معماری پارازیتی؛ مینیمال‌هایی متکی به سازه موجود

معماری پارازیتی؛ مینیمال‌هایی متکی به سازه موجود

سبک جدیدی در معماری شهری با نام معماری پارازیتی در کنار اسکان قشر کم‌درآمد، مجال بازطراحی فضاهای شهری را به‌ ارمغان‌ می‌آورد.

پارازیت عموما به ارگانیسمی اطلاق‌ می‌شود که با اتصال خود به موجودی دیگر و با مکیدن مواد مغذی مورد نیاز میزبان خیّر اما نگون‌بخت خود، ادامه‌ی حیات می‌دهد. معماری پارازیتی نیز چنین رابطه‌ای را بین سازه‌هایی که در میان سازه‌ی موجود یا زیر یا روی آن بنا‌ می‌شوند، توصیف‌ می‌کند؛ چرا که بسیاری از نیازهای این سازه‌ی جدید، با اتکاء به امکانات سازه‌ی موجود به‌طور کامل تأمین‌ می‌شود. شاید بتوان این سبک رو به رشد را فرمی استثمارگر و در‌ عین‌ حال انعطاف‌پذیر از معماری دانست که باوجود محدودیت‌هایی که به سازه‌ی میزبان تحمیل می‌کند، مجال بازطراحی نمای ظاهری این سازه و استفاده‌ی خلاقانه از فضاهای موجود را نیز برای طراح به ارمغان می‌آورد. در ادامه، برای تماشای مشهورترین آثار طراحان این سبک با زومیت همراه باشید.

سرپناهی با سربلندی 

یکی از مشهورترین پروژه‌های در حال اجرا در این سبک، «سرپناهی با سربلندی» (Shelter With Dignity) نام دارد که هدف آن، ساخت مسکن موقت و ارزان‌قیمت برای افراد بی‌‌خانمان در شهر نیویورک است. افزایش نرخ بی‌خانمان‌ها به بیش از ۶۱ هزار نفر در این شهر از دهه‌ی سی میلادی تاکنون بی‌سابقه بوده است. بدین منظور، استودیوی معماری Framlab، مجری این پروژه بود تا با بهره‌گیری از ایده‌ی این سبک پویا، سازه‌ی ماژولاری جهت اسکان موقت افراد بی‌خانمان طراحی‌ کند. این سازه که با الهام از کندوی زنبور عسل طراحی‌ شده و متشکل از یک داربست فولادی با پوشش اکسید آلومینیوم، سیستم تهویه عمودی، راه پله و تعدادی واحدهای ۶ضلعی است، می‌توان تنها ظرف مدت چند روز روی دیوارهای ساختمان‌های موجود نصب کرد.

 

دفتر کار مخفی

یکی از نمونه‌های عجیب و جالب توجه این سبک، دفتر کار مخفی فرناندو آبلاناس، معمار اسپانیایی است که توسط خود وی طراحی و ساخته‌ شده و متشکل از یک کابین متحرک است که روی تیرآهن‌های زیر یک پل بتونی نصب‌ می‌شود.

 

دفتر پارازیت

دفتر پارازیت، طرحی از استودیوی معماری za bor در روسیه است که فضای خالی بین دو ساختمان را برای ساخت یک دفتر کار سه‌طبقه، به شکلی خلاقانه به‌کار می‌گیرد. سازه برای نصب در ارتفاع طراحی‌ شده است تا امکان دسترسی به حیاط پشتی کماکان فراهم باشد. 


خانه‌ی کوله‌ای

خانه‌ی کوله‌ای، کاری از استفان ابراشتات، اتاقی است که با کابل‌های استیل، به نمای خارجی ساختمان آویخته‌ می‌شود. 


پاراسایت

پاراسایت، اثر مایکل راکوویتز، مثال گویایی از طراحی پارازیتی است. استفاده از سیستم‌های تهویه‌ی خارجی برای باد‌کردن سازه‌ای پلاستیکی، چادری گرم و نرم در اختیار بی‌خانمان‌ها قرار می‌دهد. 

 

کازا‌پارازیتو

یکی از کامل‌ترین نمونه‌های معماری پارازیتی، کازا‌پارازیتو (خانه‌ی پارازیت) واقع در کیتو، پایتخت اکوادور است. این واحد کوچک پیش‌ساخته که با نصب روی بام ساختمان‌های موجود از شبکه آب، برق و فاضلاب سازه‌ی میزبان استفاده‌ می‌کند، تمامی ملزومات اولیه‌ی زندگی شامل تخت خواب، ظرفشویی، گاز، یخچال، کابینت، حمام و دستشویی را در فضایی تنها به وسعت ۱۲ متر مربع در اختیار ساکنین قرار می‌دهد.

 

منبع newatlas
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده