مایکروسافت بر سر دوراهی؛ حضور در هیئت‌مدیره OpenAI یا حمایت از آلتمن؟

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۹
مطالعه 2 دقیقه
سم آلتمن و ساتیا نادلا
بحرانی که پس‌ از اخراج آلتمن از OpenAI گریبان این استارتاپ را گرفته، مایکروسافت را به‌حضور در هیئت‌مدیره‌ی این شرکت هوش مصنوعی ترغیب کرده است.
تبلیغات

بزرگ‌ترین حامی OpenAI یعنی مایکروسافت قصد داشت در صورت بازگشت سم آلتمن به استارتاپ هوش مصنوعی مورد اشاره، نقشی در هیئت‌مدیره‌ی شرکت مذکور داشته باشد. با منتفی‌شدن بازگشت آلتمن، حالا آینده نامشخص به نظر می‌رسد.

در گزارش The Information آمده است مایکروسافت برای حضور فعال‌تر در OpenAI دوگزینه پیش رو خواهد داشت؛ اول اینکه در هیئت‌مدیره‌ی شرکت سازنده‌ی ChatGPT حضور داشته باشد و دوم اینکه به‌عنوان ناظر هیئت‌مدیره به فعالیت در این استارتاپ ادامه دهد. البته در سناریوی دوم، غول فناوری اهل ردموند در تصمیم‌گیری‌ها حق رأی نخواهد داشت.

روز جمعه خبری غیرمنتظره از OpenAI منتشر شد که از اخراج سم آلتمن خبر داد. خبر مذکور به‌حدی غیرعادی بود که حتی مایکروسافت به‌عنوان بزرگ‌ترین حامی مالی استارتاپ هوش مصنوعی، فقط یک دقیقه‌ قبل‌ از عموم مردم از آن مطلع شد.

از طرفی پس‌ از اخراج آلتمن، رئیس هیئت‌مدیره‌ی OpenAI یعنی گرِگ بروکمن از شغل خود استعفا داد و پس‌ از آن شاهد خروج چند کارمند ارشد دیگر از این شرکت بودیم. البته ماجرا به‌ همین‌جا ختم نشد و فقط در همین چند روز تعداد زیادی از کارمندان OpenAI با تعیین ضرب‌الأجل برای هیئت‌مدیره اعلام کردند درصورتی‌که آلتمن به‌عنوان مدیرعامل بازنگردد، دسته‌جمعی استعفا خواهند داد.

با توجه به اینکه مایکروسافت سرمایه‌گذاری هنگفتی در OpenAI انجام داده، منطقی به‌نظر می‌رسد که به حضور در هیئت‌مدیره‌ی این شرکت تمایل داشته باشد زیرا هرگونه بحران در استارتاپ هوش مصنوعی، باعث وارد آمدن ضررهایی قابل‌ توجهی به غول فناوری اهل ردموند خواهد شد.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت شخصاً به میرا موراتی، مدیرعامل موقت OpenAI در بحث‌های مرتبط با بازگشت آلتمن کمک کرده است (البته موراتی دیگر مدیرعامل نیست). یکی از منابع نزدیک به این موضوع می‌گوید که شاید مایکروسافت تصمیم به سرمایه‌گذاری در شرکت جدید آلتمن بگیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات