ژاپن ساخت بزرگترین برج مخابراتی جهان، Tokyo Sky Tree را به پایان رساند

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۴
مطالعه 3 دقیقه
ژاپن بزرگ‌ترین برج مخابراتی دنیا را با نام توکیو اسکای تری و به ارتفاع ۶۳۴ متر به پایان رساند
تبلیغات

هنوز یک سالی از فاجعه زلزله 9.0 ریشتری و سیلابهای عظیم در کشور چشم بادامی ها، انفجارهای پیاپی نیروگاه اتمی فوکوشیما و کشته، مجروح و مفقود شدن بیش از 50 هزار نفر نگذاشته است که چند روز پیش بالاخره کار ساخت سازه 634 متری Tokyo Sky Tree، بلندترین برج مخابراتی جهان به اتمام رسید. شاید ژاپنی ها با این کار می خواهند اراده پولادین و استواریشان را در برابر طبیعت نشان دهند. جزئیات کامل به همراه گالری عکس و ویدیوی نمای شهر توکیو از بالای این برج را در ادامه مشاهده کنید.

جمعه گذشته شرکت اوبایاشی – کمپانی که چندی قبل خبر از ساخت آسانسور فضایی در سال 2050 داده بود – افتتاحیه بلند ترین برج مخابراتی جهان در توکیو را جشن گرفتند. این برج 34 متر بلندتر از برج کنتون گوآنجوی چین و تقریباً دو برابر برج توکیو (333 متر) است. البته نباید از یاد ببریم که هنوز بلند مرتبه ترین دست ساخته بشر برج خلیفه دوبی با 829 متر  است، که به زودی جای خود را به آسمان خراش 1,050 متری آذربایجان می دهد.

برج Sky Tree که در کرانه باختری رود سومیدا واقع شده است توسط کنسرسیومی از شرکت های فعال در صنعت رسانه و شرکت راه آهن توبو ساخته شده و قرار است به عنوان برج مخابراتی و پخش دیجیتال تصاویر در توکیو و حومه آن به کار گرفته شود.

مهندسان در ساخت این برج از تکنیک های سنتی ساخت و ساز ژاپنی بهره برده اند به گونه ای که سازه قادر به تحمل زلزله های شدید می باشد. در ساخت این برج از شینباباشیرا که ستونی مرکزی در معماری ژاپنی است و در ساخت معابد شرق دور بکار گرفته می شود استفاده شده است. این ستون در مواقع بروز لرزش های زمین، حرکت آونگی پیدا کرده و لرزه های زمین را خنثی می سازد.

جالب اینجاست علی رغم اینکه ژاپن کشور زلزله خیزی به حساب می‌آید، اما اگر به تاریخ این کشور نگاه کنیم هیچ موردی از آسیب دیدن و تخریب معابد آنها بر اثر زلزله مشاهده نمی‌شود که این موفقیت تنها به دلیل خصوصیت منحصر به فرد معماری این سازه هاست. گفتنی است بلندترین سازه چوبی چشم بادامی ها، معبد کیوتو است که 55 متر ارتفاع داشته و از سال 1644 میلادی تاکنون مستحکم پابرجاست.

شیناباشیرای بکار گرفته شده در برج Sky Tree در واقع یک لوله بتونی توخالی است که برای آسانسورها و پلکان برج در نظر گرفته شده است. از طرف دیگر در بدنه خارجی برج از تعدیل دهنده های نفتی استفاده شده که خود موجب کاهش هر چه بیشتر اثرات لرزش بر ساختمان می گردد.

به ادعای "هیروتاکه تاکانیشی"، مدیر بخش روابط عمومی برج Sky Tree، «اقدامات پیشگیرانه ضد زلزله در این سازه می تواند تا 50 درصد از شدت لرزه ها بکاهد.» وی همچنین ابراز داشت که در آزمایش های صورت گرفته مشخص شد این سازه توان تحمل حداقل زمین لرزه های 8 ریشتری را داشته و در برابر زمین لرزه های قوی تر نیز تاب و توان می آورد.

لازم به ذکر است که بنای نیمه کاره برج در زلزله ی سال گذشته دوام آورد و پیامدهای این فاجعه تنها موجب کند شدن روند ساخت آن گردید. این برج که به طور رسمی در اردیبهشت ماه افتتاح می شود قرار است دارای چند جاذبه گردشگری باشد، منجمله سکوی بازدید شهر در ارتفاع 450 متری ، راهروی هوایی و غیره. در بدنه این سازه از آسانسورهای پرسرعتی استفاده شده است که ارتفاع 350 متری را در کمتر از یک دقیقه طی می نماید.

زیباترین بخش برج مشاهده دورنمای توکیو و حومه آن از بالای آن است. تصویر زنده‌ای که بزرگترین کلانشهر دنیا با بیش از 30 میلیون نفر را در خود جای داده است.

منبع: CNET

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات