بهترین زمان برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

یک‌شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰
مطالعه 7 دقیقه
استفاده از دستگاه تصفیه هوا در منزل توسط کاربر آقا
در این مقاله از زومیت با علل آلودگی دستگاه تصفیه هوا و بهترین زمان تعویض فیلتر آن آشنا می‌شویم.
تبلیغات

این روزها با توجه به میزان آلودگی‌ هوای کشورمان، دستگاه‌های تصفیه هوا طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. استفاده از این دستگاه می‌تواند تا حد زیادی از میزان آلاینده‌ها و آلودگی‌ها در فضای خانه بکاهد، اما این سیستم نیاز به سرویس‌های دوره‌ای و تعویض فیلتر دارد که در ادامه این مقاله از زومیت به بررسی بهترین زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا خواهیم پرداخت.

کاربرد دستگاه تصفیه در آلودگی هوا

آلودگی هوا از رایج‌ترین مشکلاتی است که سالانه جان هزاران کودک و سالمند را می‌گیرد و موجب کوتاه‌تر شدن عمر افراد می‌شود. آلودگی هوا برای زنان باردار نیز اثرات نامطلوب و مخربی دارد و کسانی را که بیماری‌های تنفسی (مانند آسم) دارند، به‌شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در این شرایط وجود یک دستگاه تصفیه می‌تواند حکم یک نجات‌دهنده را داشته باشد.

دستگاه تصفیه هوا می‌تواند تا حد بسیار زیادی هوای خانه را پاکیزه کند و آلاینده‌ها را از بین ببرد‌ و بوهای بدی نظیر دود سیگار، بخار مواد شیمیایی و آلرژی‌های موجود در هوا را خنثی کند. برای استفاده از دستگاه تصفیه لازم است که هر چند وقت یکبار فیلتر این دستگاه را تعویض کنید.

نکته: دستگاه تصفیه برای بهبود عملکرد خود نیاز به سرویس دوره‌ای و منظم دارد. سرویس دوره‌ای باعث افزایش عمر دستگاه می‌شود و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا در منزل توسط کاربر خانم

چرا باید فیلتر دستگاه تصفیه‌ هوا را تعویض کنیم؟

قبل از آگاهی از زمان تعویض فیلتر، بهتر است به علت تعویض این قطعه بپردازیم. عبور هوایی پر از آلاینده، میکروب، گردوغبار و مواد حساسیت‌زا باعث می‌شود که فیلتر مسدود شود و آلودگی‌ها آن را اشباع کنند. این امر موجب می‌شود فیلتر جایی برای جذب مواد جدید نداشته باشد. در‌ این‌ صورت لازم است قطعه فوق تعویض شود.

نکته: فیلتری که آلاینده‌های موجود را جذب کرده است به ندرت کارایی خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند ذرات جدید را به دام بی‌اندازد و در حالت بهینه و مفید خودش قرار بگیرد.

بهترین زمان برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

برای عملکرد بهتر دستگاه تصفیه هوا لازم است فیلتر آن به‌صورت منظم و به موقع تعویض شود تا قابلیت پاکیزه نگه‌داشتن هوای اطراف را داشته باشد. دستگاه تصفیه با فیلترهای تمیز، قابلیت از بین بردن مواد آلاینده و میکروب و باکتری‌ها را دارد و مو حیوانات و پرز و گردوغبار موجود را از بین می‌برد.

زمان تعویض فیلتر در هر دستگاه متفاوت است و نمی‌توان زمان یکسانی را برای تمامی دستگاه‌های تصفیه به کار برد. کثیف شدن و پر شدن فیلتر دستگاه روی زمان تعویض آن تأثیرگذار است. در مجموع هنگامی که فیلترها کثیف شوند و آلودگی‌های موجود را جذب کرده باشند، دیگر قابلیت جذب مجدد ذرات را ندارند و در چنین مواقعی باید آن را تعویض کنید.

فیلترهای هوا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پیش فیلتر
 • فیلتر کربن
 • فیلتر یو وی
 • فیلتر هپا
 • فیلتر الکترو استاتیک

این فیلترها در چه زمانی باید تعویض شود؟

 • هپا ۱۲ الی ۱۸ ماه یک بار
 • پری فیلتر هر ۳۰ روز یک بار
 • فیلترهای کربن دار هر ۳ الی ۶ ماه یک بار
 • فیلترهای دائمی هر ۳ ماه یک بار

در ادامه بهتری زمان تعویض فیلترها را به‌صورت دقیق‌تر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زمان تعویض پیش فیلتر

پیش فیلتر از ورود ذرات و مواد بزرگ جلوگیری می‌کند و معمولاً قابل تعویض نیست و تنها قابل شست‌وشو است. فیلتر فوق باید هر ماه شسته شود‌؛ زیرا با انجام این کار می‌‌توان به افزایش عمر مفید فیلتر اصلی کمک بسزایی کرد.

زمان تعویض فیلتر هپا

از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه تصفیه هوا، فیلتر هپا است. این فیلتر قابلیت جذب مواد، ذرات و آلاینده‌ها را دارد و تمام میکروب‌ها و باکتری‌هایی را که در قسمت پیش فیلتر جذب نشدند، به‌خوبی جذب می‌کند و از بین می‌برد. فیلتر هپا قابلیت شست‌وشو ندارد و باید آن را تعویض کنید.

نکته: در‌ صورت استفاده مداوم از دستگاه تصفیه هوا و میزان آلودگی هوا در منطقه خود، بهتر است فیلتر هپا را به‌طور مکرر هر سه ماه یکبار تعویض کنید؛ اما اگر از دستگاهتان خیلی کم استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم فیلتر فوق را هر دو سال یکبار تعویض کنید.

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا توسط کاربر آقا

زمان تعویض فیلتر کربن

این نوع فیلتر دارای حفره‌های متعددی است که باعث جذب گاز و بوهای نامطبوع می‌شود. کربن یکی از بصرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین فیلترها محسوب می‌شود و به‌خوبی می‌تواند مواد شمیایی را جذب کند. فیلترهای کربن قابلیت جذب مواد آلاینده به‌مدت طولانی را دارند و نیاز به تعویض زودهنگام ندارند. به‌طور کلی تعویض این فیلتر بستگی به هوای منطقه سکونت شما دارد.

زمان تعویض فیلتر یو وی

یو وی نوعی لامپ است که به‌طور کلی قابلیت تولید اشعه فرا بنفش را دارد و این اشعه مولکول‌های مضر را از بین می‌برد و هوا را پاکسازی و تمیز می‌کند. اشعه یو وی دارای انرژی بسیار زیادی است و می‌تواند چندین سال کار کند. توصیه می‌کنیم هنگام تعویض این فیلتر، نسخه قدیمی سوزانده شود.

زمان تعویض فیلتر الکترواستاتیک

فیلتر الکترواستاتیک کارکرد متفاوتی دارد. کارکرد این نوع از فیلتر به‌ این‌ صورت است که در ابتدا ذرات موجود را باردار و سپس با استفاده از صفحات فلزی موجود، ذرات را با بار مخالف باردار می‌کند. پس از اتمام این فرایند، ذرات به خارج منتقل می‌شوند. فیلترهای الکترواستاتیک باید به‌خوبی تمیز شوند. فرایند تمیز کردن آن‌ها چندان آسان نیست و باید در پایان فصل پاییز این کار را انجام دهید.

نکته: اگر تخصص لازم را جهت تعویض فیلتر ندارید، بهتر است از متخصصان ماهر کمک بگیرید و دفترچه راهنمای دستگاهتان را مطالعه کنید.

نکاتی مهم برای مراقبت از فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا جهت نشان دادن بهترین عملکرد خود نیاز به سرویس دوره‌ای مراقبت دارد. هنگام خرید دستگاه تصفیه حتماً برایتان سؤال پیش می‌آید که چه موقع باید فیلتر این دستگاه تعویض شود. کارکرد کلی دستگاه تصفیه مبتنی‌بر فیلترها است، از این رو مراقبت و زمان تعویض این فیلترها بسیار اهمیت دارد.

زمان تعویض این فیلترها همگی بستگی به برند و نوع فیلتر دارند. برخی از آلاینده‌ها زمان بیشتری را جهت جذب لازم دارند و برخی دیگر که ضعیف‌تر هستند سریع تر جذب می‌شوند. توجه نکردن به زمان تعویض فیلتر باعث پخش شدن آلاینده‌ها و باکتری‌های موجود می‌شود و می‌تواند محیطی مضر و خطرناک را برای ساکنین ایجاد کند.

نکته: اگر فیلترهای قابل شست‌وشو دارید، لازم است تا پس از شستن، آن‌ها را به‌خوبی خشک کنید تا مانع از رشد هرگونه کپک و باکتری شوید.

اگر می‌خواهید عمر فیلتر بیشتر شود، لازم است اقداماتی انجام دهید که فشار زیادی به فیلتر وارد نشود. به‌طور مثال سیگار نکشیدن در خانه، نصب پنجره‌های دوجداره جهت مانع شدن از ورود گردوغبار، بستن ورودی‌های خانه، تمیز نگه‌داشتن حیوانات خانگی و رعایت سایر نکات جزئی باعث افزایش طول عمر فیلتر می‌شود.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا در اتاق خواب

تعویض فیلتر به چه عواملی بستگی دارد؟

1. کیفیت هوای داخلی خانه

اگر در منطقه تحت سکونت شما شاخص آلودگی هوا بسیار بالا است و فیلترهای دستگاه تصفیه به‌طور مداوم کثیف می‌شوند؛ فیلترها باید به‌صورت مداوم تعویض شوند. برای مثال فردی که در منطقه‌ای با شاخص هوای پاک زندگی می‌کند، لازم به تعویض مداوم فیلترهای تصفیه هوای خود ندارد.

2. میزان استفاده از دستگاه

میزان استفاده از دستگاه تصفیه تأثیر بسیار زیادی در زمان تعویض فیلترهای آن دارد و باعث می‌شود تا تعداد دفعات کمتری نیاز به تعویض فیلتر باشد. اگر فرد از دستگاه تصفیه خود به‌صورت ۲۴ ساعته و مکرر استفاده کند، مشخصاً قطعه سریعاً کثیف می‌شود.

3. کیفیت آب منطقه

کیفیت آب منطقه تأثیر بسیار زیادی در پاکیزه ماندن فیلتر دارد و باعث سلامت دستگاه می‌شود. اگر فیلترهای قابل شست‌وشو با آب دارای املاح شسته شوند، به‌زودی کارایی خود را از دست خواهند داد‌. املاح آب بی‌کیفیت داخل بافت فیلتر رسوب ایجاد می‌کند و منافذ فیلتر را مسدود و کارایی آن را با مشکل مواجه می‌کند.

4. تفاوت در مدل‌های فیلتر

فیلترهای مختلف نسبت به برند و نوع استفاده‌شان طول عمر مختلفی را دارند. فیلترهای معمولی ماهی یکبار عوض می‌شوند و فیلترهای هپا عمر طولانی‌تری دارند. سیستم‌های نسل جدید دارای هشداردهنده هستند و هنگامی که فیلترها نیاز به تعویض داشته باشند، زنگ هشدار به صدا در می‌آید.

اجزا و فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

جمع‌بندی

در این مقاله از زومیت به بهترین زمان تعویض انواع فیلتر پرداختیم و نکات مهمی را مورد بررسی قرار دادیم. در مجموع با رعایت یک برنامه زمانی منظم و مطمئن می‌توانید از سلامت فیلترها اطمینان حاصل کنید. همچنین هرگاه با علائم زیر مواجه شدید، بدانید که زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است.

نشانه‌های زمان تعویض فیلتر:

 • احساس آلودگی در خانه
 • بروز نشانه‌های آسم و آلرژی
 • وجود گرد و غبار
 • تغییر رنگ فیلتر به خاکستری

سوالات متداول زومیت

 • آیا تمامی فیلترهای دستگاه تصفیه هوا نیاز به تعویض دارند؟

  به‌طور کلی خیر؛ برخی از دستگاه‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که نیاز کمتری به تعویض فیلتر دارند و می‌توانند مدت زمان بیشتری کارکرد خود را حفظ کنند. همچنین برخی دیگر از فیلترها نیز قابل شست‌وشو هستند و می‌توانیم پس از چندبار شستن، آن‌ها را تعویض کنیم. با این حال همه‌چیز به میزان آلودگی هوا در منطقه شما بستگی دارد.

 • زمان تعویض فیلتر به چه عواملی بستگی دارد؟

  با توجه به نوع و مدل دستگاه تصفیه ممکن است زمان تعویض فیلتر متفاوت باشد. در برخی از دستگاه‌ها فیلترهایی چندبارمصرف وجود دارد و در برخی دستگاه‌ها نیز فیلترها یکبارمصرف هستند. به‌طور کلی زمان تعویض فیلتر بستگی به برند و قیمت دستگاه دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات