کارت گرافیکی جدید AMD مبتنی‌بر Navi 14 خواهد بود

شایعاتی که از پردازنده‌ی گرافیکی جدید Navi 14 به‌گوش می‌رسد، حاکی‌ از آن است که به‌احتمال‌ زیاد، این پردازنده‌ها عملکردی مشابه Radeon RX 570 خواهند داشت.

به‌نظر می‌رسد AMD مشغول کار روی نسخه‌ای ارزان‌قیمت‌تر از پردازنده‌های گرافیکی ناوی است. پردازنده‌ی گرافیکی جدید Navi 14 که ویژگی‌هایش در سایت Compubench منتشر شده است، از ۲۴ واحد محاسباتی (CU) برخوردار است که می‌تواند آن را هم‌سطح Polaris 11 یا Polaris 21 قرار دهد.

درمجموع، از سه نوع پردازنده‌ی گرافیکی Navi 14 متفاوت با حافظه‌ی گرافیکی سه و چهار و هشت گیگابایت در سایت Compubench نام برده شده است. اگرچه نام درون‌سازمانی این تراشه‌ها Navi 14 است، ظاهرا مشخصات و عملکردی مانند محصولات سری RX 5600 یا حتی سری RX 5500 رادئون دارند. این تراشه ۲۴ واحد محاسباتی و ۱,۵۳۶ پردازنده‌ی جریانی را شامل می‌شود و به‌احتمال زیاد، به حافظه‌ی گرافیکی GDDR6 مجهز است.

سه پردازنده‌ی گرافیکی Navi 14 نام‌ برده‌شده در Compubench به قرار زیر است:

  • AMD Navi 14 '7341:00' 8 GB Radeon RX
  • AMD Navi 14 '7340:C1' 4 GB Radeon RX
  • AMD Navi 14 '7340:CF' 3 GB Radeon RX

AMD

تولید کارت‌های ارزان‌قیمت Navi می‌تواند برگ برنده‌ی مهمی در دستان AMD باشد؛ به‌ویژه اگر این شرکت بتواند قیمت محصول خود را در بازه‌ی ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار حفظ کند؛ آن‌هم در شرایطی که بیش‌ از ۱۰۰ میلیون گیمر در سراسر دنیا وجود دارد. شاید نسخه‌ی سه گیگابایتی این محصول با قیمتی کمتر از ۱۵۰ دلار به‌بازار عرضه شود. در این‌ صورت، این محصول شوک بزرگی به بازار وارد خواهد کرد و خواهد توانست قیمت کارت‌های گرافیک RX 560 و RX570 و RX580 را یک‌شبه کاهش دهد. به‌هر‌حال در هفته‌های آتی، اخبار بیشتری از کارت‌های گرافیک جدید AMD مبتنی‌بر Navi 14 به‌گوش خواهد رسید.

منبع tweaktown

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید