3D در خانه: ساخت عکس سه بعدی برجسته (anaglyph) - قسمت چهارم

چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۰
مطالعه 4 دقیقه
درادامه سری مقاله‌های سه‌بعدی در خانه به آموزش سریع ساختن عکس سه بعدی با نرم افزار Adobe Photoshop خواهیم پرداخت. برای این منظور اهمیتی ندارد که از کدام نسخه از این نرم افزار استفاده می‌کنید.
تبلیغات

در بخش‌ها قبلی سه بعدی در خانه به تکنولوژی های مختلف سه بعدی، عکس برداری سه بعدی و فیلم‌برداری سه بعدی پرداختیم درادامه این مقاله به آموزش سریع ساختن عکس سه بعدی با نرم افزار Adobe Photoshop خواهیم پرداخت. برای این منظور اهمیتی ندارد که از کدام نسخه از این نرم افزار استفاده می‌کنید.

مهم نیست از چه نسخه ای از Photoshop استفاده می‌کنید، تنها کافی است مراحل را قدم به قدم طی کنید:

1- ابتدا دو عکس از شی خود از دو زاویه مختلف با فاصله – زاویه - بین 5 تا 10 سانتی‌متر بگیرید.

2- سپس دو عکس را در نرم افزار باز کنید . و به صورت دو لایه روی هم قرار دهید. برای آنکه هر دو دیده شوند لایه‌ی رویی را 50% شفافیت دهید.

3- سپس عکس‌ها را روی هم تراز کنید – منظور تراز افقی است – و قسمت های اضافی که فقط در یک عکس وجود دارند را برش بزنید. هر کدام از لایه ها را جدا گانه ذخیره کنید.

4- مجدد هر دو فایل را در برنامه باز کنید. به عکس مربوط به چشم چپ رفته و با انتخاب دستور channels از زیر مجموعه گزینه Window در منو بخش مربوط به کانال های رنگی را باز کنید. (برای این کار روش‌های دیگری هم وجود دارد)

5- روی کانال سبز (Green) کلیک کنید و با نگه داشتن دکمه Shift روی کانال آبی (Blue) کلیک کنید تا این دو کانال انتخاب شوند. – در این لحظه شما عکس خود را با یک حاله سبز مانند خواهید دید ، در واقع از عکس شما کانال رنگی قرمز حذف شده است.

6- حال به عکس مربوط به چشم راست رفته و با زدن Ctrl + A کل عکس را انتخاب کنید – یک دورچین دور عکس ظاهر می‌شود – حال با زدن Ctrl + C کل عکس را کپی می‌کنید.

7- باز به عکس مربوط به چشم چپ رفته و با زدن Ctrl+V عکس سمت راست را در این صفحه بازگردانی (Paste) می‌کنید. به قسمت کانال های رنگی رفته و گزینه ی RGB که دربر گیرنده تمام کانال ها است را انتخاب کنید.

8- عکس شما آماده است. با یک عینک آناگلیف می‌توانید سه بعدی آن را مشاهده کنید.

اگر بدنبال عکس‌های سه بعدی Anaglyph هستید بد نیست سری به سایت Jessemazer بزنید.

امیدوارم از این قسمت استفاده برده باشید. هرگونه نکته ، سؤال ، ایراد یا توضیحی را با گوش جان پذیرا خواهیم بود.

تا مقالات بعدی بدرود.

سه بعدی در خانه: بخش اول: تکنولوژی های پخش | بخش دوم: عکس برداری سه بعدی | بخش سوم: تکنیک های فیلم‌برداری سه بعدی

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات