گجت مجهز به هدایت استخوانی هر سطحی را به اسپیکر تبدیل می‌کند

گجت مجهز به هدایت استخوانی هر سطحی را به اسپیکر تبدیل می‌کند

شرکت چینی دوراموبی با به‌کارگیری هوشمندانه‌ی تکنولوژی هدایت استخوانی، گجت جذابی طراحی کرده‌ است که می‌تواند هر سطحی را به اسپیکر تبدیل‌ کند.

لودویگ فان بتهوون (Ludwig van Beethoven)، نابغه‌ی ناشنوای آلمانی، که شهرتش را مدیون تاریخ‌سازی‌هایش در عرصه‌ی موسیقی است، در ۲۷ سالگی و زمانی‌که تازه اولین سمفونی خود را نوشته‌بود، متوجه‌شد صداهای زیر را به‌درستی نمی‌شنود. بتهوون هرچند تا اواخر دهه‌ی چهارم زندگی، شنوایی‌اش را به‌طور کامل از‌دست‌داد، اما ماندگارترین شاهکارهای دنیای موسیقی را نیز در همین دوران خلق کرد. شاید همچنان که گفته‌اند ناشنوایی وی نه‌تنها غم‌انگیز نبود، که موهبتی بود برای هدایت بتهوون از دنیای اغفال‌کننده‌ی بیرون، به دنیای هنرمندانه‌ی درونش؛ موهبتی که نه‌تنها در عرصه‌ی موسیقی، که در دنیای تکنولوژی نیز، تاریخ‌ساز شد. بتهوون میله‌ای را درمیان دندان‌هایش نگه می‌داشت و با قراردادن انتهای آن روی پیانو، و به‌کمک هدایت استخوانی، آنچه را که خلق می‌کرد، می‌شنید. هرچند این اختراع دنیای تکنولوژی را به اندازه عرصه‌ی موسیقی وام‌دار بتهوون نساخت، اما ارزشمندترین شاهکارهای تاریخ موسیقی را برای همیشه مدیون تکنولوژی کرد. 

بتهوون

به بیان ساده، وظیفه‌ی پرده‌ی گوش در فرایند‌ی شنوایی، رمزگشایی از لرزش‌های ناشی از امواج مکانیکی صوت و تبدیل آن‌ها به ارتعاشات قابل‌درک توسط گوش داخلی است. اما حتی وقتی گوش‌هایتان را می‌گیرید، می‌توانید کماکان صدای خود را البته با کیفیتی متفاوت، بشنوید؛ یا اگر به صدای ضبط شده خود گوش‌دهید، آنچه می‌شنوید متفاوت از آن چیزی است که موقع حرف‌زدن شنیده‌اید؛ چراکه سرعت و کیفیت انتقال صدا در هوا با استخوان تفاوت‌دارد و به‌همین‌دلیل فرد به‌کمک القای استخوانی صداهای زیر را به‌صورت کامل‌تری می‌شنود. 

هدایت یا القای استخوانی، فناوری‌ای که در عینک گوگل نیز استفاده شده‌‌است و نمونه‌ی اولیه‌اش، قریب به دو قرن پیش توسط بتهوون ابداع و با موفقیت تست‌شد، تا‌به‌امروز پیشرفت‌های قابل‌توجهی را شاهد بوده‌است. هدف این تکنولوژی، ایجاد جایگزینی برای پرده‌ی گوش است که با دورزدن گوش بیرونی و میانی، بتواند لرزش‌های ناشی از امواج صوتی را رمز‌گشایی کرده، آن‌ها به ارتعاشات قابل‌درک توسط گوش داخلی تبدیل‌‌کند. حال کافی‌است کمی این تکنولوژی را تغییر مقیاس دهید تا گجتی جذاب و کاربردی در اختیار داشته‌باشید، اسپیکری که برای پخش صوت با استفاده از تکنولوژی القای استخوانی، تنها به یک سطح خارجی نیاز دارد؛ Humbird (برگرفته از hummingbird، مرغ مگس‌خوار یا زرین‌بال؛ کوچک‌ترین پرنده‌ی دنیا که قدرت شنوایی‌اش بسیار بیشتر از انسان است)، می‌تواند با تبدیل صوت به ارتعاشات مکانیکی دارای فرکانس‌های مختلف، هر سطحی را تبدیل به اسپیکر کند؛ آن‌را روی یک سطح شیشه‌ای قرار‌دهید تا شیشه شروع به لرزش و پخش صدا کند یا میز ناهار‌خوری را برای این‌کار انتخاب کنید تا یک موسیقی غنی را در همه جای اتاق بشنوید، حتی می‌توانید آن‌را به بدنه گیتار آکوستیک خود بچسبانید و مهمان صدایی روح‌نواز و کاملا متفاوت باشید.

فریب سایز کوچک این گجت را نخورید، صدایی که Humbird تولید‌می‌کند به بزرگی سطحی است که روی آن قرار‌می‌گیرد. تنها با یک تماس ساده، می‌توانید هر سطحی با هر ابعادی را، به یک اسپیکر تبدیل‌کنید و جالب‌تر اینکه Humbird برخلاف دیگر اسپیکرها، صدا را در تمامی جهات و به‌صورت ۳۶۰ درجه منتشر‌می‌کند، چرا که سطحی که روی آن قرار‌می‌گیرد ارتعاشات را در تمامی جهات انتقال‌می‌دهد و همین تجربه بی‌نظیر غرق‌شدن در موسیقی‌ای که شما را از هر سو احاطه کرده کافی است تا Humbird را گجتی در نوع خود، منحصربه‌فرد بدانید.

کارایی باتری این اسپیکر پس از هر بار شارژ، سه ساعت بوده و امکان چسباندن این گجت روی سطوح عمودی نیز، از طریق چهار پایه‌ی مکنده پلاستیکی که در زیر آن تعبیه‌شده وجود‌دارد. همچنین پشتیبانی از اتصال بلوتوث، امکان برقراری ارتباط Humbird با گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ را نیز فراهم‌آورده و به‌این‌‌ترتیب برای پخش صدای تماس‌ها و کنفرانس‌های تلفنی، یا فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی نیز، می‌توان از این گجت زیبای ۲۴ دلاری بهره‌گرفت.

این گجت ۳۵ گرمی با قطری تنها برابر با ۴ سانتی‌متر، قابلیت پخش صدایی تا چهار یا پنج برابر قوی‌تر از اسپیکر گوشی‌های هوشمند معمول را دارد و علاوه‌‌بر‌اینکه با قراردادن Humbird روی هر سطحی، می‌توانید کیفیت صدای متفاوتی را تجربه کنید، برای پخش استریو نیز، کافی‌است تنها یک جفت از این گجت را در اختیار داشته‌باشید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده