طراحی دفتر کار ریلز ور، شعبه کراکوف لهستان

پنج‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
دفتر کار ریلز ور واقع در شهر کراکوف توسط شرکت معماری و دکوراسیون داخلی پل طراحی شده است.
تبلیغات

اطلاعات کلی

  • شرکت طراح: پل
  • کارفرما: ریلز ور
  • متراژ: ۲۷۰ متر مربع
  • سال: ۲۰۱۶
  • محل: کراکوف،‌ لهستان

شرکت ریلز ور در زمینه‌ی فناوری و به عنوان توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار و برنامه‌نویس فعالیت می‌کند. ریلز ور، دفتر جدید خود را بر مبنای ارزش‌ها و اولویت‌های اصلی شرکت طراحی و تأسیس کرده است. ارزش‌ها و اولویت‌های اصلی این شرکت شامل نوآوری و خلاقیت، صراحت و روشنی، همکاری و مشارکت در محیط کار می‌شود. مدیریت شرکت قصد داشته است که برای طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی دفتر از طراحی «eco design» استفاده شود. در حقیقت، در این نوع طراحی رعایت هماهنگی و حفظ محیط‌ زیست الزام انجام پروژه محسوب می‌شود؛ مصالح به کار برده شده می‌بایست کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کند. با برقراری تعادل و توازن بین قسمت‌های مختلف دفتر از جمله ایجاد فضاهای بزرگ و عمومی (که کارمندان در یک مکان و به طور گروهی کار می‌کنند) و همچنین ایجاد اتاق‌هایی دنج و آرام برای جلسات و کنفرانس‌ها، نحوه‌ی کار و عملکرد دقیق این شرکت نشان داده می‌شود.

دفتر کار ریلز ور

برای اینکه پروژه به بهترین نحو ممکن انجام شود ۲۰ شرکت معماری و طراحی انتخاب شده و مورد بررسی قرار گرفتند؛ سرانجام طراحی داخلی دفتر به شرکت پل (Pole) واگذار شد. شرکت ریلز وِر (Railsware) یک شرکت توسعه‌ دهنده‌ی محصول است و همواره تمایل دارد که از طریق کار روی نمونه‌های اصلی، محصولات جدید خود را ارائه نماید؛ بنابراین آنها تصمیم گرفتند که در ابتدا یک نمونه‌ی کوچک و مینیاتوری از فضای داخلی دفتر بسازند. هدف مدیریت شرکت این بوده که دیوارهای دفتر، سبک و شفاف باشند؛ در نتیجه دیوارهایی با ابعاد ۳۰ سانتی‌متر از چوب و ورقه‌های پلی‌کربنات برای این دفترکار درنظر گرفته شده است. حاصل کار بسیار رضایت‌بخش بود بنابراین دیوارهای سبک و شفاف مینیاتوری به عنوان نمونه اصلی برای ساخت دیوارهای فضای داخلی دفتر به کار گرفته شدند. در واقع هدف کلی از ساخت دیوارهای سبک و شفاف، ایجاد یک محیط کار پر نور و با نشاط بوده است. برای ایجاد یک محیط آرام از عایق‌های صوتی استفاده و کف دفتر با موکت پوشانده شده است تا سر و صدای محیط کاهش یابد. فضای داخلی دفتر با دیوارهای شفاف یا شیشه‌ای تقسیم‌بندی شده است تا حس همکاری و مشارکت بیشتری بین کارمندان القا شود. برای کارمندان میز و صندلی راحت و مناسب تهیه شده است که در صورت لزوم با کمی تغییر در نحوه قرار گرفتن و چیدمان آنها بتوان محیط کاری مناسب و راحت برای کارکنان ایجاد کرد.

دفتر کار ریلز ور

در این دفتر، اتاق کنفرانس به شکلی طراحی شده است که خلاقیت، نوآوری و حس همکاری را بین کارمندان افزایش دهد؛ علاوه بر وایت‌برد، قسمت‌هایی روی دیوار تعبیه شده است که کارمندان می‌توانند ایده‌های خود را نوشته و روی دیوار نصب کنند. البته این امکانات در آشپزخانه نیز فراهم شده است زیرا برخی ایده‌های بکر و تازه ممکن است در زمان حضور در آشپزخانه به ذهن خطور کند؛ بنابراین آشپزخانه‌ی کاملا مجهز این دفتر علاوه بر محل غذاخوردن به مکانی برای بحث و تبادل نظر تبدیل شده است.

در این دفتر قسمت‌های مختلفی به عنوان محل استراحت کارکنان در نظر گرفته شده است؛ طراحان تلاش کرده‌اند یک محیط دنج و آرامش‌بخش برای استراحت کارمندان ایجاد شود تا آنها بتوانند برای دقایقی از کار و فعالیت‌های شغلی خود فاصله بگیرند. برای محل استراحت کارکنان از مبل‌های کیسه‌ای راحت استفاده شده و سرتاسر دفتر کار به سیستم تهویه‌ی مطبوع مدرن مجهز است.

دفتر کار ریلز ور

به طور کلی برای طراحی دفتر ریلز ور از روش‌های مدرن و خلاقانه استفاده شده است. طراحان دکوراسیون داخلی در مرحله‌ی طراحی و همچنین در مرحله‌ اجرای دکوراسیون، رویکردی را انتخاب کردند که به حفظ محیط زیست کمک کند یا کم‌ترین آسیب را به محیط زیست وارد کند. البته طراحان توانسته‌اند یک محیط کار با نشاط برای کار ایجاد کنند که حس خوب و نگرشی خلاقانه را به کارکنان القا می‌کند و همچنین حس همکاری و مشارکت، صراحت و انرژی مثبت را تقویت می‌کند. 

دفتر کار ریلز ور
دفتر کار ریلز ور
دفتر کار ریلز ور
دفتر کار ریلز ور
دفتر کار ریلز ور
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات