از ریختن چسب روی پیتزا تا پلیس‌بودن بتمن؛ هوش مصنوعی گوگل مرتکب اشتباه‌های عجیب شد

جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
چسب روی پیتزا با لوگو گوگل و ردیت
هوش مصنوعی گوگل در اشتباهی عجیب به یک نفر پیشنهاد داد روی پیتزا چسب بریزد.
تبلیغات

تصور کنید هنگام درست‌کردن پیتزا، خمیر آن به‌طور کامل جدا شود و برای حل مشکل به هوش مصنوعی گوگل مراجعه کنید. چت‌بات گوگل در پاسخ می‌گوید: «کمی چسب اضافه کنید! مقداری چسب را با سس مخلوط کنید. چسب غیرسمی هم کار می‌کند.»

قطعاً نباید به پیتزا یا هر ماده‌ی خوراکی دیگری چسب اضافه کرد و این همان موردی است که قابلیت هوش مصنوعی جدید AI Overviews گوگل به‌ شما پیشنهاد می‌دهد.

به‌نوشته‌ی ورج، قابلیت مذکور برای همه‌ی جستجوها فعال نمی‌شود و با بررسی وب، پاسخی مبتنی‌بر هوش مصنوعی ایجاد می‌کند. ظاهراً پاسخ دریافتی درمورد ریختن چسب روی پیتزا بر اساس نظر یکی از کاربران ردیت به‌دست آمده که مربوط‌به بیش‌از یک دهه قبل بوده و قطعاً با لحن شوخی بیان شده است.

پیشنهاد ریختن چسب روی پیتزا فقط یکی از اشتباهات متعدد AI Overviews محسوب می‌شود. این ویژگی ادعا می‌کند که جیمز مدیسون، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، نه یک‌بار، بلکه ۲۱ بار از دانشگاه ویسکانسین فارغ‌التحصیل شده، یک سگ در لیگ‌های بسکتبال (NBA) و فوتبال آمریکایی (NFL) و هاکی روی یخ (NHL) بازی کرده و بتمن در واقع پلیس است.

مگان فارنزوورث، سخنگوی گوگل، می‌گوید اشتباهات پاسخ‌های هوش مصنوعی ناشی از پرسش‌های بسیار نادر است و تجربیات اکثر مردم را نشان نمی‌دهد. او گفت که شرکتش از این نمونه‌ها برای بهبود مستمر محصول خود استفاده می‌کند.

گوگل قول نداده بود که AI Overview بی‌نقص باشد و حتی برچسبی با عنوان «آزمایشی» در پایین پاسخ‌های هوش مصنوعی قرار می‌دهد. به‌هر حال واضح به‌نظر می‌رسد که این ابزارها هنوز برای ارائه‌ی اطلاعات دقیق در مقیاس وسیع آماده نیستند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات