پیکسل ۹ با Google AI می‌آید؛ پاسخ گوگل به هوش مصنوعی اپل و ریکال مایکروسافت

سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۰
مطالعه 3 دقیقه
گوشی پیکسل ۹ ایکس ال رندر مشکی غیر رسمی نمای پشت و جلو
گوگل برای رقابت با ویژگی‌های هوش مصنوعی ریکال مایکروسافت و Apple Intelligence، مجموعه ویژگی‌های هوش مصنوعی خود را روی پیکسل ۹ ارائه خواهد داد.
تبلیغات

گوگل همواره تلاش می‌کند تا ویژگی‌های منحصربه‌فرد و مفید هوش مصنوعی را دراختیار کاربران گوشی‌های پیکسل قرار دهد. با‌توجه‌به محبوبیت روزافزون مدل‌های زبانی بزرگ (LLM)، جای تعجب ندارد که سری آینده‌ی پیکسل ۹ تجربه‌ای جذاب‌تر و پیشرفته‌تر از هوش مصنوعی ارائه دهند.

طبق ادعای وب‌سایت AndroidAuthority، گوگل قصد دارد مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید مبتنی‌بر یادگیری ماشین را تحت برند Google AI معرفی کند. این مجموعه شامل قابلیت‌هایی شبیه به ویژگی جنجالی ریکال (Recall) مایکروسافت نیز می‌شود و احتمالاً می‌توان آن را پاسخی به قابلیت‌های هوش مصنوعی اپل یعنی Apple Intelligence نیز در نظر گرفت.

قابلیت هوش مصنوعی Google AI
AndroidAuthority

مجموعه‌ی Google AI ترکیبی از ویژگی‌های جدید و قابلیت‌های کنونی هوش مصنوعی گوگل خواهد بود. درحال‌حاضر، ویژگی Circle to Search روی پیکسل‌ها و حتی برخی از دستگاه‌های اندرویدی دیگر ارائه می‌شود و چت‌بات جمنای نیز روی تمام گوشی‌های اندرویدی دردسترس است.

به‌هر‌حال، سه ویژگی کاملاً جدید در Google AI وجود دارد. اولین ویژگی Add Me نام دارد که می‌تواند همه‌ی افراد مدنظر شما را در عکس گروهی جا دهد. درحالی‌که اطلاعات دقیقی درباره‌ی این ویژگی دردسترس نیست، به‌نظر می‌رسد نسخه‌ی ارتقایافته‌ی Best Take باشد. این قابلیتی است که نه‌تنها می‌تواند حالات چهره‌ی افراد را در عکس تغییر دهد؛ بلکه می‌تواند عکس‌ افراد مختلف را با هم ترکیب کند.

ویژگی جدید دیگر در Google AI، با نام Studio شناخته می‌شود. این قابلیت احتمالاً همان Creative Assistant است که با اپلیکیشن ویرایش اسکرین‌شات پیکسل ادغام می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد استیکرهای ترکیبی بسازند. ویژگی Studio نیز می‌تواند به‌عنوان ابزار تولید تصویر مبتنی‌بر هوش مصنوعی استفاده شود و به‌نوعی رقیب Image Playground اپل خواهد بود.

ویژگی Pixel Screenshots گوگل
ویژگی Pixel Screenshots گوگل

سومین و شاید جالب‌ترین ویژگی Google AI که با نام Pixel Screenshots شناخته می‌شود، شباهت بسیار زیادی به ویژگی جنجالی Recall مایکروسافت دارد. ریکال در ویندوز ۱۱ منحصراً برای کامپیوترهای جدید کوپایلت پلاس ارائه می‌شود و به‌طور خودکار تمام کارها و برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید، ضبط می‌کند و سپس می‌توانید با استفاده از هوش مصنوعی روی دستگاه، به‌سرعت به اطلاعات مدنظر خود دسترسی داشته باشید.

باید اشاره کنیم بسیاری از مردم به‌دلیل پیامدهای امنیتی از قابلیت ریکال انتقاد کردند؛ به‌خصوص پس‌ از اینکه مشخص شد هر هکری با دسترسی به دستگاه شما می‌تواند تمام اطلاعات ذخیره‌شده با این ویژگی را مرور کند.

رویکرد گوگل به ویژگی Pixel Screenshots با ریکال مایکروسافت متفاوت‌ است و حریم‌ خصوصی را بیشتر مدنظر قرار می‌دهد. این قابلیت به‌جای ضبط خودکار تمام فعالیت‌های شما، فقط روی اسکرین‌شات‌هایی که خودتان می‌گیرید، کار می‌کند.

هنگامی‌که اسکرین‌شات بگیرید، این برنامه کمی متادیتای اضافی مانند نام برنامه‌ها، لینک‌های وب و... را به آن اضافه می‌کند. این اطلاعات سپس با هوش مصنوعی محلی گوگل روی دستگاه شما پردازش می‌شوند و درنتیجه، می‌توانید فقط باتوجه‌به محتوای اسکرین‌شات‌ها به‌دنبال آن‌ها بگردید یا از چت‌بات درباره‌ی اسکرین‌شات‌ها سؤال کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات