تا سه سال دیگر ۴۰ درصد نیروی کار جهان باید هوش مصنوعی یاد بگیرند

دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
ربات درحال کار با لپ تاپ
به‌‌گفته‌ی IBM، هوش مصنوعی جایگزین انسان نخواهد شد؛ اما افرادی که از هوش مصنوعی در کار خود استفاده می‌کنند، جایگزین کارکنان عادی می‌شوند.
تبلیغات

براساس مطالعه‌ای که IBM انجام داده است، هوش مصنوعی مولد تأثیر زیادی بر بازار کار جهانی خواهد گذاشت و ۴۰ درصد افراد در سه سال آینده مجبور می‌شوند به مهارت‌های جدید روی بیاورند. دراین‌بین، خبر خوش آن است که ۸۷ درصد از مدیرانی که در مطالعه‌ی آی‌بی‌ام بررسی شده‌اند، انتظار دارند کارکنانی که از ChatGPT استفاده می‌کنند، جایگزین افرادی شوند که از هوش مصنوعی هنگام کار بهره نمی‌برند.

IBM برای مطالعه‌ی خود نتایج دو نظرسنجی را بررسی کرد. در یکی از این نظرسنجی‌ها ۳ هزار نفر مدیر سطح C از ۲۸ کشور جهان شرکت کردند و جامعه‌ی آماری نظرسنجی دوم ۲۱ هزار نفر کارمند از ۲۱ کشور سرتاسر جهان بود.

نتیجه‌گیری اصلی IBM از مطالعه‌ی اخیرش این است که مدیران باور دارند از هر ۱۰ نفر نیروی‌ کارشان، ۴ نفر، یعنی حدود ۱٫۴ میلیون نفر کارمند و کارگر، به‌دلیل پیاده‌سازی‌های هوش مصنوعی و اتوماسیون‌، به کسب مهارت جدید نیاز دارند.

انتظار می‌رود روی‌ کار آمدن هوش مصنوعی کارمندان مختلف را در هر سطحی تحت‌تأثیر قرار دهد و این فناوری بیشترین تأثیر را بر شاغل سطح پایه خواهد گذاشت. ۷۷ درصد از مدیران اجرایی شرکت‌کننده در مطالعه‌ی IBM اعلام کردند که درحال‌حاضر اثرهای هوش مصنوعی را در برخی موقعیت‌ها مشاهده کرده‌اند و این شرایط در سال‌های آینده تشدید خواهد شد.

مطالعه‌ی ماه مارس IBM نشان داد که هوش مصنوعی مولد می‌تواند بر ۳۰۰ میلیون شغل در سرتاسر جهان تأثیر بگذارد؛ اما ۸۷ درصد از مدیران اجرایی در گزارش این شرکت اعتقاد دارند که بیشتر موقعیت‌ها به‌جای جایگزینی با هوش مصنوعی به‌طور گسترده‌تری با این فناوری ادغام خواهند شد.

میزان تأثیر هوش مصنوعی با‌توجه‌به نوع مشاغل می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، احتمال جایگزین‌شدن این فناوری با مشاغل مرتبط با تدارکات کمتر است و احتمال اینکه هوش مصنوعی روی مشاغل مرتبط با امور مالی تأثیر بگذارد، خیلی بیشتر است. افزون‌براین، مشاغل مرتبط با خدمات مشتریان و بازاریابی امنیت زیادی دربرابر جایگزین‌شدن با هوش مصنوعی ندارند.

تحقیقات IBM نشان می‌دهد افرادی که مهارت‌هایشان را با فناوری‌های جدید هماهنگ می‌کنند، نه‌تنها شغلشان را حفظ خواهند کرد؛ بلکه عملکرد بهتری در آن جایگاه ارائه خواهند داد. در این گزارش آمده است:

IBM با جمع‌بندی یافته‌های خود اعلام کرد که هوش مصنوعی جایگزین افراد نخواهد شد؛ اما کسانی که از این فناوری استفاده می‌کنند، جایگزین کارکنانی خواهند شد که از پذیرش و استفاده از آن خودداری می‌کنند. آی‌بی‌ام ازجمله اولین شرکت‌هایی بود که تأیید کرد استخدام نیروی‌ کار را برای مشاغلی متوقف خواهد کرد که می‌توان آن‌ها را با هوش مصنوعی انجام داد.

یکی دیگر از یافته‌های جالب IBM، کاهش اهمیت مهارت‌های STEM است. این معیار در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان مهم‌ترین نیاز نیروی‌ کار در نظر گرفته شد؛ اما اهمیت آن در سال ۲۰۲۳ به کمترین حد ممکن رسیده است. درحال‌حاضر، مدیریت زمان و توانایی اولویت‌بندی کارها ازجمله مهارت‌های مهم نیروی‌ کار محسوب می‌شوند و پس‌از‌آن، توانایی کار در محیط‌های تیمی و برقراری ارتباط مؤثر با دیگران از اهمیت فراوانی برخوردارند.

با وجود نتایجی که IBM از مطالعه‌ی خود به‌دست آورده است، قبلاً نمونه‌های زیادی را دیده‌ایم که هوش مصنوعی مولد جایگزین نیروی‌ کار انسانی شده یا انتظار می‌رود به‌زودی جایگزین آن‌ها شود. استرس و اضطراب از‌دست‌‌دادن شغل باعث شده است تا ۸۰ درصد از کارکنان فناوری از داروهای مخلتف استفاده کنند. گفتنی است که مصرف الکل نیز بین کارکنان شرکت‌های فناوری به‌دلایل مشابه افزایش یافته است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات