگ الکترونیکس برای مدیریت و کنترل هرچه بهتر روی مراکز تحقیقاتی و تولیدی خود، شهرک Digital City را در شهر سوون تأسیس کرده است. شهر سوون یکی از شهرهای قدیمی کره است که در لیست بنیاد یونسکو نیز ثبت شده است. پس از تأسیس سامسونگ الکترونیکس و ساخت‌وساز مراکز مدیریتی و تولیدی این شرکت در این شهر، سوون به مرکز فناوری کره تبدیل شده و با داشتن ۱۱ دانشگاه، یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحصیلی این کشور نیز هست. شهرهای یانگین و هواسونگ در نزدیکی سوون نیز میزبان برخی مراکز تولیدی سامسونگ هستند و اتصال این شهرها به یکدیگر، منطقه‌ی دیجیتال سامسونگ را تشکیل داده است.

شهر دیجیتال سامسونگ در سوون کره‌ی جنوبی یک سیلیکون ولی اختصاصی است

اولین مرکز تحقیقاتی سامسونگ با نام R1 در سال ۱۹۸۰ در این شهر تأسیس شد. امروز این شرکت پنج مرکز تحقیقاتی در شهر دیجیتال خود دارد که هر کدام با تمرکز روی یک بخش اعم از ثبت پتنت، بهینه‌سازی هزینه‌های توسعه‌ی فناوری موبایل، توسعه‌ی سلطه بر بازارهای جهانی موبایل و مخابرات، افزایش سهم سامسونگ در بازار تلویزیون‌های دیجیتال و یکپارچه‌سازی زیرمجموعه‌های IT و موبایل فعالیت می‌کنند.

سامسونگ در شهر دیجیتال خود بهترین خدمات را برای کارمندان رسمی و غیررسمی خود ارائه‌ می‌کند. بهترین خدمات پزشکی و مراقبت از کودکان، فضاهای تفریحی، رستوران، مراکز مطالعاتی و انواع نمایشگاه‌ها و موزه‌ها، از امکانات رفاهی این شهر هوشمند هستند. شهر دیجیتال سامسونگ به قدری در سال‌های اخیر گسترش یافته که غول کره‌ای سیستم حمل‌ونقل اختصاصی خود را در داخل و به بیرون از آن راه‌اندازی کرده است. 

شهر دیجیتالی سامسونگ
نقشه‌ی شهر دیجیتال سامسونگ

محصولات سامسونگ

سامسونگ در تاریخچه‌‌ی فعالیت ۸۰ ساله‌ی خود طیف وسیعی از محصولات را به بازارهای متنوع عرضه کرده و علاوه بر آن، با خرید شرکت‌های مختلف در گستره‌ی وسیعی از صنایع فعالیت کرده است. همان‌طور که پیش از این گفته شد، بخش اعظمی از درآمد شرکت کره‌ای به زیرمجموعه‌ی محصولات الکترونیکی آن اختصاص دارد که در بخشی از بازارها، به‌عنوان برند پیشگام شناخته می‌شود.

پنل‌های LCD و ال‌ای‌دی

سامسونگ یکی از پیشگامان تولید پنل‌های LCD بوده و با عرضه‌ی فناوری جدید اولد، خود را در این بخش از بازار نیز پیشگام کرده است. فناوری اختصاصی این شرکت با نام AMOLED به فناوری غالب این روزها در دنیای گوشی‌ هوشمند تبدیل شده و ۹۸ درصد از بازار آن در اختیار غول کره‌ای است. شرکت سامسونگ دیسپلی به‌عنوان زیرمجموعه‌ی اصلی کره‌ای‌ها در تولید این محصولات فعالیت می‌کند.

شروع عرضه‌ی پنل‌های برند سوپر آمولد برای گوشی‌‌های هوشمند در سال ۲۰۱۰ و با گوشی‌های Wave S8500 و i9000 از محصولات سامسونگ الکترونیکس بود. یک سال بعد فناوری سوپر آمولد پلاس معرفی شد که نازک‌تر، روشن‌تر و کم‌مصرف‌تر بود.

بررسی تلویزیون خمیده‌ی 65 اینچ HUC9990 سامسونگ
تلویزیون خمیده‌ی سامسونگ

البته فعالیت‌های جدی سامسونگ در رسیدن به فناوری‌های پیشرفته در تولید صفحات نمایش به نیمه‌های دهه‌ی ۲۰۱۰ میلادی بازمی‌گردد. آن‌ها در سال ۲۰۰۷ تلویزیون LCD با ضخامت ۱۰ میلی‌متر را به‌عنوان یکی از نقاط عطف تاریخ خود به بازار عرضه کردند. یک سال بعد اولین تلویزیون جهان با ضخامت ناچیز ۷.۹ میلی‌متر توسط این شرکت معرفی شد که نشان از عزم راسخ آن‌ها در عرضه‌ی فناوری‌های جدید داشت. رکوردشکنی کره‌ای‌ها در سال‌های بعد هم ادامه داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۹، موفق به تولید پنل تلویزیون ال‌ای‌دی ۴۰ اینچی با ضخامت ۳.۹ میلی‌متر شد. این محصول Needle Slim نام داشت.

۹۸ درصد از بازار صفحه‌نمایش‌ AMOLED در اختیار سامسونگ است

البته سامسونگ تنها به دنبال نازک‌تر کردن پنل‌های خود نبود و روی کیفیت آن‌ها نیز سرمایه‌گذاری زیادی کرد. عرضه‌ی پنل‌هایی با رزولوشن Full HD یا پنل‌های خمیده در سال ۲۰۱۳، نشان از برنامه‌ریزی دقیق این شرکت برای سلطه بر بازار پنل‌های تصویری بود. یکی از نقاط عطف دیگر سامسونگ در بخش پنل‌های نمایشی به اکتبر سال ۲۰۱۳ و معرفی طرح مفهومی galaxy round بازمی‌گردد. کره‌ای‌ها محصول خود را به‌عنوان اولین صفحه‌نمایش سوپرآمولد فول‌ HD انعطاف‌پذیر معرفی کردند.

گوشی‌ هوشمند و تبلت

تاریخچه‌ی کوتاهی که از محصولات سامسونگ در بازار موبایل بیان کردیم، نشان از حرکت آهسته و حساب‌شده‌ی این شرکت در این بازار پرسود داشت. سامسونگ امروزه بیشتر با گوشی‌ هوشمند خود شناخته می‌شود و همیشه به‌عنوان یک برند قابل احترام در این بازار حضور داشته است.

Samsung I7500
i7500 اولین گوشی اندرویدی سامسونگ

محصولات اصلی و پرچم‌دار سامسونگ در بازار گوشی‌ هوشمند با برند گلکسی اس به بازار عرضه می‌شوند. تاریخچه‌ی این برند که بازیکن اصلی شرکت کره‌ای برای تبدیل شدن به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی‌ هوشمند در جهان بوده‌، قدمتی ۹ ساله دارد. گلکسی اس برندی است که سامسونگ را به رقیب اصلی آیفون تبدیل کرده و بزرگ‌ترین امیدواری جبهه‌ی اندروید برای جلوگیری از سلطه‌ی iOS بر بازار است. سامسونگ با عرضه‌ی بهترین محصولاتش تحت این برند و استفاده از فناوری‌های آن در محصولات دیگر (سری نوت و دیگر سری‌های میان‌رده‌ی گلکسی) توانسته بازه‌‌ی گسترده‌ای از مشتریان را به خود جذب کند.

سامسونگ تا پیش از عرضه‌ی اندروید سهم بزرگی در بازار گوشی‌ موبایل نداشت. آن‌ها پس از معرفی سیستم‌عامل موبایل گوگل به‌عنوان اولین تولیدکنندگان به این شرکت مراجعه کردند و به‌مرور سیستم‌عامل‌های دیگر (همچون بادا، تایزن و ویندوز موبایل) را کنار گذاشتند. اولین محصول اندروید سامسونگ با نام i7500 و در سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه شد.

این گوشی مجهز به سیستم‌عامل اندروید ۱.۵ بود و بیشترین تلاش‌ها برای تجهیز آن به برترین سخت‌افزار موجود انجام شده بود. i7500 صفحه‌نمایش ۳.۲ آمولد داشت و با ۱۲۸ مگابایت رم و پردازنده‌ی ۵۲۸ مگاهرتزی کوالکام، در نوع خود یک پرچم‌دار بود. به‌هرحال این گوشی جزو اولین محصولات اندرویدی بود که در رقابت با تنها بازیگر دیگر میدان یعنی اچ‌تی‌سی عرضه شد. i7500 با وجود تمام مشکلاتش، قدمی محکم برای تثبیت جایگاه سری گلکسی بود.

گلکسی اس 3، اولین حضور جدی سامسونگ در بازار پرچم‌دارها

سری پرچم‌دار گلکسی اس، پله‌های سلطه‌ی سامسونگ بر بازار گوشی‌ هوشمند را تشکیل داده‌ است

یک سال بعد، با پیشرفت سیستم‌عامل اندروید سامسونگ نیز تمام تلاش‌هایش برای عرضه‌ی پرچم‌دار حرفه‌ای را به کار گرفت. گلکسی اس با طراحی جدید و مجهز شدن به دوربین جلو، نشان از حضور بازیگری جدید در بازار گوشی‌ موبایل داشت. شهرت اصلی سامسونگ و سری محبوب گلکسی اس در میان کاربران و کارشناسان، با عرضه‌ی گلکسی S2 در سال ۲۰۱۱ شروع شد. این محصول پیشرفت‌های زیادی نسبت به نسل اول داشت و از صفحه‌نمایش اختصاصی سوپر آمولد پلاس در آن استفاده شده بود. پنج ماه پس از عرضه‌ی اولیه‌ی گلکسی اس 2، این گوشی به آمار فروش ۱۰ میلیون عدد رسید که برای یک محصول گران‌قیمت در آن روزها، فوق‌العاده بود.

سامسونگ در سال ۲۰۱۲ محصولی به بازار عرضه کرد که تحسین اغلب کاربران و کارشناسان را به همراه داشت. گلکسی S3 با پیشرفت‌های محسوس نسبت به نسل قبل و طراحی زیبا به همراه صفحه‌نمایش بزرگ ۴.۸ اینچی، نقطه‌ی عطفی در تاریخ سری گلکسی اس بود. پس از آن، گوشی‌های سامسونگ در حال تبدیل شدن به قوی‌ترین گوشی‌های اندروید بازار بودند. این حقیقت در سال ۲۰۱۳ و با عرضه‌ی پر سروصدای گلکسی اس 4 مشاهده شد. این گوشی بسیاری از حسگرهای جدید را به بازار محصولات هوشمند معرفی کرد و با وجود قیمت بالا، در ۶ ماهه‌ی نخست عرضه به آمار فروش ۴۰ میلیون دستگاه رسید.

گلکسی اس 5 محصولی بود که تاحدودی کاربران را از سامسونگ ناامید کرد. این گوشی هوشمند نیز با بهبودهای فراوان نسبت به نسل قبل عرضه شد؛ اما ظاهر تکراری و عدم به‌کارگیری طراحی لاکچری برای این محصول گران‌قیمت، باعث ناامیدی کاربران و کارشناسان از آن شد. البته این پرچم‌دار برای اولین بار امکانات بزرگی همچون مقاومت در برابر نفوذ آب و حسگرهای ضربان قلب و اثر انگشت را در خود داشت که نقطه‌ی عطفی در بخش فناوری گوشی‌های هوشمند سامسونگ بود.

galaxy s5
گلکسی اس 5، پرچم‌دار پرامکانات و کم‌فروغ سامسونگ

سال‌های بعدی با تلاش سامسونگ برای عرضه‌ی طراحی خاص در سری گلکسی اس همراه بود. آن‌ها در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ پرچم‌داران خود یعنی گلکسی S6 و گلکسی S7 را در دونسخه‌ی معمولی و اج به بازار عرضه کردند. نسخه‌ی اج به‌نوعی قدرت‌نمایی سامسونگ در تولید صفحات نمایش خمیده بود که پس از آن به زبان اصلی طراحی سامسونگ در گوشی‌های پرچم‌دارش تبدیل شد.

گلکسی اس 8 محصول بعدی سامسونگ بود که با بهره‌گیری از صفحه‌نمایش Infinity Display و حذف دکمه‌ی فیزیکی مرسوم سری گلکسی، تلاش سامسونگ برای تغییرات اساسی در طراحی را نشان داد. این پرچم‌دار حرفه‌ای در زمان خود یکی از قوی‌ترین محصوات اندرویدی بازار بود و در نسخه‌های معمولی با صفحه‌نمایش ۵.۸ اینچی و نسخه‌ی پلاس با صفحه‌نمایش ۶.۲ اینچی به بازار عرضه شد.

آخرین محصولات عرضه‌شده از خانواد‌ی گلکسی اس در بازار گوشی‌ هوشمند، گلکسی اس 9 و گلکسی اس 9 پلاس هستند. طراحی پرچم‌داران سال ۲۰۱۸ سامسونگ تغییر چندانی نسبت به نسل قبل ندارد؛ اما مشخصات و ویژگی‌های سخت‌افزاری و قابلیت‌های نرم‌افزاری آن‌ها، بار دیگر سری گلکسی اس را به نامزد بهترین گوشی اندروید تبدیل کرده است.

سامسونگ گلکسی اس 9 و اس 9 پلاس / Samsung Galaxy S9 & S9 plus
گلکسی اس 9 و اس 9 پلاس، جدیدترین پرچم‌داران سامسونگ

سامسونگ در بازار تبلت‌ هم همیشه نقش پررنگی داشته است. این شرکت در این بخش در تلاش برای رقابت با آیپد اپل بوده و اولین محصول خود را در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه کرد. تبلت‌های سامسونگ در بازه‌‌های ابعادی و عملکردی متنوعی عرضه می‌شوند. یکی از اقدامات پیشگامانه‌ی این شرکت در این بازار، عرضه‌ی قلم هوشمند S Pen برای تبلت‌ها بود که سری گلکسی نوت این محصولات را به گجت‌هایی بسیار پرفروش تبدیل کرد. البته کارشناسان معتقدند با وجود فروش بالای گلکسی تب‌ها، هیچ‌کدام نتوانسته‌ است به سلطه‌ی آیپد و کیندل (در بازار اندرویدی‌ها) خدشه‌ای وارد کند.

نیمه‌هادی‌ها

سامسونگ الکترونیکس از سال ۱۹۹۳ به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تراشه‌های حافظه در جهان تبدیل شده است. این زیرمجموعه‌ی سامسونگ گروپ در بازار تراشه‌ نوآوری‌هایی نیز داشته و به‌عنوان اولین تولیدکننده‌ی تراشه‌ی DRAM با معماری‌های ۳۰ و ۲۰ نانومتری در جهان شناخته می‌شود.

سامسونگ جایگاه اینتل را به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تراشه در جهان تصاحب کرده است

روند سامسونگ در سلطه بر بازار نیمه‌هادی‌ها نیز روندی آهسته و پیوسته بوده است. آن‌ها سرمایه‌گذاری زیادی در تولید پردزانده و انواع تراشه برای شرکت‌های دیگر انجام داده‌اند. علاوه بر آن، سامسونگ در محصولات پرفروش خود یعنی گوشی‌های هوشمند نیز به‌مرور از پردازنده‌های اختصاصی خود استفاده می‌کند. این شرکت در تولید تراشه‌ به قدری پیشرفت کرد که آخرین آمارهای سال ۲۰۱۸، خبر از صدرنشینی آن‌ در بخش تولید تراشه در جهان دارند.

حافظه های DRAM سامسونگ
حافظه‌های DRAM سامسونگ

تلویزیون سامسونگ

سلطه‌ی سامسونگ بر بازار تلویزیون از سال ۲۰۰۵ شروع شد و تا سال ۲۰۰۹ به‌قدری افزایش یافت که کره‌ای‌ها ۳۱ میلیون تلویزیون تخت در این سال به فروش رساندند. سامسونگ در سال ۲۰۰۷ اولین سری از تلویزیون‌های هوشمند با قابلیت اتصال به اینترنت خود را با نام Smart LED TV به بازار عرضه کرد که بعدا به Samsung Smart TV تغییر نام داد.

سال ۲۰۱۰ با نقطه‌ی عطفی در فناوری تلویزیون‌ سامسونگ همراه بود و این شرکت اولین تلویزیون HD سه‌بعدی خود را در نمایشگاه CES ۲۰۱۰ معرفی کرد. آمار فروش این تلویزیون‌ها در ۶ ماهه‌ی اول عرضه به بیش از یک میلیون دستگاه رسید.

کامپیوتر و لپ‌تاپ

تاریخچه‌ی تولید کامپیوتر در شرکت سامسونگ به سال ۱۹۸۳ و تولید اولین کامپیوتر این شرکت یعنی SPC-1000 در رقابت با آی‌بی‌ام و اپل باز‌می‌گردد. اما قدم‌های اصلی در ورود به بازار لپ‌ تاپ‌ از سال ۱۹۹۶ و با عرضه‌ی Sens 810 مجهز به صفحه‌کلید ارگونومیک شروع شد. سامسونگ در آن سال‌ها فعالیتی جدی در بازار لپ‌تاپ پیدا کرد و با شروع قرن ۲۱ محصولات متعددی در این بخش به بازار عرضه کرد.

یکی از محصولات نوآورانه‌ی سامسونگ در بازار لپ‌تاپ، سال‌ها پیش از عرضه‌ی لپ‌تاپ‌های هیبریدی و تبلت‌ها معرفی شد. M70 نام این لپ‌تاپ بود که قابلیت جدا کردن صفحه‌نمایش و اتصال آن شبیه به یک مانیتور را به کاربر ارائه می‌کرد. با وجود فناوری بالا و امکانات قابل توجه، این محصول (که در سال ۲۰۰۵ به بازار عرضه شد) با استقبال خوبی مواجه نشد.

m70
M70، لپ‌تاپ هیبریدی سامسونگ

شاید بتوان اولین لپ‌تاپ هیبریدی جهان را متعلق به سامسونگ دانست

سال‌های بعدی دهه‌ی ۲۰۱۰ با عرضه‌ی انواع لپ‌تاپ‌های قوی، باریک، سبک و حضور در بخش‌های متنوع بازار کامپیوترهای قابل حمل طی شد. اگرچه سامسونگ هیچ‌گاه نتوانسته سهم قابل توجهی در بازار این محصولات داشته باشد، اما همیشه تلاش کرده استدر عرضه‌ی فناوری‌های روز از رقبا عقب نماند. به‌عنوان مثال دسته‌ی کروم‌بوک‌ها بخشی بود که شرکت کره‌ای به‌عنوان یکی از اولین تولیدکنندگان وارد آن شد. آخرین لپ تاپ سامسونگ، سری نوت‌بوک هستند که با نام‌های Notebook 9، Notebook 9 Pro و Notebook 9 pen به بازار عرضه شده‌اند. 

محصولات دیگر

سامسونگ الکترونیکس در سال‌های ابتدایی در بازار پرینتر نیز حضوری جدی داشت. انواع نمونه‌های پرینترهای سیاه و سفید، رنگی و چندمنظوره در سبد محصولات این شرکت وجود داشتند. در نهایت کره‌ای‌ها بخش پرینتر خود را به شرکت اچ‌پی فروختند.

بهترین دوربین حرفه‌ای - سامسونگ nx500
دوربین حرفه‌ای NX500 سامسونگ

دوربین‌های دیجیتال بخش دیگری از سبد محصولات غول کره‌ای دنیای فناوری را تشکیل می‌دهند. انواع دوربین‌های کامپکت، اس‌ال‌آر و فوق‌ حرفه‌ای توسط این شرکت کره‌ای تولید شده‌اند که با برندهای Kenox، Digimax، Vluu و سری‌‌های NX به بازار عرضه شده‌اند. از آخرین نمونه‌ دوربین‌هایی که تحت برند سامسونگ به بازار عرضه شده‌اند می‌توان به مدل حرفه‌ای NX3000، مدل اقتصادی ST150F و مدل فوق حرفه‌ای NX30 اشاره کرد. نکته‌ی جالب اینکه سامسونگ برند گلکسی را در دوربین‌های خود نیز وارد کرده است.

بخش تولید هارددرایو شرکت کره‌ای در سال ۲۰۱۱ به سیگیت فروخته شد

انواع درایوهای ذخیره‌سازی HDD و SSD هم جزو تولیدات سامسونگ بوده‌اند. در سال ۲۰۰۹ این شرکت ۱۰ درصد از این بخش بازار فناوری را در سلطه‌ی خود داشت. تمرکز این شرکت روی فروش حافظه‌های اکسترنال باعث شد تا سود آن‌ها در حافظه‌های داخلی کاهش یابد و بخش HDD این شرکت در سال ۲۰۱۱ به سیگیت فروخته شد.

سامسونگ در بخش الکترونیک تلاش کرده است در همه‌ی بازارها نقشی هرچند کوچک داشته باشد. آن‌ها در پخش‌کننده‌های MP3 نیز با محصول خود به نام M1 و کوچک‌ترین پخش‌کننده‌ی DivX دنیا با نام R1 وارد شدند.

گیر اس 3 فرانتیر / Gear S3 frontier
ساعت هوشمند کلکسی گیر اس 3

ساعت‌ هوشمند، گجت‌های واقعیت مجازی و بسیاری محصولات الکترونیکی و لوازم جانبی دیگر، از جمله محصولات سامسونگ الکترونیکس هستند که به سلطه‌ی هرچه بیشتر این برند در بازار محصولات الکترونیکی کمک می‌کنند.

چالش‌ها و مشکلات تاریخی

 سامسونگ یکی از بزرگ‌ترین هولدینگ‌های تجاری جهان با سابقه‌ای طولانی است. قطعا این شرکت نیز مانند تمامی شرکت‌های باسابقه‌ی جهان در طول تاریخ فعالیت‌های خود با مشکلات متعددی رو‌به‌رو بوده است. از آنجایی که زیرمجموعه‌ی سامسونگ الکترونیکس بزرگ‌ترین و مشهورترین بخش شرکت کره‌ای در جهان است، فعالیت‌های این یخش بیش از دیگران در مرکز توجه بوده و چالش‌ها و مشکلات آن بیشتر لمس شده‌اند. در ادامه به چند اتفاق تاریخی که چالش‌های بزرگ برای سامسونگ ایجاد کرده‌اند، می‌پردازیم.

دستگیری و حبس لی جا-یونگ

لی جا-یونگ پسر لی کان-هی، رئیس هیئت مدیره‌ی سامسونگ است. او از سال ۲۰۱۳ به‌عنوان یکی از معاونان ارشد سامسونگ الکترونیکس در این شرکت فعالیت کرده و در سال ۲۰۱۴، به‌خاطر حمله‌ی قلبی پدرش به‌صورت موقت به ریاست سامسونگ گروپ منصوب شد.او پیش از رسوایی سال ۲۰۱۷ حضور چندانی در رسانه‌ها نداشت و کاربران عادی نامی از او نمی‌شنیدند.

لی جا یونگ
دستگیری رئیس هیئت مدیره‌ی سامسونگ، لی حا-یونگ

در فوریه‌ی سال ۲۰۱۷ِ جا-یونگ به جرم دست داشتن در فساد دولتی کره‌ی جنوبی و در پی دستگیری و خلع رئیس جمهور این کشور، پارک جون-های دستگیر شد. رئیس سامسونگ گروپ در آن زمان به اتهام رشوه، اختلاس، پول‌شویی و کلاهبرداری در قراردادها دستگیر شد. اتهام سامسونگ و مدیرش پرداخت ۳۷ میلیون دلار رشوه به مؤسسات غیرانتقاعی مرتبط با رئیس جمهور کشور، در ازای دریافت حمایت‌های سیاسی بوده است.

اگرچه لی تمامی اتهامات را رد کرد و کمک‌های مالی به کمپین‌های انتخاباتی را تنها به‌عنوان حمایت بیان کرد، دادگاه او را در آگوست سال ۲۰۱۷ گناهکار شناخت و به پنج سال حبس محکوم کرد. در فوریه‌ی سال ۲۰۱۸ حکم ابلاغ ‌شده توسط دادگاه عالی سئول به نصف کاهش پیدا کرد و عبارت حبس نیز از آن خارج شد و لی آزاد شد. آزادی لی سامسونگ را تا حدی از بحران خارج کرد و سرمایه‌گذاران این شرکت با امید بیشتری به فعالیت پرداختند که در نتیجه، ارزش سهام کره‌ای‌ها بار دیگر افزایش پیدا کرد.

گلکسی نوت 7

سامسونگ در تاریخ ۱۹ آگوست سال ۲۰۱۶ محصول جدید خود در سری نوت یعنی Galaxy Note 7 را به بازار عرضه کرد. این گوشی پرچم‌دار در ابتدا با تحسین کاربران و منتقدان رو‌به‌رو شد. پیشرفت محسوس در امکانات و تجهیزات نوت 7 نسبت به گلکسی نوت 5 آن را به محصولی اید‌ه‌آل برای طرفداران فبلت‌ تبدیل کرده بود.

note 7
گلکسی نوت 7، عامل خسارت ۶ میلیارد دلاری سامسونگ الکترونیکس

اما عمر تحسین‌های این گوشی هوشمند طولانی نبود. تنها چند هفته پس از عرضه‌ی عمومی، شکایت‌ها از داغ شدن بیش از اندازه‌ی گوشی و انفجار و آتش‌سوزی‌ گاه و بی‌گاه آن به‌سرعت در فصای مجازی منتشر شدند. سامسونگ در دوم سپتامبر همان سال فروش گوشی خود را متوقف کرد. دو هفته بعد، این شرکت یک درخواست عمومی برای بازگشت محصولات خود (که باتری آن‌ها توسط شرکت‌های دیگر تولید شده بود) منتشر کرد. چالش اصلی زمانی ایجاد شد که جایگزینی باتری‌ نیز مشکل انفجار گلکسی نوت 7 را حل نکرد و کره‌ای‌ها مجبور شدند تمامی محصولات خود را از سرتاسر جهان جمع‌آوری و تولید و فروش آن را به‌کلی متوقف کنند.

بحران گلکسی نوت 7 خسارتی ۶ میلیارد دلاری به سامسونگ زد

در نهایت سامسونگ با مطالعات خود متوجه شد که ایراد اصلی در بخش باتری و مونتاژ آن روی گلکسی نوت 7 بوده است. این بحران ضرری ۶ میلیارد دلاری به شرکت کره‌ای تحمیل کرد. در مقابل سامسونگ تصمیم گرفت یک گروه مشاوره‌ای فناوری باتری در شرکت خود تشکیل دهد و فرایند بررسی امنیت باتری‌ها را با دقت بیشتری به انجام برساند.

دعاوی حقوقی با اپل

سامسونگ و اپل سال‌ها است که در موارد مختلف ثبت پتنت و نقض قوانین با یکدیگر می‌جنگند. نکته‌ی جالب اینکه در طی این سال‌ها سامسونگ همیشه یکی از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان قطعات مورد نیاز آیفون‌ اپل بوده است. طبق آخرین آمار از فروش هر گوشی آیفون ۱۰، درآمد ۱۱۰ دلاری نصیب سامسونگ می‌شود. این شرکت تولید صفحه‌نمایش OLED، حافظه‌ی فلش NAND و تراشه‌های DRAM آخرین محصول اپل را بر عهده دارد. محصولات قبلی اپل نیز با همکاری جدی سامسونگ در تولید همین قطعات و حتی پردازنده‌های آن‌ها تولید می‌شدند.

A9
تراشه‌های A9 اپل که توسط سامسونگ تولید می‌شدند

دعاوی حقوقی سامسونگ و اپل از سال ۲۰۰۷ و چند روز پیش از معرفی اولین آیفون به بازار به اوج خود رسید. کوپرتینویی‌ها ادعا می‌کردند که ۴ پتنت طراحی محصول آن‌ها توسط سامسونگ نقض شده است. این شکایت‌ها در سال‌های بعد و با تمرکز روی طراحی اپلیکیشن‌ها، پتنت‌های فناوری و طراحی ادامه یافت. در مقابل سامسونگ نیز شکایت‌هایی در ارتباط با ارائه‌ی اطلاعات ناقص به دادگاه و نقض پتنت علیه اپل به جریان انداخت. نکته‌ی قابل توجه اینکه مدیران وقت شرکت‌ها نیز دیدارهای برای حل این مشکلات داشتند که در نهایت به نتیجه‌ای نرسید.

اپل و سامسونگ نه‌تنها در ایالات متحده‌ی آمریکا بلکه در کشورهای دیگر اعم از ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، استرالیا و انگلستان نیز دادگاه‌هایی بر ضد یکدیگر تشکیل داده‌اند. برخی از این دعاوی حقوقی هنوز در جریان است و دو شرکت با شکایت‌های متقابل سعی در شکست دیگری و حتی محدودیت فروش محصولات رقیب دارند. آخرین آمار از دعاوی حقوقی این دو غول دنیای گوشی‌ هوشمند، به سال ۲۰۱۵ و توافق آن‌ها بر سر پرداخت مبلغ ۵۴۸ میلیون دلار توسط سامسونگ بازمی‌گردد. البته کارشناسان معتقدند این توافق پایان دعاوی دو شرکت نخواهد بود و شکایت‌های بعدی در راه هستند.

استیو جابز سامسونگ
دیدار تاریخی استیو جابز با مؤسس سامسونگ در کره

وضعیت کنونی برند سامسونگ

 سامسونگ گروپ در حال حاضر مجموعه‌ای از ۸۰ شرکت مختلف است که هر کدام به‌صورت مستقل در بازار سهام کره‌ی جنوبی ثبت شده‌اند. علاوه بر کاربران عادی و شرکت‌های متعدد که به‌عنوان مشتریان خدمات متنوع سامسونگ شناخته می‌شوند، سازمان‌های بزرگ خصوصی و دولتی در سرتاسر جهان از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال شرکت نفتی Shell یکی از مشتریان اصلی سامسونگ هوی اینداستریز است. شرکت کره‌ای طبق قراردادی طولانی‌مدت به ارزش ۵۰ میلیارد دلار، تأمین تحهیزات ذخیره‌سازی گاز مایع را برای شل انجام خواهد داد. سامسونگ برای اجرای قرارداد خود با شل در حال ساخت یک کشتی با وزن ۶۰۰ هزار تن است که در زمان آماده‌سازی بزرگ‌ترین کشتی جهان خواهد بود.

شرکت نفتی شل و دولت‌های کانادا و امارات از بزرگ‌ترین مشتریان سازمانی سامسونگ هستند

دولت امارات متحده‌ی عربی یکی دیگر از مشتریان سامسونگ است. این دولت با کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های کره‌ای سامسونگ، هیوندای و شرکت تأمین انرژی برق کره قراردادی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار امضا کرده تا نیروگاه‌های برق هسته‌ای را در کشورش تأسیس کند.

دولت ایالت اونتاریو در کانادا نیز قراردادی عظیم به ارزش ۶.۶ میلیارد دلار با کنسرسیوم متشکل از سامسونگ و شرکت تأمین انرژی برق کره امضا کرده است. این قرارداد به‌منظور ساخت نیروگاه انرژی پاک در این منطقه آماده شده است. طبق این قرارداد، نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی انرژی بادی و یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی انرژی خورشیدی در اونتاریو تأسیس خواهد شد.

سامسونگ سیلیکون ولی
مرکز تحقیقاتی سامسونگ در سیلیکون ولی

سامسونگ الکترونیکس در سال‌های اخیر فعالیتی جدی در سیلیکون ولی داشته و با سرمایه‌ای ۳۰۰ میلیون دلاری، مرکزی را در سن‌خوزه تأسیس کرده است. این مرکز ۱.۱ میلیون متر مکعب مساحت ساخت دارد و محلی برای انجام تحقیق و توسعه در صنعت نیمه‌هادی‌ها است. البته بخش‌های بازاریابی و توسعه‌ای دیگر نیز در این ساختمان به فعالیت می‌پردازند. تا سال ۲۰۱۵، سامسونگ بزرگ‌ترین شرکت از لحاظ ثبت پتنت در آمریکا بوده و نزدیک ۸ هزار پتنت در این کشور ثبت کرده است.

در حال حاضر لی کان-هی پسر مؤسس سامسونگ گروپ، مدیر این شرکت است که ارزش دارایی‌های او تا می سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار گزارش شده. طبق آخرین آمار، این هولدینگ حدود ۴۸۹ هزار کارمند در سرتاسر جهان دارد. سامسونگ اکترونیکس، زیرمجموعه‌ی اصلی سامسونگ سال مالی ۲۰۱۷ را با درآمد ۲۲۴.۶۴ میلیارد دلار به پایان رساند و ۳۰۸ هزار نفر از کارمندان این هولدینگ را در اختیار دارد. مدیرعامل این شرکت در حال حاضر کوون اوه-هیون است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات