ویلیام انگلیش، یکی از مخترعان ماوس کامپیوتر در سن ۹۱ سالگی درگذشت

ویلیام انگلیش، یکی از مخترعان ماوس کامپیوتر در سن ۹۱ سالگی درگذشت

ویلیام انگلیش که با همکاری داگلاس انگلبارت ماوس کامپیوتر را اختراع کرده بود، پنجم مردادماه امسال در سن ۹۱ سالگی بر اثر نارسایی تنفسی درگذشته است.

یکی از افرادی که نقش بسیار مهمی در ایجاد رابط کاربری امروزی رایانه‌های شخصی داشته، به‌تازگی درگذشته است. رسانه‌ی نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی از درگذشت ویلیام انگلیش در روز ۲۶ جولای ۲۰۲۰ (۵ مرداد ۱۳۹۹) به‌دلیل «نارسایی تنفسی» خبر می‌دهد. انگلیش هنگام درگذشت، ۹۱ سال سن داشت.

ویلیام انگلیش در انستیتوی تحقیقاتی دانشگاه استنفورد، در همکاری با داگلاس انگلبارت موفق شد نخستین ماوس کامپیوتر را تولید کند. در سال ۱۹۶۸ رویدادی تحت عنوان تحت عنوان Mother of All Demos برگزار شد که ویدئوی آن از اینجا قابل‌مشاهده است. این ویدئو بسیاری از مفاهیمی را تشریح می‌کرد که در دهه‌های پیش‌رو قرار بود به رایانه‌های شخصی اضافه شوند. از بین این مفاهیم می‌توانیم به رابط کاربری گرافیکی، ویرایش متن به‌صورت آنلاین، تماس ویدئویی و لینک‌های هایپرتکست اشاره کنیم.

بسیاری از تاریخ‌دانان از داگلاس انگلبارت به‌عنوان ایده‌پرداز اصلی تولید ماوس سخن به‌میان می‌آورند؛ با این‌حال انگلیش جزو معدود کسانی بود که می‌توانست به‌خوبی ایده‌ها را درک کند و از استعداد لازم برای تبدیل کردن این ایده‌ها به واقعیت برخوردار بود. پس از این‌که انگلبارت طرح ماوس را کشید، انگلیش توانست آن را به محصولی واقعی تبدیل کند. در ویدئوی سال ۱۹۶۸ که در حقیقت به رویدادی ویژه مربوط می‌شود، انگلبارت بود که مفاهیم مختلف آینده‌ی صنعت رایانه‌های شخصی را به نمایش گذاشت؛ با این‌حال انگلیش در پشت پرده مشغول انجام کارهای اصلی بود.

دیدن میراث برجای‌مانده از ویلیام انگلیش کار سختی نیست. امروزه نمایشگرهای لمسی به‌مفهومی بسیار عادی تبدیل شده‌اند و میزان استفاده از آن‌‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود. بسیاری از قابلیت‌هایی که انگلیش و انگلبارت آن‌ها را پیش‌بینی کردند در جاهایی نظیر Xerox PARC استفاده شدند و بهبود پیدا کردند. قابلیت‌های موردبحث توانستند به بسیاری از محصولاتی که امروزه استفاده می‌کنیم وارد شوند و همچنان باقی بمانند. 

منبع engadget
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده