آمازون طبق گزارش‌ها برای رقابت با ChatGPT و جمینای روی چت‌بات جدیدی کار می‌کند

پنج‌شنبه ۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۸
مطالعه 1 دقیقه
لوگو آمازون Amazon روی ساختمان شرکت در عصر تاریک
آمازون به‌زودی چت‌بات اختصاصی خود را برای رقابت با جمنای و چت‌جی‌پی‌تی رونمایی خواهد کرد.
تبلیغات

گفته می‌شود که آمازون درحال کار روی چت‌بات هوش مصنوعی جدیدی با نام Metis است. این چت‌بات به‌جای مدل زبانی تایتان که آمازون پیش از این رونمایی کرده بود؛ از مدل زبانی بزرگی موسوم‌به اولیمپوس (Olympus) قدرت خواهد گرفت.

بر اساس گزارش بیزینس اینسایدر، آمازون تصمیم دارد که با استفاده از چت‌بات متیس، رویکردی به‌نام «تولید بازگشتی تقویت‌شده» (RAG) را پیاده‌سازی کند. آمازون می‌گوید: «RAG موجب بازیابی اطلاعات مرتبط از منابع قابل اعتماد و از پیش تعیین‌شده می‌شود. سازمان‌ها کنترل بیشتری روی محتوای خروجی خواهند داشت و کاربران فهم عمیق‌تری از چگونگی پاسخ‌دهی مدل به‌دست می‌آورند.»

اندی جیسی، مدیرعامل آمازون و روهیت پراساد، سرپرست تیم هوش مصنوعی مولد، مستقیماً روی توسعه‌ی متیس نظارت می‌کنند. گفته می‌شود که تیم متیس شامل بسیاری از اعضای پروژه‌ی هوش مصنوعی الکسا است و شباهت‌های زیادی با فناوری به‌کارگرفته‌شده در آن دارد.

آمازون احتمالاً متیس را در ماه سپتامبر (شهریور و مهر)، ضمن رویدادی که معمولاً برای رونمایی از محصولات خود برگزار می‌کند رونمایی خواهد کرد. بااین‌حال، چت‌بات آمازون باید با چت‌بات‌های قدرتمند و جاافتاده‌ای مانند ChatGPT و جمنای رقابت کند و ممکن است زمان را برای این کار از دست داده باشد. باوجوداین، نقشه‌ی آمازون برای تمرکز بر کسب‌وکارها می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شروع کار متیس باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات