ارج، اولین تولید کننده لوازم خانگی ایرانی با سابقه ای بیشتر از سامسونگ، تعطیل شد (بروزرسانی: تکذیب شد!)

ارج، اولین تولید کننده لوازم خانگی ایرانی با سابقه ای بیشتر از سامسونگ، تعطیل شد (بروزرسانی: تکذیب شد!)

شرکت ارج که اولین تولید‌کننده‌ی لوازم خانگی است امروز رسما تعطیل شد. این شرکت از سال ۱۳۱۶ و حتی قبل از سامسونگ شروع به کار کرده بود اما دیگر نامی از آن در عرصه‌ی لوازم خانگی نخواهیم شنید.

شرکت ارج در سال ۱۳۱۶ با په عرصه‌ی وجود گذاشت، زمانی که حتی بزرگانی مانند سامسونگ نیز در جهان حضور نداشتند. اما در سال‌های اخیر با مدیریت نادرست و قدیمی‌ شدن دستگاه‌ها، عملا این کارخانه تعطیل شده بود.

البته در سال‌های گذشته تصمیم فروش این کارخانه گرفته شده بود و حتی بخشی از آن به عنوان پارکینگ در اختیار ایران خودرو بود.

بحران نقدیندگی و مشکلات عدیده مالی و مدیریتی به حدی رسید که مدیران این کارخانه تصمیم به تعطیلی آن گرفته و ماشین آلات این کارخانه را به فروش گذاشته‌اند و این مسئله در حالی اتفاق می‌افتد که زمانی شرکت ارج لوازم خانگی تولید و برندسازی می‌کرد که بسیاری از  شرکت های پیشرفته امروزی حتی در آن زمان تاسیس هم نشده بودند.

شایان ذکر است پیش تر جمعی از کارگران شرکت ارج با امضای طوماری خطاب به مقامات دولتی از جمله وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نسبت به تعطیلی قریب الوقوع این کارخانه قدیمی و بیکاری کارگران آن هشدار داده و خواستار رسیدگی به این وضعیت نابسامان شده بودند.

در وبسایت این کارخانه در مورد تاریخچه‌ی آن آمده:

کارخانه ارج در سال ۱۳۱۶ در یک کارگاه کوچک واقع در خیابان سی متری تهران به اتفاق ۸ کارگر ساده با هدایت مهندس خلیل ارجمند، استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران، به صنایع غیر دولتی ایران پیوست و با امید و کوشش کارگران و مؤسس آن، گام در راه توسعه صنعت و تولید کشور گذاشت.

در کارگاه اولیه کارهای آهنگری، ریخته گری و جوشکاری انجام می­شد و به همین دلیل نیز نام ارج از سه حرف اول سه رشته، شکل گرفت.

در سال ۱۳۲۱ با پیشرفت کار، تأسیسات ارج به محل جدید با وسعت بیشتر ۲۱ هزار متر مربع واقع در خیابان شوش تهران منتقل گشت، در اواخر پائیز سال ۱۳۲۳ مهندس خلیل ارجمند مؤسس ارج در اثر یک حادثه و در جریان آزمایش یک ماشین فنی که در کارخانه طراحی و ساخته شده بود جان خود را از دست داد.

شرکت ارج که مرتب در حال گسترش فعالیت خود بود، به زودی محل جدید نیز برایش کوچک می‌­نمود، بنابراین ارج جدید در سال ۱۳۴۸ با کارگاه­های متعدد و ماشین ­های جدید در زمینی به مساحت ۱۰۵ هزار مترمربع واقع در جاده مخصوص کرج با همراهی هزاران مهندس و کارگر مبتکر و ماهر با تکنیک­های مدرن روز شروع به فعالیت نمود.

کارخانه ارج از اول فروردین ماه ۱۳۵۲ به صورت شرکت سهامی عام درآمد و قسمتی از سهام آن در مرحله اول به کارکنان و سپس به مردم ارائه شد. پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ با ملی شدن کارخانجات، عمده سهام آن به صنایع ملی ایران واگذار گردید که تا سال ۱۳۷۴ تحت پوشش این سازمان بود و پس از آن در همین سال، بخشی از سهام سازمان صنایع ملی به کارکنان ارج و مردم و عمده سهام آن به بانک ملی ایران واگذار گردید.

بروزرسانی:

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی(هلدینگ) ضمن تکذیب تعطیلی کارخانه ارج، انتشار گسترده این خبر کذب را فضاسازی رسانه‌ای علیه دولت دانست و گفت: هفت شرکت داخلی و خارجی متقاضی خرید این کارخانه هستند که بعد از بررسی نهایی، واگذاری انجام می‌شود.

«فرهاد حنیفی» عصر امروز(جمعه) افزود: این واحد تولیدی در دو سال اخیر نزدیک به ۱۵ هزار کولر و بخاری تولید کرده و انبارهای این شرکت یک هزار دستگاه کولر و بخاری آماده فروش دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی، به تزریق نقدینگی ۲۰۰ میلیارد ریالی در دو سال اخیر به این کارخانه اشاره کرد و گفت: این سرمایه در گردش از طریق گروه توسعه ملی با هدف جلوگیری از توقف تولید و پرداخت حقوق بازنشسته‌ها صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی افزود: از مبلغ یادشده، ۶۰ میلیارد ریال به بازنشسته های این واحد تولیدی پرداخت شد.

وی در پایان گفت: اطلاعات تکمیلی درباره اقدامات انجام شده برای کارخانه ارج و برنامه‌های آینده آن، فردا(شنبه) از طریق روابط عمومی شرکت ارج اطلاع رسانی خواهد شد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده